Jak powstaje dziecko
6 - 8,  6+,  Ciało,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Emocje i Obyczaje

Jak powstaje dorosły – ciałopozytywny przewodnik po dojrzewaniu

Jak powstaje dorosły – ciało pozytywny przewodnik po dojrzewaniu to książka z pewnością potrzebna dzieciom. W prosty, niekrępujący sposób opowiada o przebiegu procesu dojrzewania człowieka, różnorodności i akceptacji. „Proces dojrzewania jest wspólny dla wszystkich ludzi, choć nie u każdego przebiega w ten sam sposób”. Łatwo to wyjaśnić. Dzieje się tak, bo każdy z nas jest inny i wyjątkowy. Tekst Jak powstaje dorosły jest niezwykle „czuły”, opiekuńczy. To jacy jesteśmy oraz wszystko, co robimy nie czyniąc krzywdy innym jest w porządku.

Jak powstaje dorosły?

Książka ma atlasowy charakter, większość przestrzeni zajmują kolorowe ilustracje uzupełniane przez teksty. Na początku autorka wyjaśni czym jest płeć i stereotypy, które zostały jej przypisane.

Dalej będzie o tym, jak zmienia się ciało i psychika kiedy przybywa lat. Czasem świat jest wspaniały, a czasem świat jest przytłaczający. To kwestia hormonów. Na kolejnych stronicach pokazane zostały zmiany jakie zachodzą w ciele wraz z ilustracjami, również miejsc intymnych. Są dyskretne i myślę, że na pewnym etapie dobrze pokazać je dzieciom. Dojrzewanie nie ominie naszych dzieci, więc najlepiej jeśli na tematy intymne porozmawiamy z nimi, my rodzice, opiekunowie. Ktoś komu ufają, a przekazana wiedza nie będzie tajemną, a wręcz przeciwnie. Odsłoną czegoś fajnego, co ich czeka w życiu. Dorastania. Odkrywania. Dorosłości. Samodzielności.

Książka w ciekawy sposób porusza również kwestię stawiania granic, mówienia „nie” w sytuacji kiedy dziecko czy też młody człowiek czuje się niekomfortowo. Mówi o przyjaźniach, które zmieniają się w czasie. Rozluźniają na jakiś okres, by do nich powrócić, lub po prostu się kończą. I to jest ok.

Na końcu książki „Kilka pytań, które mogą cię nurtować” i Słowniczek. Podany jest również numer telefonu zaufania dla dzieci.

Jak powstaje dorosły ma dziecięcą stylistykę graficzną, dzięki czemu młodym czytelnikom łatwiej odnaleźć się i utożsamić z bohaterami. To Ciałopozytywny przewodnik po dojrzewaniu, który z szacunku do młodego człowieka warto mu sprezentować lub opowiedzieć.

Książka doskonale nadaje się do samodzielnego czytania przez dzieci, jak również do czytania z rodzicem czy opiekunem. Jest niezwykle wspierająca, poczujecie się komfortowo z tym, co przeczytacie.

Książki, w których mowa o ciele: Ciało bez tajemnic – książka z okienkami, Barto Niesamowita Medycyna, albo Odyseja po ludzkim ciele z profesorem Astrokotem.

W serii również tytuł Jak powstaje dziecko TUTAJ.

Jak powstaje dorosły – ciało pozytywny przewodnik po dojrzewaniu, Rachel Greener, wydawnictwo HarperKids, 32 strony, wiek 7+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *