Bardzo Dzika Opowieść
6 - 8,  Ekologiczne,  Komiks,  Zwierzęta

Bardzo Dzika Opowieść 1. Las złamanych serc

Książka pod tytułem Bardzo Dzika Opowieść, cześć 1 Las złamanych serc to zabawny komiks w bardzo poważnym temacie. Mowa jest bowiem o losie zwierząt, który nie napawa optymizmem. Chodzi tu zarówno o zwierzęta dzikie jak i domowe. Te pierwsze, pozbawiane są przestrzeni do życia przez człowieka, który zagarnia i anektuje coraz więcej terenów zielonych. Drugie, bywają porzucane kiedy już się znudzą albo też cierpią wskutek okrutnych i nieodpowiedzialnych działań swoich właścicieli.

W takim oto kontekście toczy się Bardzo dzika opowieść. Jej bohaterami są fantastyczne zwierzęta: grubawa kotka, powolny żółw, dzielna papuga, schizofremiczna sowa, mały patyczak, a dalej cała leśna gromada: dzik, lis, żaba, myszy, bóbr, kret, ślimaki. Po drugiej stronie barykady staje psia banda Bezecnik, Bałamutnik, Łapserdak. Jest też legendarny ryś. Choć mowa jest o nim od początku książki jako niemal mistycznej postaci, to pojawia się dopiero na ostatniej stronie książki, a właściwie jego żółte oczy błyszczące w ciemności. Mam przeczucie, że rola rysia nabierze zupełnie innego znaczenia w kolejnej części.

Przecież to był rezerwat …

Był sobie las, zwany rezerwatem. Mieszkało w nim też wiele dzikich zwierząt. Jednak ktoś uknuł plan, aby rysie wypłoszyć, rezerwat zlikwidować, a zmarniały i opuszczony las sprzedać z zyskiem.

W tym właśnie lesie na parkingu, przy śmietniku spotykają się kotka Ryśka, żółw i papuga oraz sowa. Każde z nich jest inne i niezwykle charakterne, ale łączy je jedno, chęć przetrwania. Po niesłychanie ciekawej jak również dziwnej konwersacji z sową, żółw i papuga postanawiają towarzyszyć Ryśce w wędrówce przez las, do miasta, do domu. Po drodze do ekipy dołącza patyczak, a kotka roztacza przed towarzyszami wizję Domu Wszystkich Zwierząt. Tam dla każdego jest miejsce.

Leśna wędrówka

Naszych przyjaciół czeka spotkanie z leśnymi zwierzętami, które okazują się przyjazne i ufne. Ryśka przechodzi szkolenie, aby zostać …. rysiem, a Dom Wszystkich Zwierząt okazuje się mrzonką. Zwierzęta odwracają się od Ryśki, która czuje się winna ponieważ nadużyła zaufania przyjaciół. Dochodzi do bijatyki, z której Ryśka wychodzi poturbowana.

Czy psia sfora zostanie przepędzona, przyjaciele zaufają kotce ponowni, a ryś pojawi się w lesie i uratuje rezerwat? Czy jeszcze jest nadzieja dla lasu? Wiele pytań czeka na odpowiedzi. Jesteście ciekawi?

Las złamanych serc to piękna komiksowa historia. Zwraca uwagę dzieci na problemy zwierząt i uwrażliwia na ich lost. Mamy w domu dwie świnki morskie i to są wspaniałe, zawsze uśmiechnięte stworzenia, a mój syn pięknie się nimi opiekuje. Nie wyobrażam sobie, aby było inaczej. Uczmy swoje dzieci miłości do zwierząt.

Jednocześnie książka pokazuje jak różnorodne są zwierzęta ponieważ każde z nich w całej tej historii odgrywa swoją rolę i do czegoś się przydaje. Po prostu ma znaczenie. Zwierzęta mówią o sobie, używają swoich „naturalnych mocy” i walczą o przetrwanie. Ryśka układa nawet Dziewięć Zasad Przetrwania” w lesie.

Ponadto książka jest napisana w sposób naprawdę zabawny. Dialogi między zwierzaki zaskakują i rozweselają. Można powiedzieć dzieje się, jest akcja, żadnych dłużyzn. Niesłychanie fajne są też ilustracje i postacie, które w stu procentach oddają dany moment. Co niedopowiedziane, to dorysowane.

Przyznam, że z rezerwą podchodziłam do Bardzo Dzikiej Opowieści, ale kupiła mnie bez reszty. Mogę wam powiedzieć, że przeczytaliśmy ją z Jankiem w jeden wieczór. Po prostu nie dało się przerwać tej opowieści. Chcieliśmy ją poznać do końca.

Z nie mogę się doczekać czytania drugiej, wydanej już części Mistrz Ryś.

Tymczasem zajrzyjcie innych zwierzęcych komiksów Malutki Lisek i Wielki Dzik TOM 1, TOM 2, TOM 3.

Bardzo Dzika Opowieść, 1. Las Złamanych Serc, Tomasz Samojlik, wydawnictwo Krótkie Gatki, 104 strony, sugeruję wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *