Orangutan i Tukan
3 - 5,  Przygodowe,  Uczucia i Obyczaje,  Zwierzęta

Orangutan i Tukan – Zaginiona Lama

Orangutan i Tukan oto zupełnie wyjątkowa książka, a dokładnie pierwsza część w serii pod tytułem Zaginiona Lama. Przyznam, że kiedy zobaczyłam ten tytuł poczułam, że bardzo chciałabym go przeczytać ze swoim synem. Ujęli nas bohaterzy tej historii oraz mądre ponadczasowe przesłanie, które zastanawia. Choć niby każdy wie, że „trzeba nam przyjaciół, chociażby jednego!” , to warto sobie to przypomnieć, a już szczególnie opowiedzieć dziecku ile w tym stwierdzeniu prawdy i jak wartościowy jest przyjaciel. A może powinnam napisać bezcenny?

Mali czytelnicy towarzysząc zwierzęcym bohaterom przeżyją wędrówkę po Ameryce Południowej. Zatem odwagi. Ruszajmy w świat z Edziem i Gieniem.

Zaginiona Lama

Przyjaciele Orangutan Edzio oraz Tukan Gienio spotykają na górskiej polanie w Andach (góry w Ameryce Południowej) zapłakaną lamę Lusię. Biedaczka straciła swoje stado. „Wszystko będzie dobrze” zapewnia Edzio i tak właśnie się dzieje. Nasi bohaterowie oraz kolejne napotkane zwierzęta pomagają Lusi odnaleźć rodzinę. Będzie świnka morska (to naprawdę nasz ukochany zwierzak!, mamy w domu trzech świńczyków), andoniedźwiedź, wikunie oraz majestatyczny kondor. Nie wahają się pomóc.

Widok szczęśliwej Lusi na pewno chwyci za dziecięce serduszka. „Wróci czas radości, fiesta się zaczyna, bo znów jest ze sobą cała lama rodzina!”.

Teksty są krótkie, ale bardzo zgrabnie skonstruowane. Składają się na rymy, które wpadają w ucho i stanowią tło wiedzionej emocjami wyprawy.

Czytając maluchy będą miały okazję poznać charakterystyczne gatunki zwierząt dla tego regionu świata. Ponadto na końcu książki mini encyklopedia zwierzaków Ameryki Południowej. Są wśród nich bohaterzy książki, ale też inne gatunki jak kapibara, tapir czy mrówkojad. O każdym z nich dzieci dowiedzą się czegoś ciekawego. To świetny pomysł i niespodzianka zarazem.

Zaginiona lama to prosta i piękna historia o przyjaźni, która daje siłę i odwagę oraz o rodzinie najdroższej sercu. Oba te skarby trzeba pielęgnować i cenić.

Polecam serię Orangutan i Tukan dla najmłodszych dzieci do poduchy i nie tylko. Życzyłabym sobie więcej tak ciepłych i dobrych opowieści.

Z niecierpliwoscią czekamy na kolejną, zapowiedzianą już część Czyste zęby Hipcia. Kibicujemy wydawnictwu Komnata! W naszym domu również „… wspólne czytane historie budują więzi rodzinne„, również dzięki Zaginionej Lamie.

Orangutan i Tukan: Zaginiona Lama, Konrad Komnata, wydawnictwo Komnata Książek, 24 strony, wiek 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *