Zwierzęta w Godłach
6 - 8,  9 - 12,  Atlas,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Zwierzęta

Zwierzęta w Godłach – dla ciekawych świata

Zwierzęta w Godłach to książka, w której znajdziecie godła z motywem zwierząt z całego świata. Przyznam, że książka mnie pozytywnie zaskoczyła, jest pełna smaczków i ciekawostek związanych z tematem. Bardzo ciekawy jest podział świata na krainy zoogeograficzne, w których to występują określone rodziny zwierząt. Z mapy krain zoologicznych wyłania się pewna prawidłowość, o tym że państwa umieszczają w swych emblematach zwierzęta zamieszkujące ich terytoria. Można więc to odczytać jako fakt, że jesteśmy dumni z „naszych” zwierząt. W godle Polski widnieje – biały orzeł, w godle Erytrei – wielbłąd, a Zjednoczonych Emiratów Arabskich – sokół wędrowny. Nie wszystkie zwierzęta i oznaczenia w godłach są tak oczywiste, wiele z nich ma głębsze korzenie w historii. Warto odkryć te przedziwne i arcyciekawe fakty.

Krainy Zoogeograficzne – czyli co i jak?

Kraina nearktyczna to obszar Ameryki Północnej i Grenlandii, a na niej zwierzęta takie jak niedźwiedzie, bizony, łosie, jelenie, itd. Na tym obszarze znajdują się Stany Zjednoczone z orłem bielikiem w godle. Fragment jemu poświęcony opowiada historię orłów uważanych przez rdzennych mieszkańców za świętość i uosobienie wolności. Z ciekawostek: „największe odnalezione gniazdo tego ptaka miało dwa i pół metra szerokości, cztery metry wysokości i ważyło trzy tony?”. W obszarze neoarktycznym znajdą się jeszcze Meksyk wraz z Karakarą białorzytną w godle, która w dziobie trzyma jadowitego węża.

W taki właśnie sposób prezentują się w książce kolejne krainy zoogeograficzne: neotropikalna, palearktyczna, etiopska, orientalna oraz australijska. Podział jest bardzo praktyczny i jak wspomniałam odzwierciedla występujące na danym obszarze zwierzęta. Jak się możecie domyślać w krainie etiopskiej są między innymi małpy czy słonie; natomiast w orientalnej pandy, orangutany oraz tygrysy.

Polska znajduje się w strefie palearktycznej, czyli największej ze wszystkich zajmującej Europę, część Azji oraz północną Afrykę. W naszej strefie królują znane nam łosie, jelenie, rysie, borsuki ale też wiele innych zwierząt.

Zwierzęta w Godłach – prezentacja

Prezentacja każdego godła to metryczka, w której znajdują się istotne dane o państwie: nazwa, stolica, położenie, powierzchnia, liczba mieszkańców, języki, zwierzę w godle, opis zwierzęcia oraz pozycja w herbie. Obok metryki znajduje się rycina godła, a na kolejnych stornach ciekawa historia związana z jego powstaniem, zwierzęciem lub faktem dziejowym, którym towarzyszy ilustracja. Choć barwy ilustracji są stonowane to bardzo wyraziste, ciekawe i na temat.

Książka jest niezwykle ciekawa, jak się okazało w godłach państw ukryte jest prawdziwe zoo. Dzieci poznają nie tylko nieznane dotąd ciekawostki na temat zwierząt, ale także odkryją nowe gatunki. Czy wiecie co to za zwierze Sambar, Dzierzbowron czy Koryfena.

Na końcu znajduje się indeks zwierząt oraz spis treści z zachowanym podziału krain, a następnie miejsce na narysowanie godła miejsca swojego zamieszkania oraz pofantazjowanie i stworzenie własnego godła.

Piękne wydanie, w twardej oprawie i na sztywniejszych, jakby kredowych stronicach, zachęca do wertowania. Polecam starszym dzieciom. Spodoba im się ta wędrówka po mapie, kulturach i świecie zwierząt.

Zajrzyjcie również do wpisu o świetnej książce Flaga na maszt TUAJ.

Zwierzęta w godłach, Wojciech Pawliński, wydawnictwo Dwie Siostry, 168 stron, format 18 x 25 cm, wiek 7+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *