Ssaki
3 - 5,  Edukacyjne,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Wielka Księga Ssaków

Wreszcie pojawiała się u nas Wielka Księga Ssaków. Dlaczego tak na nią czekaliśmy? bo Wielka Księga Morskich Zwierząt, którą mamy od dawna po prostu nas zachwyciła i wracamy do niej po wielokroć po ciekawe informacje. Księga Ssaków nie zawodzi. Opowiada o znanych dzieciom zwierzętach przekazując wiele nieznanych ciekawostek. Czy ktoś z was wiedział, że „…leniwiec potrafi obrócić głowę o 180 stopni i spojrzeć prosto do tyłu?” albo że „wilk może przybrać 17 różnych wyrazów pyska?”, albo że „lew przesypia 16-20 godzin na dobę…” . Właśnie taka jest Księga Ssaków, pełna zadziwiających faktów z życia zwierząt.

Co dokładnie znajdziecie w Wielkiej Księdze Ssaków?

Pierwsze trzy rozdziały mówią przekrojowo o:

  • Rodzinnych powiązaniach – tu czytelnicy dowiedzą się czym są ssaki, co oznacza określenie „naczelne”, „drapieżne” czy „torbacze”.
  • Zębach i Pazurach – opisane jako narzędzie służące do obrony i zdobywanie pożywienia.
  • Rykach i Zapachach – to sekcja, która mówi o tym jak wybrane przykładowe zwierzęta się komunikują, aby odstraszyć, nastraszyć lub też poznać swoją drugą zwierzęcą połówkę.
  • dalej prezentują się już w większych szczegółach wybrane gatunki zwierząt. Jest ich 19. Z tych mniej znanych to na przykład: Binturong, Guziec, Ratel czy Diabeł tasmański.
  • Tropy ssaków – to rysunkowa prezentacja zwierząt i ich tropów.
  • Ssaki epoki lodowcowej – to która prezentacja wybranych okazów.
  • Ratujmy ssaki – najbardziej zagrożone gatunki, których „wymieranie” spowodowane jest działaniami człowieka.
  • Ssaki w mieście – u nas są dziki, a w innych częściach świata na przykład Baribale czy Szopy pracze w Ameryce Północnej.

oraz Odpowiedzi do wyszukiwanki, Ssacza wiedza oraz Indeks.

Jeśli chodzi o wydanie Wielkiej Księgi Ssaków, to jest ono takie same jak Księgi Stworzeń Morskich. Duży format, twarda okładka tym razem w kolorze pomarańczowym. Yuval Zommer, autor książki ponownie wprowadza nas w charakterystyczny dla siebie uroczy klimat przyrody i zwierząt. Książka zdecydowanie warta uwagi małych czytelników.

W serii ukazała się również Wielka Księga Ptaków oraz Wielka Księga Robali. Jeśli pojawią się w naszych zbiorach, z pewnością je wam pokażemy.

Wielka Księga Ssaków, Yuval Zommer, wydawnictwo Wilga, 64 strony, wiek od 3 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwa + 20 =