Tajemnica Dąbrówki
9 - 12,  9 +,  Bajkowe Stworzenia,  Dzieci,  Fantasy,  Las,  Przygodowe,  Przyrodnicze,  Rodzina

Klub kwiatu Paproci, tom 2: Tajemnica Dąbrówki – recenzja

Tajemnica Dąbrówki to drugi tom z serii Klub Kwiatu Paproci opowiadający o przygodach rodziny Lipowskich. Rodzina: mama wraz z czwórką dzieci (Dąbrówką, Tosią, Leszkiem oraz Bogusią) przeniosła się z Warszawy do Bielin, do domu ciotki. Kiedyś miejscowej szeptuchy czyli Mądrej Baby. Bieliny to mała miejscowość na świętokrzyskiej ziemi, ale dzieje się tam wiele. Dzieci z początku mało optymistycznie nastawione do nowego miejsca, spędzają na wsi swoje pierwsze wakacje. Po raz kolejny przyjdzie im zmierzyć się ze słowiańskimi demonami. Dziwnym trafem złe moce widzą tylko dzieci, które nie zamierzają martwić dorosłych, a szczególnie zatroskanej mamy. Ze złymi mocami mierzą się same.

Tajemnica Dąbrówki to kolejna świetnie napisana historia, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością. Pełna zielonej przyrody za miedzą, dziecięcych przygód jak również rodzinnej codzienności oraz tajemnic.

Tajemnica Dąbrówki

Po przeprowadzce do domu cioci Mirki i pokonaniu przez dzieci demona biedy, mama musi wrócić do pracy. Jak mówi rachunki same się nie zapłacą. Jednak malutka Dąbrówka nadal wymaga opieki, a i Tosia najmłodsza z sióstr też potrzebuje czujnego oka. Niezbędna jest niania, która zaopiekuje się dziewczynkami. Tosi ten pomysł się nie podoba. Czuje się duża jak starsze siostry. Na każdym roku próbuje to udowodnić, wpadając jednak w tarapaty. Tosia postanawia zniechęcić nianie. Sprytem oraz kłamstwami sprawia, że dwie pierwsze kandydatki uciekają, gdzie pieprz rośnie. Na horyzoncie pojawia się jednak trzecia, pani Sroga. Na niej kłamstwa Tosi nie robią wrażenia. Mimo, że niania wygląda dziwnie, mama zatrudnia tę ostatnią i jedyną kandydatkę. Z całej rodziny tylko Tosia dostrzega w pani Srogiej coś złowrogiego. Dziewczynka usilnie studiuje Bestiariusz, snuje podejrzenia i stara się przestrzec rodzinę, ale nikt jej nie wierzy.

W domu znowu pojawi się demon, tym razem jeszcze niebezpieczniejszy. Zwany dawnej mamuną. Zrobi się naprawdę złowrogo, a dzieci będą musiały wykazać się nie lada odwagą.

Seria Klub Kwiatu Paproci to świetna opowieść o codzienności blisko natury, ale ze sporym dreszczykiem. Książka może naprawdę napędzić stracha. Dostarcza czytelnikom wielu emocji dzięki wplecionych w fabułę, legendom jak również informacjom zaczerpniętych z pradawnych słowiańskich wierzeń. Bardzo ciekawe jest poznać przesądy, dobre oraz złe demony, zaklęcia oraz opowieści wywodzące się z religii Słowian. Książka doskonała zarówno dla dziewczynek jak i chłopców.

Druga część Tajemnica Dąbrówki wciągnęła nas równie mocno co pierwsza część. Już wkrótce pokażę wam kolejną Tajemnice Ognia.

Tajemnica Dąbrówki otrzymała nagrodę główną w kategorii książki dla dzieci w wieku 8-17 w XXI edycji konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”, zorganizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Recenzję pierwszej części przygód rodziny Lipowskich znajdziecie TUTAJ.

Tajemnica Dąbrówki, tom 2, seria Klub Kwiatu Paproci, Katarzyna Berenika Miszczuk, wydawnictwo Mięta, 256 stron, wiek 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *