Opowieści o Świętym Mikołaju
3 +,  6+,  Świąteczne

Opowieści o Świętym Mikołaju – idealne na świąteczny czas

Opowieści o Świętym Mikołaju

Sporo czasu zajęło mi w tym roku, znalezienie idealnej świątecznej książki. Większość skierowana była do młodszych dzieci lub była zbiorem świątecznych obyczajów i tradycji. Szukałam czegoś specjalnego, czegoś co zaciekawi i wprowadzi w świąteczny, czarodziejski klimat mojego sześcioletniego Synka.

I oto jest, znalazłam Opowieści o Świętym Mikołaju.

 

 

 

 

 

 

 

Opowieści o Świętym Mikołaju to ciepła, świąteczna książka, w której znajdziecie pięć opowiadań z bożonarodzeniowym przesłaniem oraz przepisy i pomysły na proste świąteczne ozdoby.

Pierwsza historia List do Świętego Mikołaja wprowadza nas w świat „leśnych elfów zwanymi Troszkami”. Troszkowie mieszkają na dalekiej północy, są tyciutkie, wesołe i kochają zwierzęta. To one wraz z dziećmi, aniołami, wróżkami, Mikołajem i przeróżnymi zwierzątkami, są bohaterami książki w kolejnych rozdziałach. „Na dalekiej północy ludzie i Troszki żyją od stuleci w pełnej harmonii i przyjaźni”.

Opowieści Świętego Mikołaja to historie o tym, aby:

Zło dobrem zwyciężać jak w przypadku Troszka Dodka, który ukradł zwój z życzeniami świątecznymi dzieci, w historii „List do Świętego Mikołaja”.

  

Nieść pomoc w potrzebie, jak w historii „Jedyne takie pierniczki” kiedy w kuchni Świętego Mikołaja wybucha pożar i płoną wszystkie pierniczki dla dzieci. W tej historii znajdziecie też dwa proste piernikowe przepisy: pierniczki z orzechami i pierniczki na opłatkach.

  

Troszczyć się o innych, jak w historii „Święty Mikołaj potrzebuje pomocy”, kiedy z powodu długotrwającej, srogiej zimy zwięrzęta leśne marzły i nie miały co jeść.

„Kochane Dzieci – piszę Mikołaj i zostawia każdemu dziecku list na poduszce – Zwykle to Wy do mnie piszecie, ale tym razem jest inaczej. To ja wziąłem za pióro, żeby się do Was zwrócić o  pomoc. Tej zimy zwierzętom doskiera głód. Nasi leśni przyjaciele nie dotrwają do wiosny, jeśli nie okażecie im serca. Proszę, aby każdy z Was zgromadził, co tylko może do jedzenia, by uratować im życie….”

Szanować i dbać o przyrodę. W historii „Choinka Leśnych Elfów”, dzieci wraz ze stryjem jadą do lasu y aby wyciąć choinkę, która stanie się ich bożonarodzeniowym drzewkiem. Niespodziewanie w lesie, otaczają ich leśne elfy, kiedy zamierzają ściąć upatrzone drzewko. „Ta choinka musi być dla nich bardzo ważna”. Za ocalenie drzewka Królowa Lasu ofiarowuje jednej z dziewczynek, maleńką choinkę, którą ma zasadzić przed domem. Następnego dnia z malutkiej choinki wyrasta najpiękniejsza choinka, jakiej nawet Mikołaj nie widział.

   

Ostatnia historia „Ojciec Gerwazy” mówi o tym, że jeśli ofiarowujemy serce innym, to ofiarowane dobro do nas wraca i wędruje dalej do innych potrzebujących. Przeczytajcie historie z dziećmi, a dowiedzie się jak to działa 🙂

   

Opowieści o Świętym Mikołaju to dobre, bajkowe historie z mądrym przesłaniem. Historie wspaniałe do wieczornego czytania z dzieckiem, które słucha z wypiekami na twarzy. Sympatyczne obrazki z postaciami zwierząt, elfów, dzieci i oczywiście Świętego Mikołaja są doskonałą ilustracją do opowieści.

Opowieści o Świętym Mikołaju to mała, ale jakże wielka książka. Książka wydana w niezbyt dużym formacie i w miękkiej oprawie. Za to do czytania i oglądania jest aż 96 wspaniałych stron.

Polecam serdecznie do czytania z dziećmi w grudniowe wieczory.

Opowieści o Świętym Mikołaju, Tamara Michałowska, wydawnictwo Siedmiogród, 96 stron, wiek według mnie od 4 lat

Nasz egzemplarz kupiłam w Empiku.

Nasza ocena: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *