Zagadkowa Podróż przez Czas
6 - 8,  9 - 12,  Aktywizujące,  Gra,  Na Wakacje

Zagadkowa Podróż przez Czas

Zagadkowa Podróż przez Czas to książka, w której dzieci przeżyją niesamowitą przygodę. Razem z bohaterami: Karoliną, Kazikiem i ich zwierzątkiem wydrą Hiacyntą będą poruszać się w czasie i w przestrzeni, podążając za skradzionym robotem Zagadroidem. Tu warto wspomnieć że robot został skradziony w pierwszej części przygód – Dziennik. Zagadkowa Podróż. Wtedy to rodzice Karoliny i Kazika, którzy są naukowcami, wyjeżdżają na wakacje. A z ich laboratorium szalony naukowiec Hugo kradnie robota. Dzieci wraz z Hiacyntą ruszają w pogoń za złodziejem, aby odnaleść zgubę przed powrotem rodziców. W pierwszej części książki, czytelnicy odwiedzą wiele ciekawych metropolii oraz egzotycznych miejsc na świecie. W drugiej części robi się jeszcze ciekawiej, bowiem czytelnicy odwiedzą Rzym z XVIII r p n e czy cofną się do odległych czasów kiedy ludzie siedzieli jeszcze w jaskiniach. Po drodze oczywiście mnóstwo zagadek do rozwiązania. Uwaga, większość nie jest prosta i wymaga główkowania i porządnego zastanowienia.

Podróż przez Czas

Każdy rozdział to nowe miejsce, inny czas i ciekawi bohaterzy. Kazik i Karolina mają do dyspozycji translator, urządzenie które potrafi przetłumaczyć na bieżąco wiele języków. Nie zawsze jednak można go użyć bo na przykład ludzie w jaskiniach nie wynaleźli jeszcze języka. Trzeba więc na migi. Przemierzając epoki w pogodni za złodziejem i Zagadroidem dzieci poznają wiele ciekawostek historycznych, zwyczajów i miejsc. Po drodze wykonując zagadki, które przesyła im Zagadroid na specjalny terminal. Dzięki rozwiązaniom dzieci pozostają na tropie robota. Nie sposób przewidzieć czytając, jakie miejsce odwiedzą bohaterzy i co się wydarzy. Akcja jest niezwykle zwariowana i urozmaicona. Na dzieci czeka Nowy York, Chiny, starożytny Rzym i miejsce poza osnową czasu!

Mechanizm odczytywania podpowiedzi i rozwiązań

Mechanizm odczytywania podpowiedzi i rozwiązań jest genialny. Bardzo intuicyjny dla dzieci. Mój syn pamiętał go bardzo dobrze z pierwszej części i od razu udał się na koniec książki, aby oderwać swój dekoder. Zasada działania dekodera jest bardzo prosta. Przy każdej zagadce umieszczone są dwa symbole np. stópka i kluczyk. Potem te symbole trzeba odnaleźć w sekcji Rozwiązania lub Odpowiedzi przykładając dekoder. Jeśli czytelnik dobrze przyłoży dekoder i w okienkach ukażą się właściwe symbole to obok pojawia się też właściwa odpowiedz lub podpowiedź do rozwiązania. Korzystaliśmy z obu tabel bardzo aktywnie, ponieważ zadania jak pisałam są dość wymagające.

Świetne ilustracje prowadzą przez czas

Niezwykle istotny jest również pomysł na szatę graficzną książki. Jest całe mnóstwo czarno-białych ilustracji. Można powiedzieć, że ilustracja to również treść ponieważ część tekstów jest w nią wkomponowana. Dialogi bohaterów, listy, myśli i zagadki – wszystko to przedstawiono w postaci rysunków. Jest ciekawie, zabawnie i czytelnie. Patrząc na ilustracje dzieci w lot pojmą o czym myślą i gdzie znajdują się bohaterzy, a potem podążą wraz z nimi do celu.

Książka Zagadkowa podróż przez Czas (oraz pierwsza część- Dziennik. Zagadkowa Podróż) to doskonała wakacyjna propozycja. Ćwiczy umysł, uczy kombinowania, pokazuje świat, wzmacnia pewność siebie i wiarę w swoje umijętności. Bardzo zachęcam was do podsunięcia dzieciom tej książki, bo z nią nuda nie istnieje. Nawet najbadziej oporne na czytanie dzieciaki, kiedy już zaczną, będą chciały z bohaterami dotrzeć do celu. Polecam

Zagadkowa Podróż przez Czas, Michał Gołębiowski, Wojciech Grajkowski, FoxGames, 144 strony, wiek 9+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 × 4 =