Nocowanka w Egipcie
3 - 5,  3 +,  6+,  Dla dzieci,  Duchy i Mumie,  Dzieci,  Fantasy,  Przygodowe

Nocowanka w Egipcie czyli podróż w czasie i przestrzeni

Nocowanka w Egipcie to pełna zaskoczeń podróż w czasie do Egiptu, królestwa faraonów. Zdziwicie się jakie to proste, wystarczy odtańczyć taniec – zaklęcie w piżamie i gotowe. Poprzez ukrytą między stronicami stronę mali czytelnicy przeniosą się wraz z bohaterami na gwarny i upalny egipski plac. Tam bez chwili zawahania nawiążą znajomość z rówieśnikami Tują i Senbi. Po starożytnym mieście i panujących zwyczajach oprowadzi nas zacna rodzina Skryby. Czyli całkiem dobrze usytuowana jak na tamte czasy.

Książka zachwyca kolorami, radosną dziecięcą perspektywą oraz chęcią poznania wszystkiego, co wokół i nowe. W tekście jak również poprzez ilustracje autor przekazuje porządną dawkę wiedzy o Egipcie i ówczesności. Zagadnienia ułożone są tematycznie. Jedno zagadnienie zajmuje dwie duże stronice. Dzieciom nie będzie się chciało wracać z Egiptu. Mam nadzieję, że nasi bohaterzy Lila i Kuba niedługo wyruszą w kolejną zakręconą, ale kształcącą podróż.

Nocowanka w Egipcie…

rozpoczyna się na różowo i magicznie. Odrobina wyobraźni i Lilka, Kuba oraz ich kot Łapcia przenoszą się do Egiptu. Czytelników otuli cudowny odcień wszechobecnego żółtego koloru. A potem z nowo zapoznanymi przyjaciółmi Tują i Senbi, bohaterzy i czytelnicy odwiedzą egipski dom. To dom wyjątkowy, bo mieszka w nim rodzina Skryby. Tata Tui i Senbi pracuje dla samego faraona. Poznamy rozkład pomieszczeń i domowe zwyczaje, stroje domowników, makijaż, zabawki oraz jedzenie. Zaskoczył mnie fakt, że im ktoś ważniejszy w Egipcie tym przysługiwało mu wyższe krzesło.

Nocowanka w Egipcie

Dalej będzie o praniu w Nilu, szkole ale tylko dla bogatych i dziecięcych obowiązkach. Lekarzach i gałązkowej szczotce do zębów. Służbie wielu bogom. A na koniec oczywiście szybka instrukcja mumifikacji.Bardzo podobała mi się Piramida społeczna w Egipcie.

Jak zawsze każda sytuacja ma plusy i minusy, więc autor tej Nocowanki nam je pięknie prezentuje. Wspomnę jeszcze, że koty w Egipcie miały się bardzo dobrze i Łapcia wcale nie chciał wracać.

Nocowanka w Egipcie. Podróżujemy w czasie i poznajemy królestwo faraonów, Akademia Mądrego Dziecka, autor Timothy Knapman, ilustracje Matt Robertson, wydawnictwo HarperCollins Polska, 52 strony, twarda okładka, wiek 3+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *