Franc i Tajemnica Jantaru
6 - 8,  6+,  9 - 12,  9 +,  Bajkowe Stworzenia,  Dla dzieci,  Fantasy

Franc i Tajemnica Jantaru

Franc i tajemnica Jantaru to pierwsza część z serii Borkowie i kaszubskie przygody. Przeczytaliśmy i dobrze się bawiliśmy w otoczeniu pełnej magii oraz tajemnic kaszubskiej ziemi. Głównym bohaterem opowieści jest dziesięcioletni Franc oraz jego młodsze rodzeństwo: Walerka, Otylka oraz Bruno. Rodzina Borków przeprowadza się kilka razy w roku. Przez co dzieciaki nie chodzą do normalnej szkoły, a uczą się w edukacji domowej z mamą. Z jednej strony jest fajnie, rano nie trzeba się zrywać. Z drugiej jednak strony dzieci czują się trochę samotne, odizolowane od rówieśników. Częste przeprowadzki wzmacniają te odczucia, a na pytanie Francka dlaczego trzeba się przeprowadzać, mama odpowiada: Obiecuję, że kiedyś ci wytłumaczę….

Już na początku opowieści akcja nabiera tempa. Za sprawą dziwnego gościa Gerarda Brifka oraz listu od Zrzeszeńców, rodzina podejmuje szybką decyzję o kolejnej przeprowadzce… na Kaszuby. Tak zaczyna się ta historia.

Franc i Tajemnica Jantaru

Szybko okazuje się, że częste przeprowadzki to nie kaprys rodziców, a próba kamuflażu. Dzieci Borków posiadają bowiem czarodziejskie moce. Otylka maluje dłońmi, Walerka zatrzymywała czas, Bruno wspinał się ja pająk, a Franc rozmawiał ze zwierzętami. Chowane pod kloszem dzieci, nie mają świadomości, że ich umiejętności są wyjątkowe. Jednak po wspomnianej już wizycie Gerarda wszystko się zmienia. Dzieci słyszą strzępy niespokojnych rozmów rodziców, a Frank podsłuchuje czytaną przez tatę treść listu od Zrzeszeńców, ukrywając się w poduchach. Następnego dnia rodzina rusza na Kaszuby, do krainy położonej na Pomorzu. Spełnia się marzenie Franca o mieszkaniu na wsi. Nie ma jednak pojęcia co jeszcze na nich tam czeka.

Kaszebsczi Goscyńc

Rodzina dociera do domu Trudzi, siostry mamy. Na dzień dobry, Frank dogada się z psem Bazylem. Potem zacznie się magia. Będzie sporo języka kaszubskiego. Pojawią się przedziwne stworzenia jak mamon Strzebro siedzący w kuchni przy stole, Krośnięta czy staruszek Gostek.

Dzieci będą chciały dowiedzieć się prawdy o swojej rodzinie. Dlaczego sześć lat temu opuścili dom? I co mówi Legenda o Kaszubach? Jaką w niej rolę odgrywają Aryman dzierżący władzę oraz anioł Ormuzd? Na czytelników Franca i Tajemnica Jantaru czekają niesamowite przygody, ale rodzina zawsze trzyma się razem.

Franca i Tajemnica Jantaru to opowieść, która poruszy wyobraźnię czytelników. Jest w niej trochę zamieszania, mrocznych momentów. Jedno jest pewne, wśród swoich, wśród rodziny, dzieci zawsze mogą czuć się bezpiecznie.

Tekst książki wydrukowano większą czcionką, co sprawia, że jest wygodna dla dzieci do samodzielnego czytania. Od czasu do czasu pojawiają się kolorowe, całostronicowe ilustracje. I to jest fajne. Książkę czyta się bardzo szybko i szczerze nie możemy doczekać się kolejnej części.

Sama nie przypuszczałam, że opowieści pełne legend i pradawnych wierzeń tak przypadną nam do gustu. Bardzo fajnie jest przenieść się do innego, zaczarowanego świata, w którym przeszłość miesza się z rzeczywistością.

Jeśli klimat książki przypadł wam do gustu, zachęcam również do przeczytania serii Klub Kwiatu Paproci. W niej również dzieje się magia, a dziecięcy bohaterzy są dzielni i pokonują czające się licha.

 Tajemnica Domu w Bielinach – TUTAJ, Tajemnica Dąbrówki – TUTAJ, Tajemnica ognia TUAJ;

Franc i Tajemnica Jantaru, Daria Kaszubowska, wydawnictwo Mięta, 336 stron, wiek 8+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *