Pokręcone życie dżdżownicy
3 - 5,  6 - 8,  Dla dzieci,  Przyrodnicze,  Ptaki Ryby Owady

Pokręcone życie dżdżownicy

Książka Pokręcone życie dżdżownicy wzbudziła u nas wiele emocji. Do tematu podeszłam z entuzjazmem. Ogromnie zdziwiło mnie, że tyle można o dżdżownicach powiedzieć. W siedmiu rozdziałach, temat dżdżownicy został rozłożony na czynniki pierwsze. Zabawne ilustracje stanowią doskonałe tło do pełnego humoru tekstu. Jest bardzo różowo, optymistycznie, a dżdżownice są bardzo uśmiechnięte. Nie mniej to świetna edukacja przyrodnicza podana w wersji dla najmłodszych badaczy przyrody. Gotowi na pokręcone dżdżownice?

Pokręcone dżdżownice, czyli jakie?

Wstęp odsłania wszystkie znane fakty na temat dżdżownic. To bezkręgowce, których głównym hobby jest bezcelowe drążenie podziemnych korytarzy. Spotkać je można na całym świecie. Znamy około 700 gatunków dżdżownic, a ich ciało ma różną długość. Dzieci dowiedzą się również, że ostatnim dziełem Karola Darwina była książka poświęcona tym stworzeniom. Tych ciekawostek i faktów jest całe mnóstwo.

O ile Wstęp to wiedza o dżdżownicy, to kolejne rozdziały są jakby filozoficznymi obrazkowymi zapiskami scen z życia. I tak dalej obejrzycie i przeczytacie:

  • W rozdziale pierwszym, w szczegółach o budowie ciała czyli relacji głowy z ogonem.
  • Drugim rozdział poświęcony jest życiu robaka w okolicznościach burzy.
  • Trzeci rozdział o stanie po burzy czyli gdy dżdżownica traci ogon lub głowę.
  • Czwarta, Piąta i Szósta część są „nostalgiczne”, opowiadają o poszukiwaniu siebie po stracie drugiej połówki.
  • Siódmy rozdział dżdżownica wraca do rzeczywistości i zaczyna drążyć podziemne korytarze, mimo że „… nie ma pojęcia, dokąd go on zaprowadzi, jak długo to potrwa i gdzie skończy”.

Dżdżownice

Książkę zwieńcza strona prezentująca „Zasady postępowania w trakcie burzy”. Z właściwym sobie wdziękiem dżdżownica prezentuje pięć najważniejszych zasad bezpieczeństwa.

W tej książce kolorowe ilustracje grają pierwsze skrzypce. Treści muszę przyznać jest wiele, ale przyjmuje lekką formę. Ta książka to zabawa bez końca dla malucha. Dzieci z pewnością obdażą sympatią dżdżownice. A waszej uwadze polecam również Owady i inne małe zwierzęta z serii Młodzi przyrodnicy.

Książka Pokręcone życie dżdżownicy zdobyła wyróżnienie w konkursie BolognaRagazzi Crossmedia Award 2022 na międzynarodowych targach książki dziecięcej w Bolonii.

Dżdżownice

Pokręcone życie dżdżownicy, Noemi Vola, wydawnictwo Debit, 256 stron, wiek 3+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *