Niebieski Dywanik
3 - 5,  5+,  6 - 8,  6+,  Dla dzieci,  Dzieci,  Emocje i Obyczaje,  Fantasy,  Przygodowe,  Rodzina

Niebieski Dywanik – recenzja

Książka Niebieski Dywanik napisana z myślą o małych czytelnikach jest o to tym w jak niezwykły i spontaniczny sposób dzieci czerpią wiedzę o otaczającym świecie. Bohaterem tej opowieści jest prawie pięcioletni Jasiek. Chłopiec nie ma rodzeństwa jak niektórzy jego rówieśnicy, co sprawia że często używa potężnej mocy wyobraźni. Jaś ma to coś, czego inni nie mają – niebieski dywan. Latający i w dodatku gadający. Razem odwiedzają piękne przyrodniczo miejsca, te bliskie oraz te bardziej odległe. Towarzysząc Jasiowi i jego niebieskiemu dywanikowi dzieci poznają piękną roślinność w ogrodzie pani Petroneli, polne kwiaty na łące, ptasich gości na parapecie za oknem. Ale również dowiedzą się jak powstaje tęcza na niebie i dlaczego woda jest niebieska.

Jaś to pogodny pełen marzeń chłopczyk. Otoczony kochającą rodziną może swobodnie poznawać świat i bujać w obłokach. Ta książka otula czytelników swoim ciepłem i zaskakuje kolorowymi radosnych ilustracjami. Jestem przekonana, że dzieci będą chciały wraz z Jasiem zajrzeć do mysiego domku, spróbować egzotycznego owocu o nazwie Granat czy też popatrzeć w gwiazdy.

Niebieski Dywanik…

Pewnego dnia Jasiowi przydarza się niemiły wypadek, a właściwie wypadek przydała się babcinej porcelanowej filiżance. Chłopczyk boi się jak na „stłuczkę” zareaguje mama. Wtedy niespodziewanie z pomocą przychodzi mu… niebieski puchaty dywanik. Radzi chłopcu, co najlepiej zrobić w tej trudnej sytuacji. Tak rozpoczyna się ich znajomość, a potem wspólne eskapady podczas, których jest tyle do odkrycia. Jaś jest świetnym obserwatorem rzeczywistości. Nic nie umyka jego uwadze. Za to dywanik potrafi w prosty sposób i wdzięcznie wszystko wyjaśnić. Dlaczego niezapominajka to niezapominajka? Czy Morze Czarne jest czarne? Czy sójka odlatuje za morze kiedy robi się zimno? albo co to jest atrament sympatyczny.

Czytelnicy przekonają się, że warto jest bujać w obłokach.

Niebieski Dywanik to pozytywna, emanująca dobrą energią lektura dla najmłodszych słuchaczy jak również początkujących czytelników. Dzieci odnajdą w Jasiu cząstkę siebie, a przy okazji dowiedzą się wiele ciekawych faktów o świecie. Bardzo podobał mi się ogród pani Petroneli pełen barw, urzekła mnie kolorowa tęcza. Autorka spisała przygody Jasia w siedmiu rozdziałach w odcieniach błękitu i otworzyła drzwi do krainy wyobraźni. Dzieci poczują się w tej opowieści wyjątkowo.

Polecam Niebieski Dywanik waszej uwadze.

Niebieski Dywanik, Ewa Chotomska, wydawnictwo Literatura, 56 stron, wiek 5+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *