0 - 3,  3 +,  6+,  9 +,  Antykwariat

O wróbelku Elemelku

Powrót do przeszłości z wróbelkiem Elemelkiem

Po wznowione wydanie książki O wróbelku Elemelku autorstwa Pani Hanny Łochockej, sięgnęłam z pewną nostalgią i ciekawością. Zawsze lubiłam postać wróbelka i jego proste historie „fiu fiu”. Dlatego też miałam cichą nadzieję, że przygody Elemelka spodobają się również mojemu Synowi.

Co znajdziecie w książce?

O wróbelku Elemelku to zbiór krótkich opowiadań, napisanych rymowaną prozą. Zadziwiające jest to w jaki sposób autorka wspaniale układa rymy. Z jaką lekkością i pomysłowością. W książce znajdziecie aż dwadzieścia dziewięć historii, uporządkowanych w trzy części. Historie są krótkie, mniej więcej dwie, trzy strony tekstu.

„Miał wróbelek Elemelek miskę, łyżkę i rondelek. W misce mył się, choć był ptaszkiem, w rondlu sobie warzył kaszkę, a łyżeczką mieszał żwawo ptasią zupę w lewo, w prawo. Ale przyszły niepogody, zimne wiatry, przykre chłody, noce długie, a dzień krótki. Znikły muchy i jagódki, o jedzenie coraz trudniej. Chyba lecieć na południe? Lecz we wróblim jest zwyczaju, by na zimę zostać w kraju. Rzucić gniazdko? Nie wypada! Chłodno? Głodno? Trudna rada.”

Przygody sympatycznego wróbelka są bardzo ciekawe i różnorodne. W książce znajdziecie historie o tym, jak Elemelek idzie do szkoły, jest gościem na weselu sowy, zakłada telemelefonik, jak wybiera się pociągiem nad morze, podróżuje na grzebiecie bociana, walczy z dmuchanym krokodylem, zdobywa upragnionego, pysznego precelka, wybiera się do teatru i na tym nie koniec.

Dlaczego warto przeczytać przygody Elemelka?

Przy okazji przygód Elemelka pojawia się też wiele innych zwierzęcych bohaterów: zwierzątka leśne, z gospodarskich obejść czy mieszkańców miast. Między innymi wiewiórka, myszka, dzięcioł, jeż, sowa, pająki, psy, kury, bociany, mewy oraz wiele rodzimych gatunków ptaków. Nie sposób wszystkich bohaterów wymienić, ale każde dziecko znajdzie tu jakąś swoją ulubioną postać.

Niezwykle cenny jest też aspekt edukacyjny książki ponieważ dzieci mogą dowiedzieć się wiele o zwyczajach i charakterze zwierząt i poszerzać swoją wiedzę o rodzimej przyrodzie.

Książka jest wydana w formie broszurowej, w miękkiej okładce. Fantastycznie sprawdzi się w podróży. W środku znajdziecie sporo tekstu i wiele, niewielkich, acz ciekawych ilustracji. Na pewno dużo na nich wróbelka:)

Przygody Elemelka przypadły do gustu mojemu dziecku, co mnie ogromnie cieszy. Ja czytam je z wyjątkową przyjemnością w kolejne wieczory, a rano obserwujemy wróbelki w naszym karmiku w ogródku.

O wróbelku Elemelku to bardzo miła lektura. Polecam do wspólnego czytania.

O wróbelku Elemelku

autor Hanna Łochocka

wydawnictwo Nasza Księgarnia

96 stron

dla dzieci od 0 do 10 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *