Strażniczka Perły
9 - 12,  9 +,  Dla dzieci,  Fantasy,  Przygodowe

Strażniczka Perły – tom 2 z serii Opowieści Świata Zorzy

Strażniczka Perły to drugi tytuł w serii Opowieści Świata Zorzy. Główną bohaterką tej baśniowej powieści fantasy jest jedenastoletnia Kutik, sierota z nikąd. Dziewczynka mieszka w wiosce Tlate Hiin z rodziną Ariego, chłopca który zakończył Czas Bladej Zorzy. W przeszłości źle traktowana, zostaje zaakceptowana przez nową społeczność i doceniona za pracę oraz pomoc innym. Wrażliwość, spostrzegawczość, a jednocześnie siła Kutik sprawiają, że lokalny wróż Sii właśnie jej proponuje naukę swojej profesji. Wszystko wydaje się być wspaniałe jednak… w tej surowej krainie o dwóch księżycach coś zaczyna się dziać. Coś niepokojącego i Kutik to czuje.

Strażniczka Perły to baśń, która wprowadza czytelnika do odległej zimnej krainy Silli. Mówiące zwierzęta żyjące w przyjaźni z ludźmi, układ z Czarnymi ptakami, legendarne skrzydlate śnieżne krowy zaskakują, budzą wyobraźnię czytelnika i zapraszają by podążali za przygodą i jej bohaterami. Z drugiej jednak strony życie mieszkańców w surowych warunkach wydaje się trudne. Pozbawieni wygód ciężko pracują. Dzieci pomagają dorosłym realizując wyznaczone im obowiązki. Młodzi bohaterzy są odważni, samodzielni, podejmują decyzje z szacunkiem dla innych. Magia baśni w szalony sposób miesza się z prozą życia konieczną by przetrwać.

Wyprawa do miasta wróżbitów

Pewnego dnia Kutik wraz z małą Aniją wybierają się do siedliska Czarnych Ptaków po jajka. W drodze powrotnej dziewczynki spotykają niedźwiedzia Pou-Pien`a. Maszerują tak razem przyjaźnie rozmawiając, kiedy w oddali dostrzegają nadlatujące nad lodowe pole Ptasierze. To białe, bezpióre ptaki, które jakiś czas temu zaczęły pojawiać się w Tlate Hiin. Mała Anija chce nawiązać z nimi kontakt, bo w przeciwieństwie do wcześniej spotkanych te wydają głos. Wtedy zostaje zaatakowana przez latających przybyszów i ugryziona, po czym zapada w śpiączkę.

Szybko okazuje się, że są również inni pogryzieni, a wśród nich jest również stary Sii. Kutik, która dopiero co zaczęła uczyć się na wróża będzie musiała stawić czoło temu co nieznane. Ugodzony wróż Sii nakazuje jej udać się w stronę Południowych Jezior do Aralin . Tam znajduje się szkoła wróżów gdzie może znaleść pomoc oraz antidotum. Kuti obiecuje mieszkańcom „… zrobię wszystko, co będzie w mojej mocy. Absolutnie wszystko” i wyrusza.

Zachęcam czytelników do lektury i towarzyszenia Kuti w jej drodze do Aralin. Możecie być pewnie, że pojawią się oryginalni bohaterzy jak również nieoczekiwane okoliczności.

Strażniczka Perły jest pełna szczegółów, które tkają tę opowieść, a w niej losy bohaterów. Na cętki śnieżnej pantery… momentami jest zabawnie. W tekście pisanym dość małą czcionką pojawiają się kolorowe oraz niezwykle piękne ilustracje. To książka pełna przygód, wewnętrznej walki, wielu emocji jak również wspaniałych postaci. Baśń, która porywa nas do innego świata i dostarcza cudownych wrażeń pod dwoma księżycami.

W serii Opowieści Świata Zorzy jako pierwszy ukazał się tytuł Silla.

Strażniczka Perły, Karolina Lewestam, wydawnictwo Agora dla dzieci, 328 stron, wiek 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *