Wszystkie Kolory Świata
9 - 12,  Uczucia i Obyczaje

Wszystkie Kolory Świata i bogactwo różnorodności

Książka Wszystkie Kolory Świata otula czułością oraz ciepłem już od pierwszych wersetów. To zbiór dwudziestu opowiadań skierowanych do dzieci, które z powodu swojej inności doświadczają przykrości i wykluczenia. Po lekarze książki, uważam że powinny ją przeczytać wszystkie dzieci, aby lepiej zrozumieć różnorodność i jej bogactwo. Książka daje siłę by posiąść odwagę być sobą lub mieć odwagę stanąć w obronie słabszych. Jak pisze we wstępie Przemek Staroń „Naszym celem jest to, aby lękać nie musiał się już nikt”. Opowiadania napisane i zilustrowane zostały charytatywnie przez znanych i cenionych polskich autorów. Przyznam, że bardzo pięknie się czyta te historie. Każda jest inna, a w niej ciekawi bohaterzy. Zajrzyjcie ze mną do jej wnętrza.

Kolory świata …

rozpoczyna optymistyczny, radosny wiersz Michała Rusinka, w którym „Nikt im (dzieciom) nic tu nie zabrania i nie mówi, co powinny. Każde jest tym, kim być pragnie, a nie kimś zupełnie innym”.

W opowiadaniu O sołtysie Salomonku i tęczy czytelnicy dowiedzą się, a może i nie, po co jest tęcza. Dzień Białej Wiewiórki opowiada jak trudna jest codzienność kiedy się wygląda inaczej. W Smok w kolorach tęczy dzieci przeczytają o tęczowej fladze i jej znaczeniu w walce o wolność, równość i tolerancję. Toto jest opowieścią o tym, żeby nie odwracać oczu od krzywdy, ale iść za głosem serca, tak jak rodzina tytułowego chłopca, który nosił ochronną bańkę inną niż wszyscy. Natomiast w historii o Leo, dzieci poznają niepozornego, dzielnego piłkarza, który miał odwagę założyć różowe trampki.

Każde z opowiadań skłania do przemyśleń. W mojej głowie pojawiło się wiele ważnych myśli, ale jedna szczególna. Bez względu na to kim jesteśmy i gdzie przyszło nam żyć, do szczęścia potrzebujemy akceptacji, zrozumienia, szacunku od innych. Potrzebujemy czuć się częścią większej, jakieś całości.

Zwróćcie uwagę na tę książkę, jest bardzo ważna i z pewnością warta przeczytania razem z dzieckiem.

Zapraszam do innych książek o emocjach i uczuciach. Znajdziecie je w kategorii Ucznia i obyczaje – TUTAJ.

Wszystkie Kolory Świata, Autorzy Zebrani – 43 pisarzy i ilustratorów, na stronie wydawnictwo Agora dla dzieci znajdziecie pełną listę twórców, 272 strony, wiek 9+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 12 =