Poznaj Swoje Prawa i Broń Ich. Przewodnik dla Młodych
13 +,  6 - 8,  9 - 12,  Dla dzieci,  Dla Rodziców,  Edukacyjne,  Emocje i Obyczaje

Poznaj Swoje Prawa i Broń Ich

Poznaj Swoje Prawa i Broń Ich i Broń Ich. Przewodnik dla Młodych to wyjątkowa książka, stworzona przez organizację Amnesty International we współpracy z Angeliną Jolie. Aktora w przedmowie zwraca się do młodych czytelników „Twoje prawa jako młodej osoby są tak samo ważne jak prawa dorosłych”. Ta teza jest potwierdzana na kartach książki, niezależnie od tego skąd pochodzi i kim jest młody czytelnik. To w mojej opinii bardzo potrzebna lektura na dzisiejsze, niespokojne czasy. Od młodego pokolenia zależeć będzie przyszłość więc dla mnie oczywiste jest, że powinno mieć głos. Żeby mieć głos trzeba mieć świadomość swoich praw i odwagę. I o tym jest ta książka. Czytelnicy poznają młodych aktywistów, dowiedzą się gdzie szukać informacji lub wsparcia i jak działać, aby osiągnąć cel. To ważna książka na półce młodego człowieka.

Książka podzielona jest na cztery części.

Pierwsza część – Poznaj swoje prawa

Wyjaśnia kim jest dziecko oraz czym są niezbywalne jego prawa. I choć wszystkie dzieci chronią przepisy, to może się zdarzyć, że ktoś je narusza. W tym rozdziale również krótka historia praw dziecka. „Na świecie jest 2,3 miliarda dzieci, które stanowią niemal jedną trzecią całej populacji”. To ogromna siła.

Dalej Podstawowe traktaty Organizacji Narodów Zjednoczonych w tym Konwencja o prawach dziecka z 1989 roku i jej podstawowe zasady oraz prawa do:

  • Życia, godności i zdrowia,
  • Równości i wolności od dyskryminacji,
  • Bezpieczeństwa, Prywatności, Uczestnictwa
  • Ochrony przed krzywdą,
  • Integralności fizycznej,
  • Wolności myśli
  • Zabawy
  • Ochrony przed przemocą oraz inne.

Druga część – Twoje prawa w rzeczywistości

W tej części czytelnicy poznają sylwetki prawdziwych aktywistów i aktywistek, którzy walczą o równe prawa w różnych częściach świata. Khairiyah Rahmanyah z Tajlandiii walcząca o ochronę zasobów morskich. Greta Thunberg protestująca przeciwko emisji dwutlenku węgla. Nosi Johnson chory na HIV od urodzenia, walczący o możliwość nauki w szkole przez dzieci zarażone w Republice Południowej Afryki.

Dzieci dowiedzą się, że w niektórych krajach ich rówieśnicy cierpią głód, doświadczają przemocy, nie mają dostępu do edukacji i nie są otoczone opieką. Dowiedzą się czym jest dyskryminacja i jej odmiany oraz rasizm.

Trzecia część – Dopominaj się o swoje prawa

To wskazówki jak zacząć dbać o swoje prawa i jakie kroki podjąć, do kogo się zwrócić jeśli dziecko doświadcza przemocy czy niesprawiedliwości. Spisano konkretne rady jak zdobyć przydatne umiejętności aby zadbać o siebie lub zostać aktywistą. Wachlarz wskazówek przyda się również dorosłym jeśli przeczytają tę książkę.

Z ciekawością przeczytałam co zabrać na protest i jakie prawa przysługują zatrzymanym. Kto wie?

To jest równie miejsce, które uwrażliwia młodych ludzi na bycie sojusznikiem innych czyli bycie uważnym, szanującym, słuchającym.

Czwarta część – Pomoce i inne informacje

To słowniczek pomocnych terminów. Sądzę, że wiele z nich będzie dla młodych czytelników zupełnie nowymi. Jest ich spora lista. Dale wymienione są Organizacje Międzynarodowe jak również źródła, służące tej publikacji.

W tej książce jest wiele mądrych myśli, które chciałabym przytoczyć. Wszystkich się nie da. Jedna z nich która bardzo zapadła mi głowie to „DZieci nie są ludźmi przyszłości – są ludźmi już dziś”, to słowa Janusza Korczaka

W Pozna Swoje Prawa i Broń Ich próżno szukać kolorowych ilustracji. Mam poczucie, że ta publikacja traktuje dzieci jak dorosłych, bo jak można przeczytać „Mądrości nie mierzy się wiekiem, ale dojrzałością i wiedzą”.

Bardzo ciekawa pozycja dla dzieci, które lubią działać i zmieniać świat wokoło. Ciekawa również dla tych, które szukają swojego miejsca i czują się niepewnie. Byłoby wspaniale gdyby ta książka dotarła do dzieci doświadczonych przez los, aby mogły go świadomie odmienić.

Poznaj Swoje Prawa i Broń Ich, Amnesty International, Angelina Jolie, Geraldine Van Bueren, wydawnictwo Wilga, 336 stron, dla dzieci (rekomenduję wiek szkolny), dla rodziny

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *