O czym szumią drzewa
6 - 8,  9 - 12,  Ekologiczne,  Przyrodnicze

O czym szumią drzewa – zachwycająca przyroda wokół nas

Dziś kolejna wakacyjna propozycja dla małych i nieco starszych miłośników przyrody. O czym szumią drzewa to dosłownie zielone kompendium wiedzy o drzewach i lesie i o wszystkim tym, co się w nim dzieje. Dla nas to cudowna opowieść bo spacer po lesie w poszukiwaniu leśnych skarbów, jagód, malin czy grzybów to zawsze wielka przyjemność. Książka O czym szumią drzewa wyszła spod pióra Petera Wohllebena, leśnik praktyka i ekologa, który uchyla dla nas rąbka leśnych tajemnic.

„…w Polsce większość lasów należy do wszystkich ludzi – również do ciebie! „

O czym przeczytają dzieci w książce?

  • o tym, jak oddycha i czym się żywi las;
  • jakie powiązania między sobą tworzą drzewa i ja rozmawiają;
  • jak wygląda rok w lesie i dlaczego jest on dla nas ważny;
  • o mniejszych sąsiadach drzew czyli krzewach i innych mieszkańcach lasów – zwierzętach
  • oraz o wiele wiele więcej.

Element zaangażowania

O czym szumią drzewa to książka, w której autor bardzo umiejętenie angażuje młodego czytelnika poprzez quizy i zadania do wykonania.

Quizy to na przykład „Które drzewa są szczególnie nieznośne i walczą z innymi gatunkami?”, „Czy drzewa nocą przestają pić?”, „Ile liści na wiosnę wypuszcza dorosłe drzewa liściaste?” Do dyspozycji jest kilka opcji wyboru, a na końcu książki odpowiedzi do pytań.

Zadania natomiast dotyczą najczęściej obserwacji przyrodniczych na przykład kory drzewnej, mrówek, leśnej ściółki ale jest też do wykonania „telefon dzięcioła” jak również „leśny” filtr do wody.

Serdecznie zachęcam Was do spacerów z dziećmi z książką po lesie i załączam link do filmowej zajawki na temat książki.

Książka jest solidnie wydana, podróż nie będzie jej straszna. W środku poza ciekawymi tekstami i informacjami, znajdziecie także interesującą szatę graficzną. Trochę zdjęć, trochę ilustracji. Wszystko bardzo czytelne, spójne, z odrobiną niespodzianki.

Inne moje przyrodnicze propozycja znajdziecie TUTAJ jeśli macie ochotę na Ćwiczenia z Przyrody. TUTAJ jeśli chcecie też poćwiczyć język angielski z Above and Below.

O czym szumią drzewa, Peter Wohlleben, wydawnictwo Otwarte, 200 stron, od 8 lat

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *