6 - 8,  9 - 12,  Kosmos

Ziemia do Księżyca. Porywająca historia Apollo 11

Kosmos może fascynować i ciekawić, lub wręcz przeciwnie. Ja należę do tych osób, które ten temat niezmiennie fascynuje. Już ładnych parę lat temu, głodna wiedzy biegłam po pracy do Centrum Badań Kosmicznych na Bartyckiej w Warszawie, aby posłuchać wykładów otwartych. Omawiano tam kosmiczne tematy w prosty sposób, tak aby każdy chętny mógł co nieco zrozumieć. Dziś książki o kosmosie i tym, co z nim związane, podsuwam mojemu Synowi. Nie zawsze kosmos wciąga go tak na sto procent, ale wierzę, że zasiane ziarno zaowocuje kiedyś chęcią zgłębienia tego tematu kiedy będzie starszy. Dziś zapraszam do wnętrza książki pod tytułem Ziemia do Księżyca. Porywająca historia Apoll 11.

„Słyszałeś o pierwszym kroku człowieka na Księżycu? O tym wielkim śladzie, który stał się tak sławny?…”

– tak zaczyna się ta opowieść.

O czym dzieci przeczytają w książce?

Ziemia do Księżyca opowiada o historii podboju kosmosu przez człowieka, amerykańsko – rosyjskim wyścigu na księżyc i o ludziach, którzy w tym wyścigu stanęli na najwyższym podium czyli Księżycu.

Z książki dzieci dowiedzą się o wielu powszechnie znanych i mniej znanych faktach. Trudno wymienić wszystkie, ale oto wybrane zagadnienia.

  • sylwetki nie tylko Neila Armstronga ale też jego towarzyszy wyprawy Buzza Aldrina oraz Michaela Collinsa. TUTAJ znajdziecie ciekawy artykuł o wszystkich trzech kosmonautach;
  • budowa skafandra astronauty oraz konstrukcja rakiety Apollo 11 i
  • spacer po księżycu;
  • program Apollo, który trwał aż 11 lat (1961-1072) oraz wielu ludzi, którzy stali za sukcesami kolejnych misji;
  • sylwetka rosyjskiego kosmonauty Juri Gagarina – pierwszego człowieka w kosmosie;
  • zwierząt, które odbyły kosmiczną podróż oraz
  • cuda techniki wymyślone by podbijać kosmos, które służą nam dziś na codzień i wiele wiele więcej…

Wybrane dla Was ciekawostki

„Program Apollo trwał 11 lat i składał się z 17 Misji…”

„…NASA twierdzi, że PODRÓŻ NA WYSOKOŚCI 80 KM OD POWIERZCHNI LĄDU można już uznać za lot kosmiczny…”

„12 kwietnia 1961 roku Radzicki kosmonauta Jurij Gagarin został pierwszym człowiekiem, który poleciał w kosmos, oddalają się 300 km od Ziemi.”

„Pierwszą kobietą, która poleciała w kosmos, była radziecka astronautka Walentyna Tierieszkoaw. W 1963 roku poleciała statkiem kosmicznym Wostok 6…”

„Temperatura na Księżycu oscyluje między 120C podczas dnia księżycowego, a -170C w środku księżycowej nocy.”

Książka Ziemia do Księżyca jest niezwykle ciekawa. Skorzystają z niej nie tylko dzieci, ale też dorośli. Szata graficzna jest bardzo stonowana jeśli chodzi o kolory. Za to zróżnicowana jeśli chodzi o rozmieszczenie tekstu, ilustracji, grafik i rodzaju czcionek. Gruba oprawa daje komfort czytania i przetrwania.

Polecam tę książkę Waszej uwadze. Warto mieć taką skarbnicę kosmicznej wiedzy w domu, aby od czasu do czasu po nią sięgnąć i zapomnieć się na chwilę.

Linki, które wykorzystałam w tym wpisie są przeznaczone raczej do poczytania dla dorosłych, a potem ciekawej rozmowy z dzieckiem. Korzystałam ze stron NASA, Centrum Nauk Kosmicznych PAN, strony Businessinsider oraz strony Nauka w Polsce.

Ziemia do Księżyca, Lara Albanese, wydawnictwo Muchomor, 62 strony, wiek 6-10 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwa × cztery =