3 +,  Komiks,  Zwierzęta

Malutki Lisek i Wielki Dzik – mądry, przygodowy komiks

Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tam, to historia o przyjaźni dwojga bohaterów przedstawiona w mistrzowski sposób za pomocą komiksu. Książka podzielona jest na trzy rozdziały: Tutaj (o spotkaniu), Razem (wzajemnej trosce) oraz Tam (wspólnej wędrówce).

Otóż pod pewną jabłonką mieszka Mały Lisek. Czas upływa mu przyjemnie i beztrosko, acz trochę monotonnie, „jak większtość zwierzątek, myślał, że jest szczęśliwy…„. Pewnego dnia „…niuch niuch…” w oddali widać sylwetkę jakiegoś zwierza. Kształt zbliża się i zbliża, staje się coraz wyraźniejszy i zmierza wprost na … jabłonkę. Okazuje się, że to Wielki Dzik. Mimo zupełnie przypadkowego spotkania, mimo oczywistych różnic, zwierzątka stają się sobie bliskie i rozpoczynają wspólne życie, dzieląc miejsce pod jabłonką. Po jakimiś czasie, natura wzywa Liska do lasu i wyprawia się na samotną wycieczkę.  Kiedy wraca okazuje się, że Dzika nie ma – odszedł. Mijają dni, a Lisek czeka odczuwają tęsknotę za przyjacielem. Na szczęście … Dzik wraca (co za ulga bo nam zrobiło się bardzo smutno) i oboje przyznają się do Tęsknoty. To naprawdę piękny i wzruszający moment.

Zaczynają się chłodne dni i powoli kończy się pożywienie. Nadchodzi zima, a wraz z nią wiatr i śnieg. Razem łatwiej przetrwać i podjąć próbę wędrówki w poszukiwaniu pożywienia i lepszego miejsca. „Tutaj już nic nie ma. Trzeba wyruszyć. Pójdziemy Tam” – orzekł Dzik. W drodze do nieznanego, Lisek i Dzik zostają poddani próbie, z której wychodzą zwycięsko. Mimo zwątpienia i strachu, czy decyzja o wędrówce była słuszna nie poddają sią. Pierwsze zwiastuny wiosny przywracają optymizm „że coś miłego może je spotkać” i budzą nadzieję, że dotrą tam, gdzie może być pięknie…

        

Fantastyczn, ciepła, pełna uczuć historia. Tekstu tak niewiele, a tak wiele.

Ogromnie się cieszymy: mój Synek i Ja, że jest już druga część Malutki Lisek. Wielki Dzik. Tom 2. Najdalej. Równie wspaniała, ale o tym innym razem. A cieszy również, że autorka i ilustratorka pracuje nad kolejną częścią. Czekamy bardzo!

Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tam, autorka i ilustratorka Berenika Kołomycka, wydawnictwo Egmont, 48 stron, wiek 5+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *