3 +,  6+,  Anglojęzyczne,  Ptaki

„Things to Remember” mówi o ważnych sprawach

Things to Remember to ciepła i mądra historia o Sowie, której dziupla pęka w szwach od przeróżnych rzeczy. Jakich? Sama nie ma pojęcia, bo jest ich tak wiele.  Zwierzęta w lesie uważają Sowę za zaniedbaną i dziwną. Nikt jej nie odwiedza, bo niby jak, kiedy cała dziupla tonie w klamotach, wszędzie coś zwisa i sterczy. Sama Sowa czuje, że jest winna swojej samotności, ale jak to zmienić?

 

Wtedy niespodziewanie na drzwie Sowy pojawia się gość – Wiewiórka. Wpada z impetem na Sowę, strącając ją z drzewa wraz z całym dobytkiem.  „What a mess!” / Co za bałagan!/ – wykrzykuje Wiewiórka, na co Sowa z rozbrajającą szczerością oznajmia „There` s more inside!” /W środku jest tego więcej/.

Wiewiórka nie może wprost uwierzyć w to co słyszy i widzi. Chce dowiedzieć się, cóż to są za przedmioty. Sowa opowiada o tym, że cała jej kolekcja to prawdziwe skarby, z którymi wiążą się jej wspomnienia. Kiedy Wiewiórka dopytuje bardziej konkretnie, rzeczywiście każdy przedmiot okazuje się mieć historię. „Yes. I collect memories” /Tak. Kolekcjonuję wspomnienia/ – oznajmia Sowa, przyznając jednocześnie, że cały ten bałagan sprawia, że nie ma w jej domu miejsca dla przyjaciół. „So, keep your memories, and get rid of the mess.” /Więc. Zachowaj wspomnienia i pozbądź się całego tego bałaganu./ – radzi Wiewiórka. Sowa nie jest przekonana, ale w końcu przystaje na propozycję. Zaczynają się porządki podczas, których rodzi się pomysł na Muzeum Opowieści w sowim domu.  Informacje o porządkach w dziupli Sowy rozchodzą się po lesie, wszyscy są ciekawi co się dzieje, a potem wszyscy są zaproszeni  „…to the Tree of Stories.” / …do Drzewa Opowieści/. Na spotkaniu u Sowy, pojawia się cały tłum mieszkańców lasu. Sowa czuje się szczęśliwa, że może podzielić się swoimi wspomnieniami i przygodami, a Wiewiórka serwuje herbatę. Pragnienie Sowy oprzyjaźni spełnia się. Teraz może zacząć kolekcjonować Przyjaciół.

Things to Remember to książka w języku angielskim,  napisana w bardzo przystępny sposób. Teksty są proste i doskonale zobrazowane. Charakter postaci i ich emocje widać wyraźnie na wszystkich stronach opowieści. Things to Remember to świetna okazja aby poćwiczyć język angielski.

Jednak dla mnie, przede wszystkim ta prosta historia to pretekst do rozmowy z Synkiem o tym, co w życiu jest dla nas ważne. W otaczającej nas rzeczywistości, szybko dostępnych przyjemności i nowości w każdej dziedzinie, bardzo łatwo jest stracić z oczu to co istotne: przyjaźń, więzi z rodziną, rozmowa, wspólnie spędzony czas, szczerość, życzliwość czy troska.  Tym trudniejsze jest to dla dzieci, w świecie nowych, ekscytujących zabawek i bohaterów pojawiających się na ubraniach, talerzach, przyborach do rysowania i wszystkim co można sobie wyobrazić. Historia Sowy dała mi super impuls do tego by poruszyć ten tak bardzo ważny temat. My wiemy, że tak naprawdę rzeczy nie mają znaczenia, liczymy się tylko My – Rodzina. Życzę przyjemnej lektury i inspiracji do tego, jak rozmawiać o tym, co najważniejsze.

 

Things to Remember, autorka Janna de Lathouder & ilustratorka Anne Schneider, wydawnictwo Clavis, 24 strony, wiek 4+

Ja swój egzemplarz kupiłam na warszawskich targach książki, a teraz widzę, że najkorzystniejsza i jedyna możliwość to amazon lub ebay.

Moja ocena: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *