Kapitan Fox
6 - 8,  Piraci,  Przygodowe

Kapitan Fox pirat z Wyspy Mgieł – niezwykła seria o piratach i przyjaźni

Kapitan Fox i jego pirackie przygody poruszają dzięcięcą wyobraźnię, prowadzą myśli do odległych, minionych, mrocznych czasów. Lubimy czytać o piratach, również dlatego, że nie wszystko jest tam poprawne. Kapitan Fox to znaleziona historia, która nas zaskoczyła niezwykle pozytywnie. Bohaterami są zwierzaki. Kapitan Fox to szlachetny, odważny lis przewodzący czterdziestu siedmiu śmiałym piratom: myszom, królikom…

To saga o tym jak po Wielkiej Wojnie Żółtych Bagien, jaszczurki przejmują władzę nad Portem Rat, w Crocodile City. Cesarstwo Wielkiej Jaszczurki jest bezlitosne, a na czele jego floty stoi bezwzględna admirał Sybilla Snake – postrach siedmiu mórz. Myszy żyją pod jarzmem gadów.

Na początku każdej z części czytelnicy znajdą skrót wydarzeń z poprzedniej przygody.

Pirat z Wyspy Mgieł to Kapitan Fox

Głównego bohatera Ricky Rata poznajemy dryfującego samotnie na tratwie po wzburzonym morzu, wśród fal oraz rekinów. Porzuconego przez węży – lichwiarzy mysiego chłopca ratuje w ostatniej chwili załoga pirackiego statku Kameleona. Rządzi na nim kapitan Fox, młody rudy lis. Jeśli ktoś znajdzie się na pokładzie pirackiego statku, nie może zdezerterować, bo zostaje ukarany śmiercią. Rikcy opowiada historię swojej rodziny zamieszkującej w Porcie Rat, nękanej (jak wszystkie myszy) przez gady z Cesarstwa Wielkiej Jaszczurki. Cesarstwo, które po zwycięstwie w Wojnie Żółtych Bagien zdominowało lądy i morza. Ricky zostaje zaprzysiężony na pirata, innej możliwości nie ma. Rozpoczyna się jego przygoda na morzu. Choć bardzo brakuje mu mamy i taty szybko wciągnie się w przygodę i zostanie Trzymaczem Lornetki. Wrogie okręty, biały wieloryb, skarb, olbrzymie fale, wyspa Mgieł to teraz jego rzeczywistość.

Duch Siedmiu Mórz

Kolejna część pirackich przygód rozpoczyna się od wspomnień Rickiego Rata, najmniejszego pirata z załogi. Dzieci przypomną sobie jak nasz bohater stał się piratem. Sklep jego taty Pana Rata nawiedzają zbiry Hus i Huras oraz Mister Vyperax, aby odebrać dług. Przez przypadek Ricky wpada w ich łapska i na tratwie zostaje posłany w głąb morza na stracenie. Unoszonego przez fale odnajdują piraci gdzie mały Ricky znajduje schronienie i kompanię. Zyskuje przydomek i funkcję Ricky Lornetka.

Tymczasem na Wyspę Mgieł, gdzie stacjonują piraci Foxa przybywają rozbitkowie. Jak się okazuje to znany pisarz Rabbitway i jego sekretarz. Rabbitway chce napisać piracką powieść. W tej części piraci uratują mysią rodzinę i stoczą bitwę z Czarnym Bulldogiem statkiem okrytego złą sławą kapitana Psiabrody. Kapitan Fox będzie chciał rusza w pościg za Czarnym Bulldogiem, by odnaleźć na Zapomnianej Wyspie ukrytą przez Psiabrodę ukochaną Missy. Jednak aby wyruszyć w rejs, piraci postanawiają odnowić zapasy w Porcie Rat. Po drodze dosięga ich tsunami.

Podziemny potwór

W Porcie Rat, Ricky odwiedza sklep ojca. Tam zostaje schwytany przez Mister Vyperaxa. Ląduje w więzieniu Alcatrach, eskortowany przez Cricka i Sroka, dwóch krokodylich strażników. Wkrótce potem Rick zostaje wezwany do gabinetu dyrektora więzienia Lorda Cocco Dillona. Mimo sztuczek i zastraszania mały pirat nie ulega presji i nie zdradza swojego kapitana. Do celi więziennej dołączają również Piratto oraz Ligurio. W celi robi się raźniej, a pod podłogą wciąż słychać przeraźliwe hałasy. Czy piratom uda się zbiec z więzienia i czy statek Kameleon Kapitana Foxa z załogą ruszą w rejs na poszukiwania Missy?

Kapitan Fox to nie tylko wspaniała historia, ale również świetni charakterystyczni bohaterzy. Książka jest przyjazna dzieciom. Na każdej stronie genialne, zabawne rysunki. Bardzo fajny błyszczący papier, no i zupełnie wyjątkowy pomysł zabawy czcionką. Ona cały czas pracuje, w górę, w dół, na boki, trzęsie się, jest podrobiona. Jaki przybiera charakter zależy oczywiście od kontekstu i sytuacji. Jest jeszcze jedne fajny motyw „Chlup” – taki przerwywnik, którego używa Ricky Rat. Czasami on śmieszy a czasami irytuje. Polecam wam tę sagę dla wszystkich dzieci, które lubią przygody na morzu, dzielnych bohaterów i podróże w nieznane. Z pewnością dowiedzą się jak pokonywać przeszkody i nie poddawać się gdy jest pod górkę. Świetna książka szczególnie na wakacje. Dla nas to już taka tradycja, że podczas wakacji czytamy o piratach.

Piraci

Zachęcam do przeczytania wpisów o innych wspaniałych pirackich przygodach: Piraci do abordażu TUTAJ, Pirackie przygody Jolley TUTAJ lub Pirat Jędruś TUTAJ.

Kapitan Fox: 1. Pirat z Wyspy Mgieł, 2. Duch Siedmiu Mórz, 3. Podziemny potwór, autor: Marco Innocenti, wydawnictwo Zielona Sowa, każda z książek ma ok. 128 stoi, wiek 6+

Książki nie są już dostępne na stronie wydawnictwa Zielona Sowa, za to można na nie polować w internetowych księgarniach lub bibliotekach. Ja swoje znalazłam na skup szop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzynaście − 8 =