AtlasMitologiaŚwiata
6 - 8,  Atlas,  Dla dzieci,  Edukacyjne

Atlas Mitologii Świata dla dzieci

Atlas Mitologii Świata to pierwsza dziecięca książka o mitycznych wierzeniach, która pojawiła się naszym domu. Jej uproszczona formuła pozwala dzieciom posiąść podstawową wiedzę na temat mitologii z różnych części świata. Do atlasu zebrano najciekawsze oraz najbardziej znane opowieści, dodając do nich szczyptę humoru. Okazały format książki skrywa we wnętrzu piękne, kolorowe ilustracje pełne szczegółów w egzotycznych stylach. Książka wprost doskonała na prezent. Atlas będzie cieszyć oko i duszę długi czas.

Mitologie Świata: grecka, słowiańska, nordycka

  • Grecka – to według mnie najbardziej powszechna mitologia świata. Według niej Ziemia wyłoniła się z Chaosu, a pierwszymi bogami był Uranos (Niebo) oraz Gaja (Ziemia). Mieli wiele pięknych dzieci – Tytanów, natomiast brzydkie dzieci Uranos zamykał w Tartarze, głęboko pod ziemią. To nie podobało się Gai. Za namową matki, najmłodszy ich syn Kronos zwyciężył ojca. Ten jednak przepowiedział Kronosowi, że i on straci władzę pokonany przez swojego syna. Aby się ustrzec przed przepowiednią Kronos połykał swoje dzieci. Szczęśliwie w końcu i on został pokonany przez syna Zeusa. Po wielkiej bitwie tytanów i gigantów, zapanował spokój. Bogowie i ludzie żyli w harmonii, często łącząc się w rodziny.
  • Słowiańska – obejmowała obszary wschodniej Europy: Polski, Czechów, Słowaków oraz Rosję. Według zachowanych, ustnych przekazów „najpierw było tylko światło i bezkresne morze...” po którym pływał łabędź, bóg Świętowit. Samotny, powołał do życia braci. Jeden zamieszkał w głębinach, a drugi na wodzie. Któregoś dnia łabędź z głębin wyłowił garstkę piachu i tak powstała wyspa, która stała się zarzewiem konfliktu między braćmi. Aby ich pogodzić Świętowit jednemu oddał we władanie kawałek świata, a drugiemu krainę zmarłych.
  • Nordycka – to wierzenia dawnych mieszkańców Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii oraz Islandii. Ich początek świata to otchłań i pustka o nazwie Ginnungagap. W tej mitologii pojawia się silny Thor – przyjaciel ludzi, Walkirie czy Olbrzymy.

chińska, japońska

  • Chińska – widzenia chińczyków dziś zastąpione buddyzmem lub konfucjanizmem wzięły początek z pustki, a w niej wielkie jajko, które zamieszkiwał Pangu. Pangu rósł przez 18 tysięcy lat, a kiedy się obudził rozbił jajko, z którego uwolniły się dwie siły: ciężką która opadła i stworzyła ziemie oraz jasna, która uniosła się do góry i stworzyła niebo.
  • Japońska – jej elementy wyznawane są po dziś dzień przez wielu Japończyków. Początki japońskiego świata były oleistą mazią kształtem przypominającą jajko. Gdy najczystsza część się oddzieliła uniosła się i powstało niebo. Z części brudnej powstała Ziemia. „W niebie pojawiła się trójka pierwszych bogów”.

egipska, aztecka

  • Egipska – mitologia bardzo stara, a obszerna wiedza o niej zapisała się w odkopanych obiektach. Dawno dawno temu istniała bezkresna otchłań, praocean o nazwie Nun. „W oceanie tym pływały zalążki życia”. Z tej głębi wyłoniła się piramida a na niej kwiat lotosu. Z kwitnącego pączka wyłoniła się jasność w postaci pięknego boga Re – stwórcy. W mitologi egipskiej pojawiają się bogowie Ozyrys, Apis, czy Ammit okrutny bóg płci żeńskiej.
  • Aztecka czyli mitologia Indian zamieszkujących dzisiejsze obszary Meksyku i Ameryki środkowej. Według niej na początku istniał bóg Ometeotl, składający się zarówno z kobiety jak i mężczyzny. Mitologia ta była wyjątkowo okrutna.

Powyższe mitologiczne wzmianki to tylko skrawek wiedzy którą, czytelnicy psiądą w szczegółach czytając Atlas. Jestem pewna, że dzieci ale również dorośli czytelnicy przeżyją nie jedno zdziwienie.

Czytając Atlas Mitologii Świata dzieci poznają ważne postacie i wydarzenia oraz mityczne przedmioty o wyjątkowych mocach, jak na przykład puszka pandory, róg świętowita, płaszcz i naszyjnik Frei, czapka niewidka, amulety egipskie.

Starożytne wierzenia opisane w Atlasie naprawdę zadziwiają. Niesamowite historie i opowieści, postacie pozytywne jak również bardzo okrutne, piękne i brzydkie, silne i słabe. W mitologiach całego świata można odnaleźć pewne podobieństwa, otchłań, jaja i silne bóstwa oraz sporo magii.

Wszystko bajecznie zilustrowane, oddaje mityczny klimat wierzeń ludów z całego świata.

TUTAJ przeczytacie o starych legendach irlandzkich w książce pod tytułem Magiczna Harfa.

Atlas Mitologii Świata dla dzieci, opracowanie zbiorowe pod redakcją Agnieszki Antosiewicz, wydawnictwo Greg, 84 strony, duży format 285 x 345 mm, wiek 7+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *