Odkryj swoją wyjątkowość
6 - 8,  9 - 12,  Dla Rodziców,  Dzieci,  Uczucia i Obyczaje

Odkryj swoją wyjątkowość – książki, które wspierają dzieci

Jako rodzice lub opiekunowie z pewnością czasami doświadczacie bezsilności, kiedy wasza pociecha ma spadek „mocy” i wiary w siebie. Wtedy wszystko wydaje się być czarne, nie białe, ani nawet lekko szare. Trudno wtedy dobrać odpowiednie słowa, aby wesprzeć dziecko, które w naszych oczach jest najwspanialsze na świecie, a ono samo tego nie widzi. Proponuję dziś kilka książek pod hasłem Odkryj swoją wyjątkowość, które mogą pomóc dziecku przepracować swoje zwątpienie. Płynie z nich dużo pozytywnej energii oraz optymizmu. Wykonując wspierające, kreatywne i zaangażuje zadania dziecko zrozumie, co wpływa na jego gorsze samopoczucie i być może odkryje jak takich sytuacji unikać. Obejrzyjcie ze mną wnętrza książek, być może okażą się wam pomocnym wsparciem we wzmacnianiu dzieci.

Bądź Sobą. Odkryj własną wyjątkowość… wiek 7 -11 lat

Genialna książki, która pomaga dzieciom poradzić sobie z doświadczeniem zwątpienia w siebie i smutkiem. Dzieci pracują nad zdolnością autorefleksji, budują pozytywny stosunek do siebie, odkrywają swoją rzeczywistą wartość. Autorka radzi, aby podarować dziecku tę książkę i pozwolić mu pracować we własnym tempie, zgodnie ze swoim rytmem i potrzebami. Przewodnikiem dla młodych czytelników jest Błystek, sympatyczny stworek, który zachęca do ćwiczeń.

Ćwiczenia na Pogodę Ducha – wiek 7 -11 lat

Zachowanie dobrego humoru na codzień okaże się prostsze ze wskazówkami płynącymi z tej wartościowej książeczki. Mnogość zabawnych, z podoru tylko prostych ćwiczeń, bo jednak wymagających mocnego zastanowienia, pozwoli zrozumieć dzieciom emocje i spojrzeć na siebie łagodniej. W słowie do rodziców i opiekunów mowa jest o tym, iż każdy z nas chciałby, aby jego dziecko było szczęśliwe. To jest fakt, ale rzeczywistość często płata nam figle. Z tej książki dzieci dowiedzą się między innymi:

  • czym jest uczucie szczęścia. Sama chętnie się dowiedziałam jak się je definiuje. Dalej stworzą swoją Galerię poprawiaczy humoru, w której znajdą się przyjaciele, zwierzaki, gry, itd.
  • oraz wewnętrzna siła i jak ją można zdefiniować.
  • że błędy się zdarzają każdemu, ale „Po prostu się śmiej!”
  • i jak dostrzec dobre rzeczy.

Niejeden dorosły powinien odrobić lekcję, która płynie z tej książki. Jednak ja przede wszystkim przypomniałam sobie, aby wsłuchać się w swoje dziecko uważniej.

Odkrywam swoją moc! – wiek 6+

Zawiera zestaw ćwiczeń, które pomagają dzieciom uwierzyć w swoją wartość i pokonać nieśmiałość. Tutaj znaczenie ma kolejność wykonywania ćwiczeń. Na początku dzieci dowiedzą się czym jest owa „moc” którą należy pielęgnować. Od czasu do czasu powtarzam synowi, że jest najjaśniejszą gwiazdą od chwili swoich narodzin. Tak też przekonuje ta książka, „Jesteś cudem” mówi do dzieci. Mowa jest również o uprzejmości, dobroci, wdzięczności na codzień oraz o tym jak „otrząsnąć się” z czarnych myśli i nie dać złości. Mocne kolory, zdecydowane kształty, optymizm to atuty tej książki.

Buduję swoją pewność siebie! – wiek 6+

„Pewność siebie jest niczym mięsień – aby ją budować i wzmacniać, trzeba systematycznie ćwiczyć” – pisze autorka. Ta książka wspomoże dzieci w dostrzeżeniu swoich umiejętności i nabraniu pewności siebie. Jedno z zadań dotyczy zapisania swoich mocnych stron, to nie lada wyczyn również dla dorosłych. Książka pomaga dzieciom dotrzeć swoje miejsce pośród rówieśników, bowiem czasami każdemu zdarza się poczuć nie na miejscu. Jest trochę o przyjaźni, o tym co ona naprawdę oznacza. O uwadze i odwadze. Mimo wspomnianych już przy okazji poprzedniego tytułu z tej serii, eksplozji barw sugerujących proste zabawne tematy, wcale tak nie jest. Książka stawia przed dziećmi spore wyzwanie, wymaga zaangażowania i przemyślenia pewnych spraw.

Ta książka Cię Uszczęśliwi

Czy 50 sposobów, by osiągnąć spokój, zbudować pewność siebie i zadbać o dobry nastrój. Autorka proponuje, aby czytać razem z dzieckiem i razem pozować tajniki panowania nad emocjami. Wszystkie emocje są ok. „Nie ma nic złego w naszych emocjach. Liczy się to, co z nimi zrobimy”. Dlatego warto przeczytać 10 wskazówek jak rozpoznać swoje emocje, jak rozwiązać „poplątane” myśli i jak sobie z nimi poradzić. W książce dużo jest o dobrych emocjach, o ich pielęgnowaniu i dostrzeganiu. Szczególnie ciekawy był dla mnie „Technologiczny detoks” dla równowagi i zwrócenie uwagi, że sposób spędzania wolnego czasu ma ogromne znaczenie dla samopoczucia. Cóż za ulga, przeczytać, że „świat może poczekać” na nas. Książka bardzo konkretna, przyjaźnie napisana i opatrzona zabawnymi grafikami budującymi lekki nastrój.

Dlaczego Rodzice Tak Cię Wkurzają i Co z Tym Zrobić – nastolatki

To tytuł, który znalazł się tym zestawieniu trochę z przekory. Oprócz tego, że nasze dzieci czasami są zagubione to tak naprawdę każdego dnia się zmieniają, dojrzewają. Procesy zachodzące w ich umysłach i ciałach, biorą nad nimi władanie i stają się zapalnikiem do wcale niechcianej kłótni.

Ta książka przeznaczona jest dla dzieci. Wyjaśnia, że zamęt który dzieciaki czują i to, że czasem nie mogą dogadać się rodzicami, jest ok. Napisana zabawnie, z przymróżeniem oka daje młodym ludziom (nastolatkom, a są nimi uwaga: już 10 latki ) nadzieję jak porozumienie.

Jak sami zauważyliście każda z książek ma różną, charakterystyczną dla siebie szatę graficzną. Od bardzo skromnej w Bądź sobą, do ekspolozji barw w serii Poznaję i ćwiczę. Możecie wybrać coś dla waszego dziecka, znając jego upodobania.

Wydaje mi się, że czas wakacji to nie tylko beztroska jak myślą rodzice. Dzieci wyjeżdżają na kolonie, obozy, w nieznane.Poznają rówieśników z różnych środowisk. Muszą dostosować się do panujących zasad. Mierzą się z ogromnymi emocjami i wyzwaniami. Jako mama jestem świadkiem dziecięcych przeżyć i dlatego spontanicznie chciałam podzielić się z wami książkami, które pomogą dzieciom Pozostać robią i czuć się dobrze, nie bacząc na to co wokół.

Bądź Sobą. Odkryj własną wyjątkowość, Poppy O`Neill, wydawnictwo Lingea, 144 strony, okładka miękka, wiek 7-11 lat

Ćwiczenia na Pogodę Ducha, Imogen Harrrison, wydawnictwo Lingea, 128 stron, okładka miękka, wiek 7 – 11 lat

Odkrywam swoją moc!, Beth Cox, wydawnictwo smartbooks, 32 strony, wiek 6+

Buduję swoją Pewność siebie!, Beth Cox, wydawnictwo smartbooks, 32 strony, wiek 6+

Ta książka Cię Uszczęśliwi, Suzy Reading, wydawnictwo Akapit Press, 187 stron, dla dzieci i rodziców

Dlaczego Rodzice Tak Cię Wkurzają i Co z Tym Zrobić, Dean Burnett, wydawnictwo Insignis, 344 strony, nastolatki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *