Księga wyjątkowych talentów
6 - 8,  7+,  9 - 12,  Dla dzieci,  Emocje i Obyczaje

Księga wyjątkowych talentów – opowiada o tym co w życiu ważne

Minęła chwila od premiery książki pod tytułem Księga wyjątkowych telnetów, nie mniej mam dużą przyjemność wam o niej opowiedzieć. To ważna książka. Dlaczego? Ponieważ mówi o sprawach, które są w życiu naprawdę istotne. Pierwszą z poruszanych w książce kwestii jest talent. Dany nam przez los, nie znaczy, że jest na zawsze. Należy z niego korzystać z pasją, ale również dbać, rozwijać i dzielić się z innymi. Drugą, choć równie ważną, jest utrata ukochanej osoby. Smutek po stracie czyli żałoba kładzie się cieniem na naszej duszy. Z czasem jednak zasypia, mija i świat toczy się dalej. Dzieciom jeszcze trudniej jest się z nią mierzyć. Księga wyjątkowych talentów to książka niezwykła. Czytając chwyta się każde słowo, bo ono ma znaczenie. Głównymi bohaterami książki jest rodzeństwo: Zuzia i Antek. Mieszkają z babcią w domu wypełnionym ciepłem, szacunkiem, kuchennym ferworem oraz zapachem ogrodu. Jednak nic nie trwa wiecznie.

Wyjątkowe talenty Zuzi i Antka

Na pewnej urokliwej uliczce, gdzie unosił się zapach starych kamieni i historii stał kamienny dom. Mieszkały w nim dzieci Zuzia i Antek wraz z ukochaną babcią. Ich dni wypełniała codzienność pełna miłości i psot, szczególnie Antka. Aż pewnego dnia babcia poczuła się słaba. Słabość starszej pani okazała się czymś znacznie poważniejszym. Nawet lekarz nie mógł już pomóc babci. A dzieci musiały wziąć odpowiedzialność za siebie, staruszkę i dom. Troskliwie opiekowały się babcią czekając na jej wyzdrowienie.

Ta historia nie kończy się tak jak chciałyby dzieci. Ukochana babcia odchodzi. Jednak przeczuwając to co nieuchronne, staruszka przekazuje dzieciom wiedzę o Księdze wyjątkowych tajemnic i spisanych w niej rodzinnych talentach. Wsród nich dzieci mają wybrać i przetestować dwa talenty. Jeden z nich ostatecznie otrzymają na przyszłość i całe życie. Zuzia i Antek nie mają z wyborem najmniejszego problemu. Testowanie sprawia im radość.

Dzieci nie były gotowe na wiadomość, którą przekazał im doktor… pewnego poranka.

Przeczytajcie Księgę wyjątkowych talentów ze swoimi dziećmi i przekonajcie się jak potoczy się ta historia. I choć jest to opowieść z odrobiną goryczy to z pewnością was oczaruje.

Książka wydana w miękkiej okładce. W jej wnętrzu znajdziecie pełne detali ilustracje o ciekawej, określonej kolorystyce. Jest niby kolorowo, ale paleta barw została ograniczona co daje ciekawy efekt wizualny. Ilustracje fajnie uzupełniają to, co przeczytają dzieci. Doskwierała mi odrobinę dość mała czcionka, którą od ręki zamieniłabym na większą.

Bardzo podobał mi się pomysł na wplecenie w treść i przekazanie dzieciom być może nieznanych dotąd pojęć czy związków frazeologicznych. Są to na przykład Zrozumieć preferencje, Rozpieszczać podniebienie, być zdeterminowanym czy Irytującym.

Księga wyjątkowych talentów to inspirująca podróż

Książka skłania do refleksji o sobie oraz naszym miejscu na świecie. Porusza wiele emocji i daje lekcje o tym, że warto pracować nad sobą, rozwijać się i poszukiwać. Dotyka również trudnego i niezwykle bolesnego tematu śmierci bliskich i bólu który w nas zostaje. Dzieci mogą mierzyć się z żałobą również po utracie swojego zwierzątka. Taka strata, wiem o tym z doświadczenia, zostaje na zawsze. Dlatego bardzo dziękuję autorce za podjęcie tego tematu i szczerze Polecam książkę.

Księga wyjątkowych talentów to książka to czytania razem z dzieckiem. Lektura daje przestrzeń do rozmowy na tematy, które na codzień umykają.

Księga wyjątkowych talentów, autorka Monika Kołodziej, ilustracje Zuzanna Kledzik, wydawnictwo Agrafka, 123 strony, wiek 7+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *