Terra Incognita
13 +,  9 - 12,  Dzieci,  Przygodowe,  Przyrodnicze

Tajemnica gwiezdnego jeziora – seria Terra Incognita

Tajemnica gwiezdnego jeziora pojawiła się u nas za sprawą poszukiwań, książki przygodowej, która dorównałaby serii Piraci do abordażu. Jest to pierwszy tom serii Terra Incognita, z którą właśnie przygodę rozpoczynamy. Dziś tylko o pierwszej części. O czym jest Tajemnica gwiezdnego jeziora? O przygodach z dreszczykiem w gorącej Afryce. O kochającej się i wspierającej rodzinie. O pięknych, dzikich zwierzętach, którym zagrażają kłusownicy i kurczące się środowisko naturalne. O nieodkrytych, legendarnych skarbach oraz pewnej naukowej wyprawie, która wpadła w niemałe tarapaty. Jeśli was zainteresowałam, to dodam, że autorką książki jest Agnieszka Stelmaszyk, która w powieściach przygodowych i podróżniczych dla młodszych czytelników jest niedościgniona. Zapraszam do wnętrza książki.

Jakie przygody czekają w Afryce?

Rozpoczynamy przygodę, gdy nasi bohaterzy, rodzina Bratkowskich wraz przewodnikiem leci balonem nad afrykańską sawanną. Zachwyty widokami nie trwają długo, ponieważ balon ulega wypadkowi, przewodnik Madzou wypada do rzeki, a rodzina zostaje rozbitkami. Pan Tomasz, Alicja, Michał, Zosia oraz najmłodsza Malinka zostają sami, zdani na siebie, wśród dziczy. Mimo obiektywnego niebezpieczeństwa i odrobinie szczęścia, rodzinie udaje się wydobyć z tarapatów. Docierają do ciotki Marzeny, która prowadzi rezerwat dla dzikich zwierząt w Tanzanii. W między czasie czytelnicy dowiozą się, po co tak naprawdę rodzina przybyła do Afryki. Okaże się, że jej celem jest odnalezienie mamy, która zaginęła wraz z wyprawą naukowców.

Powieść Tajemnicę gwiezdnego jeziora wypełnia wartka akcja. Dzieci z determinacją i odwagą szukają mamy, podejmując niejednokrotnie zuchwałe i niebezpieczne decyzje. Czytelnicy dowiedzą się wiele o dzikich zwierzętach oraz zagrożeniach jakie na nie czyhają. Będą mieli okazję przeżyć obławę na grupę kłusowników. Nie wszystko, zawsze skończy się dobrze. Powiem jednak, że mama odnajdzie się cała i zdrowa. W tej rodzinie sprawdza się powiedzenie, jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Dlaczego polecam serię Terra Incognita?

Historia rodziny podzielona jest na rozdziały. Równolegle, wplecione w fabułę, pojawiają się również zapiski mamy, które tworzyła w czasie wyprawy, od momentu gdy zaczęły dziać się dziwne sytaucje. Zapiski wprowadzają dreszczyk emocji, bowiem sytuacja mamy momentami naprawdę nie była kolorowa.

Książka pokazuje ciepłe więzi rodzinne i bratersko, siostrzane relacje. Edukuje. Poza wiedzą wplecioną w tekst, od czasu do czasu na rogach książki znajdują się dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zwierząt, zjawisk czy miejsc. Na przykład Krater Ngorongoro, Masajowie, Dromader, czy Timbuktu. Pojawia się też wiele czarno białych ilustracji, rysowanych jakby ołówkiem. Szkiców z wielką urodą.

Tajemnicę gwiezdnego jeziora czyta się bardzo szybko. Tak jak mój syn, nie mogę doczekać się już kolejnej części. Przed nami Wybrzeże szkieletów i Zaklinacze wiatru. Seria Terrra Incognita to wakacyjna powieść, choć kiedy skończą się wakacje takie oderwanie od rzeczywistości też przyda się młodszym czytelnikom.

Terra Incognita, Tajemnica gwiezdnego jeziora – tom 1, Agnieszka Stelmaszyk, wydawnictwo Zielona Sowa, 264 strony, oprawa mięka, wiek 9+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzy × jeden =