Wielka Księga Kwiatów
3 +,  Edukacyjne,  Przyrodnicze

Wielka Księga Kwiatów

Wielka Księga Kwiatów to kontynuacja serii z cyklu Wielka Księga, której autorem jest Yuval Zommer. Każda z książek to można powiedzieć prawdziwe wydarzenie i wyśmienita uczta dla oka. Co istotne, nie tylko ilustracja zachwyca, ale też spora dawka ciekawych, w niesztampowym ujęciu informacji w opisywanym temacie. Dziś o kwiatach, których już sama okładka czaruje i zachęca. W tym roku ja osobiście jestem stęskniona szczególnie za zielenią i kolorem, bo nasza wczesna wiosna dość chłodna, nie rozpieszcza. Ciekawa jestem czy to tylko ja, czy też tak czujecie?

Wrócę jednak do książki, w której na stronie tytułowej czeka na dzieci zadanie „Znajdź 15 złocistych cebulek ukrytym na stronach tej książki”. Taki zabawy zawsze się sprawdzają i sprawiają, że dzieci bardziej angażują się w treść. Potem przechodzimy do Spisu Treści, który wszystko porządkuje. Co i jak, możecie zobaczyć poniżej na zdjęciach.

Kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty

Zaczynamy od tego czym są kwiaty i jakie ich grupy można wyodrębnić. Dalej czytelnicy poznają budowę kwiatu i rolę owadów zwanych zapylaczami. Bardzo ciekawe jak natura pięknie pokolorowała i wyposażyła roślina, aby te były atrakcyjne dla owadów, a co najważniejsze przetrwały. Wiedzieliście, że pszczoły … najchętniej odwiedzają kwiaty niebieskie i zielone? a róża ma kolce po to by się chronić.

Dlaczego kwiaty są ważne ?

Oprócz tego, że są piękne i cieszą oko, stanowią ważny element w przyrodzie, niektóre posiadają właściwości lecznicze; są głęboko zakorzenione w tradycjach, wierzeniach i symbolach przekazywanych przez człowieka. Z uwagi na duże zanieczyszczenia i działalność człowieka, siedliska naturalne są zagrożone. Bardzo często w dużych miastach można spotkać nasadzenia komponowane pod hasłem „naturalna łąka”.

Czego nie wiecie o kwiatach

W książce wszystkie informacje mają charakter ciekawostek, spisanych w krótkich tekstach jako popisy pod rysunkami. Kilka wybranych (poniżej:

  • Najdroższy gatunek róży to angielksa Juliet
  • Wiśnia japoński żyje około 50 lat, a najstarszy okaz w Japonii ma ponad 2000 lat
  • Kwiaty kaktusów otwierają się tylko nocą
  • Największy kwiat na świcie ma Bukietnica Arnolda – osiąga 1 m średnicy.

Zostawiam Was na chwilę z przepięknymi ilustracjami. Nacieszcie oko

Po solidnej kwiatowej porcji wiedzy, mali czytelnicy dowiedzą się czym są ogrody botaniczne i jak uprawiać kwiaty w donicach. Każdy mały człowiek może zasadzić swoją ulubioną roślinę i się o nią troszczyć. Mój syn w tym roku pielęgnował cebulki tulipanów. Bardzo był dumny, kiedy wreszcie żółte kwiaty rozkwitły w okolicach świat.

Na koniec jeszcze objaśnienie kilku pojęć związanych z roślinami, takich jak kiełkowanie, zapylanie czy fotosynteza. Krótko i przystępnie. Taka właśnie jest Wielka Księga Kwiatów, piękna, naturalna i prosta.

Zachęcam do spędzenia chwil z pięknie zilustrowaną opowieścią o Kwiatach. Jeśli przyroda i natura jest tym co interesuje wasze dzieci, to sięgnijcie również po inne tytuły z serii Wielka Księga.

Wszystkie tytuły w serii o Zwierzętach Morskich, Ptakach, Ssakach, Robalach możecie przejrzeć na stronach wydawnictwa Wilga (link poniżej). Zapraszam też na moje wcześniejsze wpisy o Wielka Księga Zwierząt Morskich oraz Wielka Księga Ssaków.

Wielka Księga Kwiatów, Yuval Zommer, wydawnictwo Wilga, 64 strony, twarda oprawa, wiek 3+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *