Dziwo
3 - 5,  Dla dzieci,  Emocje i Obyczaje,  Świnka morska,  Zwierzęta

Dziwo to opowieść o tym, że warto być sobą

Dziwo to zupełnie wyjątkowa książka dla najmłodszych dzieci. Wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze opowiada piękną historię, a jej finał to ważne przesłanie, o tym, że „Życie jest za krótkie, by nie być dziwem…”. Po drugie główną jej bohaterką jest świnka morska. A dzieci uwielbiają te małe zwierzątka. Po trzecie książka jest genialnie zilustrowana. Oddaje wszystkie odcienie emocji na zwierzęcych pyszczkach. I choć zaczyna się milczącą niespodzianką, potem jest dużo zamieszania, dalej odrobina smutku, a potem nasza bohaterka spotyka kogoś… I wszystko się zmienia.

Dziwo jest Niespodzianką

Pewna mała dziewczynka o imieniu Kit, dostaje na urodziny „mięciutką, małą, zaspaną Niespodziankę”. To Świnka Morska. Prosiaczek budzi się ze snu i widzi wokół siebie nowe pyszczki. To inne zwierzątka Kit. Jednak nie są zbyt przyjazne. Według nich, świnka nie przypomina niczego co znają i nie potrafi tego co oni: ćwierkać jak Derrick, nie jest psem ani kotem. Jest Dziwem. Oszołomiona świnka przyjmuje swoje nowe imię i stara się wkraść w łaski towarzystwa. Próbując latać wydostaje się przez okno na świat. Na szczęście chwyta ją sąsiadka z wyższego piętra, Emily. To właśnie ona wyjaśnia śwince, co w życiu jest najważniejsze, po czym odprowadzą ją do domu. „Dziwo” już wie, że nie jest dziwolągiem, a od Kity dowiaduje się, że nazywa się Maud.

Dziwo to piękna historia, z której dzieci dowiedzą się, że inność jest w porządku, a nawet w cenie. Nie trzeba dostosowywać się do rówieśników i innych osób. Aby czuć się dobrze, trzeba być sobą, bo to daje prawdziwe szczęście. Maud to urocza postać, bardzo jej kibicowałam poznając jej losy.

Świnka morska

Obok na zdjęciu jedna z naszych świnek morskich, a raczej świńczyków. Kędzior bardzo się zaczytał.

Świnki morskie choć mięciutkie i niepozorne, to bardzo charakterne zwierzątka i taka jest właśnie Maud.

Polecam wam przygody Dziwo, bo to książka którą wasze dzieci pokochają i będą ją chciały czytać po wielokroć.

Zajrzyjcie do innych „świnkowych” książek TUTAJ.

Dziwo, Zadie Smith, Nick Laird, przełożył Wojciech Mann, wydawnictwo Znak, 32 strony, wiek 3+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *