Akademia Mądrego Dziecka
6 - 8,  Edukacyjne

Akademia Mądrego Dziecka: Wycieczka po Mózgu oraz Co robimy gdy Śpimy?

Akademia Mądrego Dziecka tym razem dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Doceniona przez rodziców, lubiana przez małych czytelników seria edukacyjnych książeczek „rośnie” razem z dziećmi. W ramach cyklu Chcę Wiedzieć Więcej pojawiły się dwa tytuły: Co robimy gdy śpimy oraz Wycieczka po Mózgu. Obie propozycje wyróżnia jakość wydania, ciekawa szata graficzna z charyzmatycznymi bohaterami wziętymi z wnętrza naszego ciała jak również wnikliwe omówienie zagadnień. Skomplikowane mechanizmy działania ludzkiego organizmu zgłębiamy towarzysząc neuronowi Tymkowi. Pojawi się wiele nowych pojęć: kora czuciowa, receptory, ciało migdałowate, dendryty, fale mózgowe czy hipokamp. Układ nerwowy oraz wszystko co wiąże się ze snem, czyli abc snu odsłoni swoje tajemnice.

Akademia Mądrego Dziecka

Akademia Mądrego Dziecka zaczyna się Wycieczką po Mózgu czyli co mamy w głowie

W tej części młody neuron Tymek wyrusza na wycieczkę po mózgu ponieważ chce zdecydować kim będzie kiedy dorośnie. Wszak ciało człowieka to wielka machina. Jest tyle możliwości. Spacer rozpoczyna się od wjazdu „kręgosłupem” do stacji przekaźnikowej mózgu. Tam dzieci dowiedzą się jak działają nerwy, a w nich impulsy elektryczne. Wszystkie informacje z zewnątrz dostarczane są do właściwego miejsca. Dalej Tymek skieruje się do miejsc gdzie bodźce zostały wysłane. Do kory mózgowej, która obsługuje wszystkie pięć zmysłów. Ukąszenie dziewczynki Zosi podczas zabawy, trafia do kory czuciowej, a emocje z nim związane do ciała migdałkowego. W korze czołowym rodzą się pomysły. W działaniu neuronów jest wiele niuansów do zgłębienia. Ciekawe czy po lekturze dzieci domyślą się, gdzie chciałby pracować Tymek.

Mózg

Co robimy gdy Śpimy? I dlaczego trzeba odpoczywać

Tutaj zastajemy Tymka w jego nowym miejscu pracy…. korze czołowej. Czytelnicy dowiedzą się wile o śnie, o jego istotności i potrzebie regularności. „… w nocy, gdy ciało jest pogrążone we śnie, sprzątamy!” – tłumaczy niecierpliwemu Tomkowi, starsza neuronka Rita. Młodzi czytelnicy przeczytają dalej o pierwszej, najważniejszej z faz snu Rem; koszmarach; lunatykowaniu.

Kiedy sen Zosi, dziewczynki w ciele, której krążymy wraz z neuronem Tymkiem się kończy, nasz bohater kończy pracę na dziś.

Sen

Seria Akademia Mądrego Dziecka dla starszaka umiejętnie odpowiada na potrzeby zawsze ciekawych dzieci. Skomplikowane tematy, wyjaśnione w prosty sposób, zobrazowane atrakcyjnymi i zabawnymi ilustracjami.

To książki dedykowane dzieciom, które chcą wiedzieć więcej, a ich autorem jest Dr Mateo Farinella – wybitny włoski neurobiolog, który łączy wiedzę z pasją do rysowania i popularyzowania nauki. Specjalizuje się w obrazowych opowieściach o mózgu.

Zajrzyjcie też do wpisów: Mózg – To, o czym dorośli ci nie mówią oraz Odyseja po Ludzkim Ciele z Profesorem Astrokotem. Tam sporo o mózgu i o funkcjonowaniu człowieka, na dziecięcy sposób.

Co robimy gdy Śpimy?, Matteo Farinella, wydawnictwo HarperKids, 48 stron, wiek 7+

Wycieczka po Mózgu?, Matteo Farinella, wydawnictwo HarperKids, 48 stron, wiek 7+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *