Zakazane miejsca
6 - 8,  6+,  9 - 12,  9 +,  Atlas,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Przewodniki,  Przyrodnicze

Zakazane miejsca na świecie – tam, gdzie wejść się nie da

Zakazane miejsca na świecie to książka, która z pewnością zaskoczy dzieci, jak również całą rodzinę. Autor zaprasza czytelników w podróż magicznym dywanem do 19 tajemniczych i niedostępnych miejsc. Miejsc niebezpiecznych oraz z różnych przyczyn nieodwiedzanych od setek lat. Przeczytaliśmy już wiele, ale to zupełnie nowa przygoda.

Największym zdziwieniem mojego syna okazały się Katakumby Paryża. To podmiejski system tuneli, który wypełniono ludzkimi szkieletami przeniesionymi z pobliskich cmentarzy na koniec XVII wieku.

Największym „odkryciem” dla mnie był Globalny Bank Nasion, który powstał w Norwegii, we wnętrzu góry. Kryje on ponad milion nasion z całego świata. Koncepcję banków przechowujących materiał genetyczny kojarzyłam raczej z filmów, nie mając pojęcia, że tak wspaniałe miejsce już istnieją. Niestety Bank to obiekt zamknięty, dostępny tylko dla naukowców. Cóż.

Ciekawa jestem, które z opisanych miejsc okażą się największym odkryciem waszych dzieci?

Otwórzcie się na przygodę i zajrzyjcie z nami do wnętrza Zakazanych miejsc.

Prawda o Zakazanych miejscach

Tajemnice, które odsłania książka wiążą się z miejscami, wielkimi ludźmi minionych czasów oraz zjawiskami naturalnymi.

Poznacie miejsca takie, jak:

  • Włoska wyspa Poveglia, której niechlubna historia i zła sława sprawiły, że do dziś pozostaje niezamieszkana, a nawet można ją kupić;
  • Sypialnię królowej Wielkiej Brytanii. Komnatę, która jako jedyna nie jest udostępniona do zwiedzania w Pałacu Buckingham.

Dowiecie się o legendach lub prawdach związanymi z ludźmi, jak:

  • Tajemnica śmierci i miejsca pochówku Czyngis – Chana. „Uważa się, że Chyngis-chan ponosi odpowiedzialność za śmierć blisko czterdziestu milionów ludzi…” daje wyobrażenie jak okrutnym człowiekiem był mongolski przywódca.
  • Grobowcu Shi Huangdi, pierwszego cesarza Chin, którego strzeże terakotowa armia 8 tysięcy niepowtarzalnych figur, a który do dziś nie został otwarty.

Zajrzycie do miejsc niedostępnych, stworzonych przez naturę, jak:

  • Rów Mariański – najgłębsze miejsce na naszej planecie, które odwiedziło bardzo niewielu;
  • Wulkan Arenal na Kostaryce, uśpiony od 2010 roku wulkan, znajdujący się w łańcuchu wulkanów miedzy Gwatemalą, a Panamą. Otoczony dziką roślinnością, kryje na swych zboczach wiele groźnych stworzeń.

Podsumowując

Tematyka książki jest bardzo zróżnicowana, a opisane tajemnice dotyczącą zakątków całego globu. Trzymajcie się mocno, ponieważ znajdziecie się zarówno w powietrzu jak i na ziemi, pod ziemią oraz pod wodą.

Zaskoczą was wąż żararak, wyposażenie samolotu prezydenta Stanów Zjednoczonych czy Dolina Śmierci na Kamczatce, w której unoszą się trujące gazy.

Książkę czyta się i ogląda bardzo komfortowo. Między innymi dzięki dużemu atlasowemu formatowi, a w nim przejrzystej szacie graficznej. Nieocenione są również ciekawe ilustracje. Obfitość kolorów, charakterystyczne ornamenty oraz ramki tworzą bardzo egzotyczną, orientalną i przyjemną dla oka całość.

Bardzo podobała nam się ta przygoda. Mądrze i ciekawie spędzony czas. To doskonała propozycja dla dzieci, które mają w sobie żyłkę podróżnika oraz odkrywcy. Polecam

Książki o podobnej tematyce, które mogą was zainteresować: Niezwykłe Mapy, lub Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury TUTAJ, oraz Najwyższa Góra, Najgłębszy Ocean.

Zakazane miejsca na świecie. Podróż magicznym dywanem, Patrik Makin, wydawnictwo Znak Emotikon, 80 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *