Jest to seria detektywistyczno -ekologiczna dla dzieci w wieku 7-11 lat
6 - 8,  6+,  9 - 12,  9 +,  Detektywistyczne,  Dla dzieci,  Dzieci,  Ekologiczne,  Przygodowe

Stach i smog – recenzja książki

Stach i smog to kolejna, druga przygoda grupy przyjaciół z klasy 4b, której przewodzi tytułowy Stach. Podobnie jak w pierwszej części w tej historii mamy do czynienia z zagadką do rozwikłania oraz wątkiem ekologicznym. Ktoś zatruwa okolicę, a uczniowie szkoły do której chodzi Stach i paczka, zaczynają się źle czuć.

Dzieci czytając znajdą się w dobrze znanej już okolicy, lubianego placu zabaw, sklepu spożywczego nielubianego Pana Cebuli, gdzie są najlepsze krówki na świecie. Jak również szkoły.

Fajnie jest towarzyszyć dzieciakom w wyzwaniach każdego dnia. Jestem przekonana, że dzieci czytając wczują się w codzienność bohaterów. Szczególnie w ich szkolne perypetie. Klasówki, sprawdziany, odpytywanie.

Pierwszą część pod tytułem Stach i śmieci poznacie klikając TUTAJ.

Smog, który zagraża zdrowiu

Stach to już poważny czwartoklasista, ma rodzeństwo i jak trzeba pomaga mamie w codziennych obowiązkach. Najchętniej jednak spotyka się z kumplami po szkole, Karolem, Marcelem oraz Antkiem. Sporą część swojej gotówki wydają w sklepie pana Cebuli, który nie darzy dzieci sympatią, zresztą z wzajemnością. Chłopcy postanawiają odkryć tajemnicę. Dlaczego dzieci w okolicy źle się czują, kaszlą i mają kłopoty z oddychaniem. Szybko okazuje się, że ktoś truje okolicę, a źródło groźnego dymu zostaje namierzone.

Stach i jego koledzy to bardzo zaradni i samodzielni młodzi ludzie. Potrafią o siebie zadbać i asertywnie postawić granicę choćby wobec burkliwego sklepikarza. Bardzo doceniam, że dzieciaki występują w książce w takiej roli. Mogą być inspiracją dla czytających rówieśników. Również sam problem palenia śmieciami wydaje się być znajomy wielu ludziom. Czy na wsi czy w mieście, znajdzie się ktoś kto z różnych życiowych przyczyn lub zwykłej bezmyślności, truje otoczenie. Zapominając o konsekwencjach. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy.

Stacha czyta się bardzo szybko. Naprawdę żałuję, że ta książka nie składa się z wielu opowieści. Chcemy więcej, bo czujemy niedosyt. Kolorowe ilustracje od czasu do czasu, stanowią barwne tło i budzą sympatię do bohaterów. Czwartoklasiści i młodsze dzieci to wciąż czytelnicy, którzy cenią sobie obrazki. Polecam Stach i Smog waszej uwadze.

Recenzję pierwszej część książki Stach i śmieci znajdziecie TUTAJ, natomiast rozmowę z autorką Moniką Borkowską-Szmit TUTAJ. Zapraszam

Stach i smog, Monika Borkowska-Szmit, wydawnictwo Krakowski Dom Wydawniczy, 75 stron, wiek

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *