Sekretne życie mózgu nastolatka
Dla dzieci,  Dla Rodziców,  Emocje i Obyczaje

Sekretne Życie Mózgu Nastolatka

Książka Sekretne Życie Mózgu Nastolatka to jakby opowieść, której bohaterem jest niesłychany mózg. Narząd, który tworzy tożsamość człowieka, wpływa na nasze emocje oraz zachowanie. Autorka Sarah-Jayne Blakemore, profesor neuronauki wyjaśnia, co dzieje się w mózgu i daje nam klucz do zrozumienia młodych ludzi. Wskazuje, że to czas wielkiej kreatywności oraz wrażliwości kulturowej. Świadomie i z pasją wybrana przez nią ścieżka kariery naukowej sprawia, że potrafi w dość prosty sposób opowiedzieć i udokumentować swoje obserwacje. Sięgnęłam po Sekretne Życie Nastolatka ponieważ niebawem i moje dziecko wkroczy w nastoletni czas i bardzo zależy mi, aby pozostać z tym wspaniałym młodym człowiekiem w dobrym porozumieniu.

Mózg nastolatka czyli co?

Autorka wyjaśnia nam „W jaki sposób stajemy się sobą?” i jak wiele czynników odgrywa procesie dorastania ważną rolę. Mamy dziedziczone geny, osobowość, inteligencję, zdolności poznawcze, dziecięce doświadczenia, edukację, wychowanie, relacje społeczne, zainteresowania. Wszystko to tworzy naszą przyszłą tożsamość. Określa jak z dziecka stajemy się indywidualnym, małym dorosłym.

Wnioski zaprezentowane w książce poparte są licznymi badaniami, eksperymentami prowadzonymi przez naukowców na całym świecie, na przestrzeni wielu lat. Pani profesor przytacza nie tylko swoje badania, ale również dokonania i ciekawe analizy innych naukowców.

Ciekawe fragmenty czy też informacje, które dla siebie wynotowałam:

  • …okres dojrzewania to długi, decydujący okres w życiu, w którym poczucie własnego ja przechodzi głębokie przemiany”. Trwa mniej więcej od 11 do 22 roku w życia. U każdego z nas, ramy czasowe są bardzo idywidualne.
  • Podczas okresu dojrzewania wynajdujemy siebie na nowo”.
  • W okresie dojrzewania nastolatki są niezwykle wrażliwe na opinie innych, szczególnie rówieśników, co wynika z potrzeby akceptacji.
  • Młodzi ludzie podejmują decyzje często „na gorąco”, bez głębszego zastanowienia. Ich mózg jest podatny jak również wciąż gotowy na zmiany.

W jednym z rozdziałów będziemy mieli okazję towarzyszyć pani profesor w „sekcji mózgu”. Poznać jego budowę i funkcje. Niezwykłe doświadczenie ponieważ w trakcie autorka dzieli się swoimi przemyśleniami, spostrzeżeniami, również tymi fizycznymi. Czy wiecie, że mózg dorosłego człowieka waży 1,4kg i zawiera około 89 miliardów komórek mózgowych, zwanych neuronami?

Rozumienie innych

Podejmowanie ryzykownych decyzji przez nastolatki jest następstwem większej swobody jaką dostają od rodziców i otoczenia, w porównaniu z okresem dziecięcym.

Okres nastoletni to również czas kiedy wyjątkowo jesteśmy podatni na nagrody.

Nieco czasu autorka poświęciła na zagadnienie alkoholu wśród młodzieży oraz wpływu gier i telefonów komórkowych na mózgi nastolatków. Jeśli chodzi o to drugie zagadnienie nadal badań jest zbyt mało, aby jednoznacznie postawić tezę. To co wiadomo, to to że czas ekranowy wpływa na poczucie satysfakcji i zadowolenie. Ale już zbyt dużo czasu przed ekranem przechodzi z zadowolenia w złe samopoczucie.

Sekretne życie Mózgu Nastolatka to wymagająca ale ważna lektura

Po przeczytaniu książki zgadzam się w pełni z autorką, że „Przemiana człowieka od narodzin po dorosłość jest zadziwiająca”. Książka nie daje odpowiedzi na pytanie – jak postępować z nastolatkiem, ale wyjaśnia dlaczego nastolatek podejmuje niezrozumiałe dla nas dorosłych decyzje. Znajduję więc pewną pociechę, aby w procesie dorastania dziecka skupić się na jego kreatywności, rozwoju pasji, docenienia oryginalności pomysłów, energii młodego człowieka.

Sekretne życie mózgu nastolatka to bardzo ciekawa lektura. Mimo drobnej czcionki i mnóstwa odniesień do badań, czytałam z wielką uwagą i zainteresowaniem.

Za książkę, autorka otrzymała Nagrodę Towarzystwa Królewskiego w Londynie dla najlepszej książki naukowej!

Jeśli chcielibyście zgłębiać dalej temat „mózgu” w kontekście rozwoju to zajrzyjcie również do wpisu The Yes Brain – Mózg na Tak –> TUTAJ.

Sekretne Życie Mózgu Nastolatka, Sarah Jayne Blakemore, wydawnictwo Mamania, wyd. 2021, 280 stron, dla rodziców, opiekunów, edukatorów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *