Król Muzy i Pomarańcze - Park Łazienki Królewskie - książka dla dzieci
6 - 8,  6+,  9 - 12,  Dla dzieci,  Dzieci,  Edukacyjne,  Przewodniki

Król Muzy i Pomarańcze czyli co się kryje w Starej Oranżerii

Książka Król, Muzy i Pomarańcze czyli co się kryje w Starej Oranżerii zabiera nas do czasów króla Stanisława Augusta do Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. To książka pełna sztuki: malarstwa, rzeźby, architektury, ale przede wszystkim angażujących zadań do samodzielnego wykonania przez dzieci. Odwiedzając Łazienki Królewskie zabierzcie książkę ze sobą, a wasz spacer nabierze zupełnie innego wymiaru. Bardzo staranne, jakby muzealne wydanie, na sztywnych stronicach dodaje powagi artystycznym poczynaniom młodych twórców. Opowieść o Łazienkach Królewskich czytelnicy rozpoczną w starożytnej Grecji gdzie poznają muzy greckie, szczególnie bliski artystom i uczonym.

Łazienki Królewskie

Książka objaśnia pochodzenie nazwy Łazienek Królewskich oraz koncepcję króla Stanisława Augusta, który chciał „…stworzyć w Łazienkach miejsce łączące wszystkie dzieciny sztuki”. Jednym z pierwszych zadań dla dzieci jest stworzenia palety z kolorowymi farbami.

Potem książka prowadzi czytelników do Starej Oranżerii, gdzie ponoć mieszkają greckie muzy? Tu sporo o architekturze budynku oraz oczywiście zadania.

Kolejne stronice odkryją wiadomości o rzeźbach należących do kolekcji króla oraz malarstwie. Rzeźbom, którym brakuje elementów, można je dorysować. Są wśród nich: Amazonka Sciarra czy Harmodios. Dzieci dowidzą się jak powstają rzeźby oraz jak król wspierał młodych zdolnych artystów.

Miejsca do uzupełnienia i twórczych zadań

Przestrzeni do inwencji twórczej dzieci jest całe mnóstwo. Zadania są zróżnicowane, od tworzenia, dorysowywania, przez klejenie i wycinanie. Można nawet zrobić własny teatr.

Nam niezwykle spodobało się zadanie polegające na skomponowaniu dania serwowanego na obiadach czwartkowych u króla.

Jak możecie podpatrzeć na zdjęciach, książka stworzona jest z wielkim artyzmem, gustem i smakiem. Jest elegancka, a jednak prosta. Stworzona, tak aby dzieci mogły jak najwięcej skorzystać. Polecam waszej uwadze.

Książkę można podpatrzeć w pałacowym sklepie TUTAJ.

Król, Muzy i Pomarańcze czyli co się kryje w Starej Oranżerii, Aleksandra Pawlińska, Muzeum Łazienki Królewskie i Wydawnictwo Dwie Siostry, 128 stron, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *