Frigiel i Fluffy
6 - 8,  6+,  9 - 12,  Dla dzieci,  Minecraft

Frigiel i Fluffy – niezwykłe przygody w świecie Minecraft

Frigiel i Fluffy to bohaterzy przygodowej serii Początek, której akcja rozgrywa się w świecie Minecraft. Friegiel to dziewięcioletni chłopiec, który nigdy nie poznał swoich rodziców, a Fluffy to jego wierny psi przyjaciel. Początek to trzy tytuły dla młodszych miłośników gry, które w ciekawy sposób opowiadają o życiu mieszkańców wioski Lanniel. Nie brakuje w nich dziecięcych charyzmatycznych oraz odważnych postaci, a niezwykle wartka akcja pełna minecraftowych stworów (mobów) sprawia, że książki czyta się błyskawicznie. Seria inspiruje jak również przekazuje wiedzę na temat świata Minecraft: o potworach, postaciach, materiałach, broni oraz elementach architektonicznych.

Na tropie skarbu

To pierwsza część, w której poznajemy bohaterów Frigiela i Fluggiego oraz innych mieszkańców wioski. Jak się okazuje, Frigielem opiekuje się dziadek Ernald, które ma zwyczaj opuszczać wioskę co jakiś czas i zostawia wówczas chłopca pod opieką Harmeline. Troskliwej i życzliwej gospodyni. Figiel nigdy nie poznał swoich rodziców, może dlatego jego więź z czworonogiem jest tak silna. Jako przybysz, a nie wychowany w wiosce od dziecka, Figiel nie jest lubiany przez inne dzieci. Jedyną jego przyjaciółką jest Ophelia. Również dziewczynka imieniem Jennna, siostra najbardziej wrogiego chłopaka Erikha, jest mu przyjazna.

W tej części czytelnicy przeczytają o corocznym święcie Polowanie na Skarb, organizowanym dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Zabawa w polowanie trwa kilka dni, a dzieci podzielone na drużyny rywalizują w różnych konkurencjach. Frigiel i Fluffy oraz Ophelia tworzą jedną drużynę. Wrogą im ekipę tworzą Erikh, Brogh oraz Jenna. Uczestnicy zmagań wykazują się umiejętnościami potrzebnymi do przetrwania w Minecraft, na przykład umiejętnością budowania czy łucznictwem. Drużyny Frigiela i Erikha rywalizują zacięcie, depcząc sobie po piętach. Jednak wydarza się coś nieoczekiwanego, co sprawi, że dzieci wbrew zakazom dorosłych, wejdą do Kopalni Wzgórza Wietrznoghasta.

Jak dzielni bohaterzy poradzą sobie w czeluściach ciemnej kopalni i co przyniesie przygoda?

Na pomoc Fluffy`emu

Kolejna niesamowita, a momentami trochę straszna przygoda, nosi tytuł Na pomoc Fluffy`emu. W wiosce Lanniel pojawia się kartografia, którza „sprzedaje” Frigielowi informację. Nieopodal wioski, ponoć widziała psa z identyczną łatką jaką ma Fluffy. Chłopiec postanawia wyprawić się we wskazane miejsce jeszcze tego samego dnia, aby odnaleźć zwierzę. To najprawdopodobniej psia mama jego przyjaciela.

Samotna wędrówka okazuje się być pełna niebezpieczeństw. W lesie dopada chłopca zgraja pająków. Z opresji ratuje go obcy człowiek w szarej szacie. Tę postać chłopiec poznał już w pierwszej części serii Początku, zapuszczając się do kopalni. Mężczyzna ratuje Frigiela i oddala się. Czy jest on magiem, którego od jakiegoś czasu poszukują w okolicy królewskie rybiki (żołnierze). Frigiel wraca do wioski tuż przed zamknięciem bramy, przed zmrokiem. Zwierza się przyjaciołom (Erikhowi, Ophelii, Jennie) z przygód minionego dnia. Przyjaciele oferują pomoc i już następnego ranka ruszają, aby odnaleźć suczkę.

To będzie bardzo niebezpieczna wyprawa. Groźne potwory, Złosadnicy z bractwa Czarnej Róży, Dwór Czarnej Róży, Sarun … i wreszcie mężczyzna w szarej szacie. To wszystko, wielkie emocje, odwaga oraz tajemnica Jenny czekają na dzieci w tej części.

Festiwal Smoka

W trzeciej części Początku w wiosce Lanniel wielkie święto, Festiwal Smoka jak również wielki festyn. Mieszkańcy i rozradowane dzieci szykują się na wieczorny bal przebierańców. Wioska zostaje pięknie oświetlona, aby odstraszać potwory. Nieoczekiwanie na festynie pojawia się mężczyzna w szary stroju u oferuje Frigielowi wspólną wędrówkę w nieznane, odkrywanie światów, przygody. Chłopiec jednak jednoznacznie odrzuca ofertę. W zemście nieznajomy gasi część świateł w wiosce co zwabia bestie. Zanim rozbawiony tłum w strojach przebierańców zorientuje się, że kościotrupy i pająki wśród nich są prawdziwe, minie chwila. A potem rozpęta się chaos. Tymczasem Jenna zmuszona zostaje do użycia swojej mocy, co nie umyka uwadze rybikom, bezwzględnie ścigającym magów. Sympatia między Erikhiem i Opheliom przybiera na sile, a Brogh czuje się odrzucony.

Co przyniesie festiwalowy wieczór ze Smokiem Endu i Kto będzie musiał opuścić wioskę? Jak potoczą się losy naszych bohaterów? Zachęcam do czytania serii Początek wszystkich młodszych miłośników świata Minecraft.

Seria Frigiel i Fluffy Początek to pełna niesamowitych, czasem zabawnych przygód młodych bohaterów. Walka o przetrwanie to ważna sprawa, to codzienność mieszkańców wioski. Ale równie ważna jest przyjaźń, rodzina, uczucia. Razem z bohaterami, czytelnicy odwiedza ciekawe miejsca i krainy. Będą się świetnie bawić ale też walczyć, przekomarzać.

Czytając serię Początek czytelnicy zżyją się z bohaterami. Z pewnością zarówno dziewczynki, jak i chłopcy odnajdą swojego ulubionego bohatera. Rozdziały są raczej krótkie, każdy rozpoczyna się miniaturowym obrazkiem bohatera. W trakcie opowieści pojawia się kilka większych, kolorowych ilustracji. Seria bawi, uczy, inspiruje. Polecam

Seria Frigiel i Fluffy na stronie wydawcy, wydawnictwo RM.

1 tom. Początek. Na tropie skarbu, Nicolas Digard, wyd. 2022r., 184 strony, wiek 6+

2 tom. Na pomoc Fluffy’emu, Nicolas Digard, wyd. 2023r., 192 strony, wiek 6+

3 tom. Festiwal Smoka, Nicolas Digard, wyd. 2023r., 168 stron, wiek 6+

Już niedługo pokażę wam kolejne książki, w których dzieci będą mogły śledzić losy Frigiela i Fluffiego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *