Ja i Świat
9 - 12,  Edukacyjne

Ja i Świat – informacje w obrazkach

Ja i Świat to książka, która przyda się dzieciom w wieku szkolnym. To praktyczne informacje o otaczającym nas świecie, zaprezentowane w formie obrazków oraz grafik czyli w sposób, który młodzież lubi i który wspiera i ułatwia proces przyswajania wiedzy. Przyjęto bowiem dziś mówić, że żyjemy w kulturze obrazkowej. Ja i Świat doskonale wpisuje się w ten trend. Społeczno, demograficzne zagadnienia poruszane w książce są dobrane w taki sposób, aby zainteresować dzieci, a przekrój danych obejmuje cały świat, a nie tylko nasz region.

Ja i Świat

Jakie zatem konkretnie tematy podejmują autorki?

Odpowiedzi można szukać na powyższym zdjęciu, które prezentuje spis treści 🙂 A zatem dzieci wchodząc w świat informacji dowiedzą się między innymi:

 • jakie imiona są najpopularniejsze w danej części świata lub kraju;
 • jakie modele rodzin funkcjonują i ile dzieci przypada statystycznie na rodzinę na przykład w Afryce;
 • są najpopularniejsze zwierzęta domowe (PSY!) i popularne rasy (Labrador Retriever);
 • jaki jest najczęściej używany język świata – CHIŃSKI, a jakiego języka najczęściej uczą się ludzie – ANGIELSKI 🙂
 • dalej co nieco o domach, ich rodzajach i wielkościach;
 • o gęstości zaludnienia na świecie (Prognozowane zaludnienie dla Tokyo w 2030 roku to aż 37, 2 miliona mieszkańców, to niemal tyle co dziś wynosi zaludnienie całego naszego kraju);
 • potem najbardziej reprezentatywne śniadania serwowane w poszczególnych krajach – w POLSCE TO JAJECZNICA, CHLEB Z SZYNKĄ I POMIDOREM ORAZ SZKLANKA MLEKA;
 • oraz zakorkowane miasta.

Ciekawą dla mnie była również część dotycząca nauki dzieci w szkołach, z którego dowiedzieliśmy się:

 • jakie posiłki dzieci spożywają zwyczajowo w szkołach, w wybranych miejscach na świecie;
 • w jakim kraju zadaje się najwięcej prac domowych dzieciom – I TU JESTEŚMY NA DRUGIM NIECHLUBNYM MIEJSCU! i ile rodzicie pomagają w ich odrabianiu; w jakim kraju stres ma największy wpływ na dzieci – I TU NAS NIE MA:)

Drugi mega ciekawy temat to Czytelnictwo na świecie. Jesteście ciekawi w jakim kraju czyta się najwięcej? Polska plasuje się na 13 ej pozycji, średnio spędzamy 6 i pół godziny tygodniowo na czytaniu. Dużo czy mało? W porównaniu z telewizją to niestety bardzo, bardzo niewiele.

Dalej są jeszcze tematy związane z podróżami i wakacjami; klimatem czy świętami. Oczywiście nie wymieniłam wszystkich zagadnień, ale już macie wyobrażenie jak ogromny jest zasób informacji przedstawiony w Ja i Świat. Można czytać, analizować i odkrywać bardzo długo.

Podsumowując

 • Mimo, że książka jest pełna liczb, to urzeka w swojej prostocie. Jest konkretna i ukazuje dane w sposób systematyczny. Dane są przejrzyste i czytelne nawet dla dziecka w klasie nauczania początkowego. Janek nie miał żadnego problemu z ich odczytaniem.
 • Książka wspiera rozwój kompetencji wizualnych, poszerza wiedzę i zainteresowania.
 • Ilustracje i grafiki są kolorowe i miłe dla oka, a zaprezentowane tematy ciekawe.

Jeśli Wasze dzieci lubią bawić się liczbami, a zarazem dowiadywać czegoś o świecie, to Ja i Świat to książka dla nich. Z pewnością przyda się zarówno w domu jak i w szkole. Zapraszam poniżej do galerii wybranych ilustracji.

Jeśli szukacie tego typu książek, ale o innej tematyce zajrzyjcie TUTAJ, aby zajrzeć do książki Najwyższa Góra, Najgłębszy Ocean – obrazkowe kompendium cudów natury.

Ja i Świat, Mireia Trius, Joana Casals, wydawnictwo Adamada, 64 strony, wiek 10+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

osiemnaście − 7 =