Dziki Poradnik Przetrwania
6 - 8,  9 - 12,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Dziki Poradnik Przetrwania – mega porcja wiedzy o zwierzętach

Dziki Poradnik Przetrwania czyli wszystko o tym, jak zwierzęta chronią i przystosowują się do otaczających je warunków, aby przetrwać. W książce zadziwiające fakty na temat stworzeń z całego świata. Od morza, przez lądy, pustynie, lasy, drzewa. Od małych do dużych. To „megaporcja wiedzy o zwierzętach„. Autorka wyjaśnia czytelnikom jak to jest, że natura wyposaża stworzenia w konkretne, potrzebne im cechy. Czym są geny, mutacje albo cechy, a co oznacza ewolucja? Między innymi te pojęcia zostaną objaśnione w wstępie. Dziki Poradnik Przetrwania podzielono na sześć lekcji, w tracie których miłośnicy przyrody poznają wszystkie chyba techniki kamuflażu i obrony przed pożarciem. „Przewodnikiem” po książce jest mały robaczek. „Wyobraź sobie, że patrzysz na świat z wysokości 5 centymetrów…To Twoja pozycja wyjściowa”. Gotowi?

Zaczytaj się w Dzikim Poradniku Przetrwania

W lekcji pierwszej poznamy tych, którzy potrafią znikać w sytuacjach zagrożenia. Będą to przeróżne gatunki, od lądowych ssaków, przez wodne mątwy. W znikaniu pomaga nie tyko dostosowanie koloru skóry do otoczenia, ale również na przykład wzór, faktura czy kształt ciała. Można też zamierać w bezruchu. Niektóre z wymienionych sposób są naprawdę zadziwiające.

Megaporcja wiedzy o Zwierzętach

Drugi opisany sposób to ucieczki, a trzeci zaskoczenie przeciwnika. W tym przypadku jako agresor zaskoczył mnie chomik europejski.

Dziki Poradnik Przetrwania

Lekcja czwarta opowiada o zwierzętach, które wyposażają się w nieprzyjazne „odzienie” jak na przykład jeżozwierz czy rozgwiazda. Czytelnicy poznają też niejadalnych, a nawet trujących, jak drzewołazy.

Piąta część mówi o tym, że w „kupię siła„. To znane powiedzenie sprawdza się doskonale w świecie zwierząt na przykład u ptaków lub niektórych owadów. Również słonie trzymają się razem.

Szósta lekcja to rozdział dla czytelników o mocnych nerwach. Mowa tu o ataku, czyli gryzieniu, kąsaniu, pluciu, drapaniu, rażeniu prądem i tak dalej…

Na koniec również krótko o tym, jak bronimy się my ludzie.

Książka pełna jest fotografii przedstawiających omawiane gatunki zwierząt i owadów. Cały czas towarzyszy nam mały robaczek, wykonując zabawne pozycje. Tekstu jest sporo do czytania. Nazwy zwierząt są zawsze zaznaczone kolorem. W tej kreatywnej porcji porad jak przetrwać każdy czytelnik znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Książka spodoba się młodym miłośnikom przyrody, podróżnikom i ciekawym świata. To gruba księga do czytania przez długi czas.

O przyrodzie możecie poczytać w Stop Plotkom o Zwierzętach TUTAJ lub

w Dzikie Sekrety Przyrody dla małych i dużych czytelników TUTAJ.

Sekcja Przyrodnicze jest pełna wspaniałych książek dla młodszych i starszych dzieci –> TUTAJ –> przejrzyjcie.

Dziki Poradnik Przetrwania, Agnieszka Graclik, wydawnictwo Wilga, 304 strony, wiek 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *