Smoki
6 - 8,  Smoki

Smoki – poznajcie fascynujący świat mitycznych stworzeń

Dziś chciałabym pokazać Wam książkę pod tytułem Smoki, w której aż roi się od tych magicznych stworzeń. Smoki to temat bardzo lubiany przez dzieci i miłośników fantasy. Pojawiają się w wielu opowieściach i zawsze owiane są oparami tajemnicy. Są smoki dobre, piękne i mieniące się kolorami, ale i takie, które sieją spustoszenie, grozę i wyglądają jakby przybyły z dna …, sami wiecie czego. Smoki istnieją w mitologiach całego świata. Również w Polsce każdy szanujący się gród miał takiego, był smok toruński, najsławniejszy chyba smok Wawelski w Krakowie, Strachot we Wrocławiu, czy Bazyliszek w Warszawie. „Te stworzenia przyjmują przeróżne kształty i wiele symbolizują: czcigodnych bogów, złych królów, mądrych przyjaciół i zawziętych wrogów. Ale czym one właściwie są i jakie tajemnice skrywają? Masz okazję się tego dowiedzieć…”. Aby poznać głębiej historię tych tajemniczych stworzeń, zapraszam was na spotkanie z książką Smoki. Zaraz Wam powiem co kryje jej wnętrze.

Świat Smoków

Przede wszystkim świat smoków prezentuje nam stworzenia i opowieści z różnych częściach świata.

Poznacie różne rodzaje smoków:

  • smoki azjatyckie „dzielne i mądre stworzenia”, lubią wodę i często żyją w jej głębinach.
  • smoki chińskie często przyjmują postać zwierząt, nierzadko potrafią kontrolować pogodę. Chiński smok „stał się symbolem jedności, kultury, mądrości oraz siły…” Chiński Król Smok miał dziewięciu synów, które w postaci posągów pojawiają się do dziś w całym kraju. Najsłynniejszy chiński smok to Luhng.
  • smoki indyjskie i indonezyjskie. Jest ich kilka. Na przykład Naga przybiera różne formy i kolory w zależności od pochodzenia. Bakunawa to zębata bestia. Smocza księżna Neak według legendy była założycielką kraju Khmerów, Kambodży. Może dlatego, że miała zdolność przyjmowania ludzkiej postaci?
  • smoki europejskie „potężne stworzenia, które stanowiły po prostu element przyrody…” Były to smoki ogniste, wodne, ogoniaste..
  • z innych zakątków świata, np. tęczowego smoka z Afryki czy smoka Mrozu z Arktyki i Antarktydy.

Piękne legendy:

Wokół smoków powstało wiele legend, które przekazywane z pokolenia na pokolenie miały inspirować, budować wiarę i jedność lub utrzymywać ustanowione prawa. Wiele bajek nie mogłoby się obejść bez smoka. W książce między innymi legendy:

  • Smoczy król i meduza;
  • Bitwa smoków inspirowana walijską legendą;
  • Smocza klątwa;
  • Wąż Ziemi, „oparta na zachodnioafrykańskim micie o stworzeniu świata”.

Smocze Jaja

Zachwycające smocze jaja z ognia, lodu, kamieni, klejnotów, wody, roślin. Piękne. Myślę, że będą dużym zaskoczeniem dla dzieci.

Smocze Klejnoty

Czyli skarby gromadzone przez magiczne stworzenia. Są to głównie klejnoty. Dzieci mogą zobaczyć jak wyglądają niektóre minerały i drogocenne kamienie jak diamenty.

Prawdziwe smoki

Prawdziwe smoki to miejsce, gdzie pokazane zostały dzisiejsze zwierzęta zwane smokami, czyli na przykład Waran z Komodo, Smok morski czy Niebieski smok – jadowity mieszkaniec oceanów.

Rysujemy i projektujemy smoka

To angażująca część książki, gdzie mali czytelnicy mogą narysować zgodnie ze wskazówkami smoka oraz zaprojektować wybierając spośród głów, skrzydeł, ogonów, ciał i łusek. Fajna zabawa.

Na końcu książki znajduje się jeszcze słowniczek oraz indeks słów.

Na fotografiach poniżej możecie zobaczyć jak piękna, kolorowa, pobudzająca wyobraźnie jest ilustracja w Smokach. Różnokolorowe stronice, mapy, niesamowite istoty, to wszystko sprawia, że książkę ogląda się i czyta z ogromną przyjemnością.

Narysuj i zaprojektuj smoka

Smoki polecam dla dzieci zainteresowanych smoczym, fascynującym światem. Szczególnie teraz, gdy zmuszeni jesteśmy więcej czasu spędzać w domu, odrobina świata fantasy i zanurzenia się w to, co mistyczne i tajemnicze, sprawi dzieciom radość. Smok ognisty zieje ogniem, Żmij hipnotyzuje, Amfipter zagląda w przyszłość, Smok Mrozu strzela z nozdrzy lodem, Apep potrafi połknąć słońce. Chcecie więcej?

Jeśli świat smoków jest bliski waszym dzieciom, to zapraszam również do książek z kategorii Smoki, tam znajdziecie śmieszne Totalne Zasmoczenie, tajemiczą Far Magię, Mały Koko Smoko i inne warte przeczytania książki. Zapraszam

Smoki, Tamarą Macfarlane, wydawnictwo Dragon, 80 stron, oprawa twarda, wiek oceniam na 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *