Atomowa Przygoda
6 - 8,  9 - 12,  Edukacyjne,  Wielcy Ludzie

Atomowa Przygoda Profesora Astrokota – fizyka dla dzieci

Atomowa Przygoda Profesora Astrokota to według mnie książka, którą powinien mieć każdy uczeń na swojej półce. Książka, a raczej Profesor Astrokot zabiera dzieci w podróż do świata fizyki.

„Witajcie, przyjaciele! Czy wiecie, że fizyka jest bardzo ważna w naszym codziennym życiu?

Rozejrzyjcie się i zobaczcie sami. Wiatr szeleszczący w liściach drzew, grzejące słońce, samochód, którym jedziemy i jedzenie dające nam energię do zabawy – fizyka jest wokół nas zawsze i wszędzie!”.

Kiedy tak czytaliśmy nasz egzemplarz, miałam nieodparte wrażenie, że gdybym miała taką książkę będąc dzieckiem, wiele rzeczy byłoby prostsze od startu. Jestem szczęśliwa że moje dziecko może korzystać z takiej wspaniałej publikacji, która otwiera świat nauki, dostarczając trudną wiedzę w prosty sposób i sprawia, że otaczająca skomplikowana przecież rzeczywistość, wciąga i zaczyna ciekawić młodego czytelnika.

Wspomnę również o tym, że Astrokot może być również bohaterem i pomocą dla rodziców, którzy nagle zobligowani są przypomnieć sobie budowę atomu. Dla mnie osobiście Atomowa Przygoda to jedna z najlepszych popularnonaukowych książek dla dzieci, które mieliśmy okazję czytać. Z uwagi na omawiane w książce zagadnienia, zgodnie z zaleceniami książka będzie świetna dla dzieci od 7 lat wzwyż, takich które już zasiadły w ławkach szkolnych.

Jakie zagadnienia porusza Atomowa Przygoda?

Książka nie ma spisu treści, za to indeks zagadnień na końcu książki. Oto co w niej znajdziecie:

  • czym jest i jak działa Grawitacja;
  • czym jest doświadczenie i co to jest metoda naukowa;
  • jakie są jednostki miary (czasu, wagi i odległości);
  • z czego zbudowany jest świat i jak zbudowany jest atom;
  • tablica Mendelejewa i reakcje jakie zachodzą między pierwiastkami;
  • jakie siły działają na naszej planecie: jak to się dzieje że pływamy, zanurzamy, poruszamy się, unosimy, lecimy itd.;
  • czym jest ciśnienie, energia, napięcie elektryczne, magnetyzm, fale dźwiękowe, światło i kolory;
  • co to jest fizyka jądrowa, czym fizyka cząstek elementarnych, a czym fizyka kwantowa;

„Nasza wiedza fizyczna opisuje jedynie niewielkie 5% Wszechświata. Wykonując skomplikowane doświadczenia uczeni odkryli, że Wszechświat jest wypełniony czymś, czego po prostu nie rozumiemy”.

Czyż to nie jest inspirujące? Jest jeszcze tyle do odkrycia dla naszych dzieci.

Postacie ze świata nauki, które spotkamy w książce:

  • Democrat, który wymyślił pojęcie Atomu, czyli cząsteczki tak małej, że nie da się jej podzielić;
  • Dmitrij Mendelejew – twórca tabeli, w której umieszczone zostały wszystkie pierwiastki;
  • Isaac Newton – „… zrozumiał, jak działają siły i sformułował trzy słynne prawa przyrody zwane prawami Newtona”.
  • Albert Einsteina i jego równanie E = mc2 „… które pozwala wyjaśnić wielką ilość energii powstającej podczas syntezy jądrowej czy rozszczepienia jądra atomowego”.

Wydawać by się mogło, że wszystkie wyżej wymienione przeze mnie zagadnienia będą skomplikowane i trudne. Muszę przyznać, że książka objaśnia wszystkie pojęcia w prosty, przystępny sposób. Postacie i rysunki są tak zaplanowane, aby dodatkowo wspierać tekst i dopowiadać to, co trudno pojąć. Z Atomową Przygodą nie trzeba się bać fizyki!

Książka ma ciekawy duży, kwadratowy format i jest w twardej oprawie. Zdecydowanie jest co wziąć do ręki i jest to lektura na długi, długi czas. Ciekawa jest szata graficzna, nieszablonowe rysunki, nieco przygaszona kolorystyka. Wszystko bardzo mi się podobało, a co najważniejsze podobało się mojemu synowi, lat 8. Wiem, że ta książka będzie mu pomocą przez kolejne kilka lat.

Zapraszam jeszcze do galerii wybranych zdjęć, choć trudno było mi coś wybrać, bo wszystko ciekawe i atrakcyjne w swej prostocie.

Podsumowując, Atomowa Przygoda Profesora Astrokota to książka doskonała. Zachęcam również do zainteresowania się innymi tytułami w serii o przygodach Astrokota: Kosmos, Odyseja w Ludzkim Ciele oraz Układ Słoneczny. Wszystkie można obejrzeć TUTAJ, jeszcze ich nie mamy, ale z pewnością nadrobimy te braki.

Inne ciekawe naukowe książki dla dzieci, które polecam szczególnie to Nauka. To Lubię TUTAJ czy Mały geniusz. Nauka przez zabawę TUTAJ.

Pozdrawiam z nadzieją, że wiele dzieci będzie miało okazję poznać tę książkę.

Atomowa Przygoda Profesora Astrokota, Dominic Walliman i Ben Newman, wydawnictwo Entliczek, 64 strony, wiek 7+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *