0 - 3

Ja nie chcę iść spać – pomaga zasnąć

Ja nie chcę iść spać, autorstwa Astrid Lindgren to zdecydowanie must have dla nie jednej zmęczonej mamy lub zmęczonego taty 🙂

Jest to historia o małym chłopcu Lasse, który za żadne skarby nie chce iść spać, bo zwyczajnie ma lepsze rzeczy do roboty (np. „schowa się za bujany fotel, żeby mama nie mogła go znaleźć„). Kiedy jednak odwiedza sąsiadkę, starszą panią zwaną ciocią Lotten wszystko się zmienia. Za sprawą okularów starszej pani, Lasse podpatruje jak inne dzieci: małe niedźwiadki, zajączki, ptaszki, wiewiórki układają się  wieczorem do snu. Można powiedzieć, że okulary pozwalają mu odkryć wielką tajemnicę, dowiedzieć się, „że wszystkie dzieci wieczorem muszą iść spać„. Kiedy Lasse wraca do domu, samodzielnie idzie myć ząbki, wkłada piżamkę i idzie spać, ku ogromnemu zaskoczeniu mamy.

   

 

Bardzo prosta i życiowa historia, opatrzona kolorowymi, pięknymi ilustracjami. Po przeczytaniu książki z moim synkiem, miałam wrażenie, że pozwoliła mu ona przemyśleć i „spojrzeć z dystansem na sprawę spania”. Fakt, że inne dzieci też nie mają ochoty na sen, przyjął z pewną ulgą. Kiedy sięgamy po książkę, to wprost nie może się doczekać ilustracji z ciocią Lotten na wielkiej kanapie. Dziecięca wyobraźnia działa wspaniale.

Bardzo polecam tą lekturę, jak większość dziecięcej literatury skandynawskiej, porusza bardzo ważne sprawy w prosty sposób.

Ja nie chcę iść spać, Astrid Lindgren, wydawnictwo Zakamarki, 28 stron, dla dzieci od 3 lat

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *