Sklep z babciami Nie bój się dziadku
3 - 5,  Dzieci,  Uczucia i Obyczaje

Sklep z babciami oraz Nie bój się dziadku

Książki, o których chcę dziś wspomnieć to Sklep z babciami oraz Nie bój się dziadku. Obie, to mądra literatura dla dzieci, po którą polecam sięgnąć szczególnie w tak ważnych daniach jak Dzień Babci 21 stycznia, a zaraz po tem Dzień Dziadka 22 stycznia. W tym roku to dni bardzo wyjątkowe dla dzieci, bowiem wiele z nich nie miało okazji do spotkań z dziadkami przez dłuższy czas, z powodu epidemii. Co będzie dalej, czas pokaże. Wszystkim dziadkom życzę zdrowia i bezpiecznych spotkań z ukochanymi wnuczkami.

Sklep z babciami

To opowieść o chłopcu, który nadchodzące wakacje ma spędzić w domu, z pracującymi, wiecznie zajętymi rodzicami. Wojtkowi brakuje towarzystwa i nadchodzące dni widzi w ciemnych barwach. „No i po co mi te wakacje?” – pyta mamę. Kolejnego dnia rozzłoszczony Wojtek rzuca o ścianę, swoim ulubionym pluszowym jamnikiem Bolkiem. A że nieszczęścia chodzą parami, Bolkowi pęka guzikowaty nos. To niefortunne zdarzenie wymusza na chłopcu wizytę w Pętelce, sklepie z guzikami.

Wojtek wkracza w świat „włóczek, sznurków, drutów i innych drobiazgów…” z nieśmiałością. I choć guzika dla Bolka nie uda mu się kupić od razu, to znajdzie w Pętelce coś znacznie więcej. Coś bezcennego, za czym tęsknił i marzył. Chłopiec zyska aż trzy babcie, a jego wakacje okażą się całkiem fajne. Zachęcam do przeczytania jak doszło do spotkania Wojtka z babcią Malwiną, Różą i Marią. Dowiedzie się z tej historii jakim skarbem jest babcia, a co dopiero trzy!

Sklep z babciami to niewielkiego formatu książka w twardej oprawie. Poszczególne części historii rozdzielono guzikami. Nie ma tytułowanych rozdziałów. Wewnątrz sporo ilustracji, które są pełne detali i kolorów, zobaczcie sami powyżej. Ponadto ilustracje doskonale oddają nastrój chwili i emocje bohaterów. Polecam dzieciom do czytania. To piękna, pełna uroku babciowa historia z przesłaniem.

Nie bój się dziadku

„Stefcia z nosem przylepionym do szyby wsłuchiwała się w terkot kół ciągu. Jechała do babci i dziadka”.

W podróży Stefci towarzyszy mama, ale dziewczynka ma zostać u dziadków na kilka dni sama. Ma trochę stracha, bo dziadek był dziwny. Tak rozpoczyna się ta budująca, pełna emocji historia. Koniec jest fantastyczny, bo Stefci mimo początkowego braku porozumienia z dziadkiem udaje się do niego zbliżyć. Dziewczynka wychodzi z tego spotkania silna, zyskuje wiarę w siebie i wielką sprawczości, a dziadek otwiera się na wiele nowych rzeczy i świat staje się dla niego pogodniejszy. Ta opowieść jest o tym jak bardzo każdy z nas jest różny, ale potrzebujemy się wzajemnie, bo bliskość i poczucie zrozumienia daje nam szczęście.

Pełną recenzję i porcję zdjęć książki Nie bój się dziadku znajdziecie TUTAJ.

Inną książkę, dla ciut starszych dzieci, w której bohaterami są również babcia i dziadek znajdziecie TUTAJ. To Stare radio. Wszystko gra!

Sklep z babciami, Dominika Gałka, wydawnictwo Literatura, 56 stron, wiek 5+

Nie Bój się, dziadku!, Paweł Pawlak, wydawnictwo Wilga, 56 stron, wiek 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × pięć =