Bardzo Dzika Opowieść
Komiks,  Zwierzęta

Bardzo Dzika Opowieść 1. Las złamanych serc

Książka pod tytułem Bardzo Dzika Opowieść, cześć 1 Las złamanych serc to zabawny komiks w bardzo poważnym temacie. Mowa jest bowiem o losie zwierząt, który nie napawa optymizmem. Chodzi tu zarówno o zwierzęta dzikie jak i domowe. Te pierwsze, pozbawiane są przestrzeni do życia przez człowieka, który zagarnia i anektuje coraz więcej terenów zielonych. Drugie, bywają porzucane kiedy już się znudzą albo też cierpią wskutek okrutnych i nieodpowiedzialnych działań swoich właścicieli.

W takim oto kontekście toczy się Bardzo dzika opowieść. Jej bohaterami są fantastyczne zwierzęta: grubawa kotka, powolny żółw, dzielna papuga, schizofremiczna sowa, mały patyczak, a dalej cała leśna gromada: dzik, lis, żaba, myszy, bóbr, kret, ślimaki. Po drugiej stronie barykady staje psia banda Bezecnik, Bałamutnik, Łapserdak. Jest też legendarny ryś. Choć mowa jest o nim od początku książki jako niemal mistycznej postaci, to pojawia się dopiero na ostatniej stronie książki, a właściwie jego żółte oczy błyszczące w ciemności. Mam przeczucie, że rola rysia nabierze zupełnie innego znaczenia w kolejnej części.

Przecież to był rezerwat …

Był sobie las, zwany rezerwatem. Mieszkało w nim też wiele dzikich zwierząt. Jednak ktoś uknuł plan, aby rysie wypłoszyć, rezerwat zlikwidować, a zmarniały i opuszczony las sprzedać z zyskiem.

W tym właśnie lesie na parkingu, przy śmietniku spotykają się kotka Ryśka, żółw i papuga oraz sowa. Każde z nich jest inne i niezwykle charakterne, ale łączy je jedno, chęć przetrwania. Po niesłychanie ciekawej jak również dziwnej konwersacji z sową, żółw i papuga postanawiają towarzyszyć Ryśce w wędrówce przez las, do miasta, do domu. Po drodze do ekipy dołącza patyczak, a kotka roztacza przed towarzyszami wizję Domu Wszystkich Zwierząt. Tam dla każdego jest miejsce.

Leśna wędrówka

Naszych przyjaciół czeka spotkanie z leśnymi zwierzętami, które okazują się przyjazne i ufne. Ryśka przechodzi szkolenie, aby zostać …. rysiem, a Dom Wszystkich Zwierząt okazuje się mrzonką. Zwierzęta odwracają się od Ryśki, która czuje się winna ponieważ nadużyła zaufania przyjaciół. Dochodzi do bijatyki, z której Ryśka wychodzi poturbowana.

Czy psia sfora zostanie przepędzona, przyjaciele zaufają kotce ponowni, a ryś pojawi się w lesie i uratuje rezerwat? Czy jeszcze jest nadzieja dla lasu? Wiele pytań czeka na odpowiedzi. Jesteście ciekawi?

Las złamanych serc to piękna komiksowa historia. Zwraca uwagę dzieci na problemy zwierząt i uwrażliwia na ich lost. Mamy w domu dwie świnki morskie i to są wspaniałe, zawsze uśmiechnięte stworzenia, a mój syn pięknie się nimi opiekuje. Nie wyobrażam sobie, aby było inaczej. Uczmy swoje dzieci miłości do zwierząt.

Jednocześnie książka pokazuje jak różnorodne są zwierzęta ponieważ każde z nich w całej tej historii odgrywa swoją rolę i do czegoś się przydaje. Po prostu ma znaczenie. Zwierzęta mówią o sobie, używają swoich „naturalnych mocy” i walczą o przetrwanie. Ryśka układa nawet Dziewięć Zasad Przetrwania” w lesie.

Ponadto książka jest napisana w sposób naprawdę zabawny. Dialogi między zwierzaki zaskakują i rozweselają. Można powiedzieć dzieje się, jest akcja, żadnych dłużyzn. Niesłychanie fajne są też ilustracje i postacie, które w stu procentach oddają dany moment. Co niedopowiedziane, to dorysowane.

Przyznam, że z rezerwą podchodziłam do Bardzo Dzikiej Opowieści, ale kupiła mnie bez reszty. Mogę wam powiedzieć, że przeczytaliśmy ją z Jankiem w jeden wieczór. Po prostu nie dało się przerwać tej opowieści. Chcieliśmy ją poznać do końca.

Z nie mogę się doczekać czytania drugiej, wydanej już części Mistrz Ryś.

Tymczasem zajrzyjcie innych zwierzęcych komiksów Malutki Lisek i Wielki Dzik TOM 1, TOM 2, TOM 3.

Bardzo Dzika Opowieść, 1. Las Złamanych Serc, Tomasz Samojlik, wydawnictwo Krótkie Gatki, 104 strony, wiek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *