Wyprawa na Karaiby
6 - 8,  9 - 12,  Piraci,  Przygodowe

Wyprawa na Karaiby – Jak zostać piratem?

Wyprawa na Karaiby to książka przygodowa, z pirackim wątkiem i detektywistycznym akcentem. Nie ukrywam, że ostatnio takie przygody lubi mój syn najbardziej. O tym co przydarzyło się rodzinie w czasie rejsu przez Atlantyk, a potem na wyspach karaibskich, opowiada nam chłopiec imieniem Tomek. To jasne, że wszyscy w jego rodzinie żądni są wrażeń i nadarzająca się okazja do przygody, zostaje wykorzystana. Rodzina rzetelnie przygotowuje się do wyjazdu. Uczy się francuskiego, bierze udział w zajęciach żeglarskie oraz kursie przetrwania. Nawet pies musi przejść szkolenie. Wkrótce rozpoczyna się rodzinna przygoda, w której stawką są nie tylko udane wakacje, ale również skarb, a może coś jeszcze…?

Sekret listu

Wszystko zaczęło się od listu, który pojawił się w skrzynce pocztowej, któregoś październikowego dnia. Tomek otworzył kopertę swoim nożykiem do papieru… i okazała się, rzecz zupełnie niesamowita. To był list, który 10 lat temu wysłał jego wujek Gustaw z Karaibów. List zapodział się w drodze, a teraz poczta uprzejmie przeprasza za opóźnienie. To niesłychane tym bardziej, że wujek Gustaw to rodzinny „bohater”, podróżnik, „dobry pirat”, poszukiwacz przygód i skarbów, o którym krążyły legendy. Kiedy udaje się przetłumaczyć z francuskiego list wujka, okazuje się, że prosi on tatę Tomka, Grzegorza o przybycie na wyspę, by odwiedził jego grób. Wiadomość jest krótka, ale dziwna, pisana jakby szyfrem.

Jak już pisałam, rodzina rusza na Karaiby. Po długim i ciekawym rejsie, dociera do domu Gustawa i poznaje jego sąsiadkę. Początkowo nic nie wskazuje, aby za listem sprzed lat kryła się jakaś tajemnica. Choć każdy ma taką nadzieję. Jednak z biegiem czasu, pewne okoliczności i fakty łączą się w całość i tajemnica zostaje rozwiązana. Nie mogę oczywiście zdradzić, co dokładnie czeka Tomka, jego mamę, tatę oraz ich towarzyszy, Pana Olafa i jego córkę Julkę, ale będzie ciekawie i z happy endem.

Książka Wyprawa na Karaiby ma mały format oraz twardą oprawę. 19 rozdziałów skrywa poszczególne etapy przygotowań i podróży. Książka bogato ilustrowana, gdzieniegdzie znajdziecie zdjęcia. Bardzo podoba mi się taki delikatny i różnorodny typ ilustracji. Na końcu młodzi czytelnicy znajdą objaśnienie czym jest złoto oraz kim był Krzysztof Kolumb.

Wyprawa na Karaiby to bardzo pozytywna, dobrze napisana historia, która budzi ciekawość. To lekcja geografii i odkrywania, która zabiera dzieci nie tylko w świat wyobraźni. Po takiej lekturze, aż nabiera się ochoty na kolejne wakacyjne wojaże.

Inne pirackie książki znajdziecie TUTAJ – seria Piraci do abordażu, Książki przygodowe znajdziecie TUTAJ – seria Terra Incognita, a detektywistyczne TUTAJ.

Wyprawa na Karaiby, Barbara Wicher, wydawnictwo Skrzat, 80 stron, wiek 8+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

19 − 3 =