Kosmos
6 - 8,  9 - 12,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Kosmos

Kosmos dla wszystkich ciekawych świata

Dziś chę wam zaprezentować Kosmos, książkę dla dzieci Tomasza Rożka, która stanowi jakby serię z wydanym już wcześniej tytułem Nauka To Lubię. Kosmos to książka, która ukaże się 10 marca nakładem wydawnictwa Wilga. Zachęta do czytania brzmi Kosmos jest doskonałą lekturą dla wszystkich ciekawych świata!” i ja się w pełni zgadzam z tym stwierdzeniem. Jakże cudownie jest, szczególnie teraz w czasie pandemii, oderwać się od ziemskich spraw i skierować swe myśli w nieznaną oraz bezkresną przestrzeń. Ograniczeniem staje się tylko rozum. Autor we właściwy sobie sposób objaśnia dzieciom, trudne sprawy w przystępny sposób. Jednak nie sądźcie, że opisywane zagadnienia są proste.

Kosmos, a co w nim

Na początku autor wprowadź dzieci w kosmiczny świat, wyjaśniając czym jest WSZECHŚWIAT, kiedy powstał i jaką teorią posługujemy się współcześnie by to powstanie wyjaśnić.

„Teorię Wielkiego Wybuchu ostatecznie potwierdzono niespełna 50 lat temu, a okół 40 lat temu okazało się, że wszechświat widzialny, czyli to, co widać za pomocą znanych badaczom urządzeń, jest zaledwie niewielką częścią wszechświata…”

Dokładnie nie znamy zjawiska Wielkiego Wybuchu, ale też nie wiemy co było przed. Dużo tych niewiadomych 🙂

Dalej autor wprowadza młodych czytelników w świat GALAKTYK. Czym są, jak powstały, czym jest materia, dlaczego gwiazdy „trzymają się” razem. To pytania, na które autor próbuje odpowiedzieć.

W kolejnych rozdziałach mowa będzie o GWIAZDACH, PLANETACH, naszej ZIEMI. Na końcu w rozdziale ŻYCIE trochę teorii o możliwych formach życia pozaziemskiego.

Wszystkie z powyższych tematów, jak wspomniałam, są bardzo przystępnie napisane, nie przytłaczają, jest zabawnie i lekko, dużo porównań i analogii do życia codziennego. Co dla mnie istotne i warte podkrślenia autor przytacza najnowsze, bieżące odkrycia w dziedzinie kosmologii.

Eksperymenty

Pośród przekazywanych treści nie zabrakło doświadczeń. Są łatwe w realizacji i pozwalają na obserwację prostych zjawisk. Przybliżają czytelników nieco do omawianych odległych od Ziemi tematów.

Kosmiczne widoki

W Kosmosie jest wiele kosmicznych ilustracji jednak nie są one mocną stroną książki. Trzeba powiedzieć wprost, nie jest to atlas i z takim nastawieniem oddać się lekturze. Wiedza zawarta w książce z pewnością zrekompensuje widoki, które spragnieni mogą spokojnie obejrzeć w sieci. Wiedzy Tomasza Rożka tak umiejętnie zebranej w całość próżno szukać.

Powiem wam, że korzystamy również z Nauka To lubię Junior – kanału stworzonego przez pana Tomasza YouTube. Jeśli jeszcze nie słyszeliście, to polecam zajrzeć. Odcinek o złocie dla nas był szczególnie ciekawy.

Zdecydowanie zachęcam dzieci do lektury Kosmosu, ale też książki Nauka To Lubię. Wracamy do niej po wielokroć. Mój syn siada sobie na kanapie i sięga, przegląda, podczytuje. Nie wszystko go interesuje, wybiera, ale o to właśnie chodzi. Książki mają ciekawić, rozwijać pasje, pobudzać do własnych poszukiwań. Zawsze czuję lekki żal, że w „moich” dziecięcych czasach nie było tak cudownych książek.

Kosmos, Tomasz Rożek, wydawnictwo Wilga, 320 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *