Świat pełen nadziei
9 - 12,  Aktywizujące,  Dla dzieci,  Emocje i Obyczaje,  Kreatywne,  Poradniki

Świat pełen nadziei na lepsze

Świat pełen nadziei. Poradnik o empatii, dobroci i zmienianiu świata na lepsze. Nie mogło zabraknąć u nas tej książki! Wspierająca i pełna cierpliwości. Aby opowiedzieć o super mocach, autorka nawiązuje i przybliża dzieciom wiele ciekawych postaci. Postaci fikcyjnych oraz osób prawdziwych, które zapisały się na kartach historii. W trosce o świat oraz innych ludzi, autorka nie zapomina zatroszczyć się o młodych czytelników. Już od początku sprawi, że poczują się w swojej skórze dobrze. Zmobilizuje ich do zastanowienia się nad swoją wyjątkowością, pasjami, celem, zmartwieniami. To nie jest łatwe zadanie, nawet dla dorosłych. Jednak autorka czyni zachęty z wielkim wdziękiem i delikatnością.

Świat Pełen Wyzwań czeka

Początek książki to zapoznanie z autorką Qnjali Q. Rauf, zasady czytania oraz kilka ważnych pytań otwartych do młodego czytelnika. „Każdy z nas jest wspaniały, wiesz?” – przeczytają dzieci. I to jest bardzo fajny wstęp.

Dalej w każdym kolejnym rozdziale, a jest ich dziesięć, autorka zdradzi jeden sekret, który sprawi że świat stanie się lepszy, a ludziom będzie żyło się lepiej. W tym miejscu byłam ciekawa, jakie to będą sekrety, ale szczerze mówiąc byłam sceptyczna. Napiszę wam w czym rzecz na kilku przykładach. Jeśli was zaciekawi, dalej będziecie musieli zajrzeć do książki.

Super Moce które zmieniają świat na lepsze

Pierwszy to nadzieja, a obrazuje go postać Charliego z książki Charlie i Fabryka Czekolady. Autorka zaznacza, że nadzieja, to dla ogromnej rzeszy uchodźców na całym świecie wszystko co mają. Dalej czytelnik znajdzie piękne i mądre wskazówki jak stać się jak Charlie Bucketem i być tym, który zasługuje na złoty bilet.

Drugi to wojownik lub wojowniczka. Aby stawić czoła dyskryminacji można zachowywać się jak She-Ra – księżniczka mocy z nordyckiej mitologii. Wkraczaj na arenę kiedy potrzeba, naostrz swój miecz empatii, używaj tarczy i proś o pomoc. Zadaniem czytelnika jest narysować się jako gladiatora.

Trzeci to promienie X (czyli przenikliwość), a jako super bohater Superman, który nie ocenia po pozorach, potrafi słuchać, ma nadzieję. Za przykład takiego supermena w realu autorka podaje Alberta Einsteina, który patrzył głębiej niż inni. Jako uchodźca działał i poświęcał swój czas na rzecz innych.

Czwarty to pytać. Niestety tu dzieci przeczytają o tym, że trudne pytania potrafią przysporzyć kłopotów. Na przykład w szkole kiedy nauczyciel zwyczajnie nie chce pytań bo wymagają zbyt dużo zachodu. Warto jednak pytać by rozwikłać jakąś prawdę, zgłębić temat, dowiedzieć się dlaczego? Autorka radzi, aby młodzi ludzie mieli osobę (Milusia), któremu zawsze mogą zadać pytanie.

Nigdy nie bój się swoich pytań, bo nie wiadomo do jakich niezwykłych przygód i niesamowitych ludzi mogą cię doprowadzić”..., a więc zadawaj światu swoje pytania.

Dalej wśród supermocy znajdują się jeszcze: jednoczenie się (z innymi, aby zrealizować cel); wytrwałość (dążenie do czegoś, nawet jeśli cel wymaga czasu); drobna fala (czyli działanie krok po kroku); przyjaciele (ludzie z którymi coś nas łączy); wyjątkowość.

Lepszy Świat

Świat Pełen Wyzwań przynosi wiele myśli, które warto zachować w sercu lub mieć w tyle głowy. Dla mnie jedną z takich myśl jest: „Stań się człowiekiem, jakiego chcesz widzieć w innych – i takim, jakiego potrzebuje świat. ”

Młodzi czytelnicy znajdą w książce wiele problemów tego świata. Są one jednak tak opowiedziane, żeby nie przestraszyć, a uzmysłowić i wyjaśnić.

W książce autorka wyjaśnia wiele współczesnych pojęć, między innymi: aktywista, feministka, uchodźcy, rasizm, seksizm. Poradnik wieńczy Lista książek, komiksów oraz filmów, które warto przeczytać i obejrzeć. Jest również słowniczek. Tekstu do czytania jest dużo, nie mniej jest on jakby „porozrzucany” graficznie. Ułożony w chmurkach, pogrubiony, podświetlony kolorem, jest wiele zabiegów które sprawiają, że tekst nie zlewa się w jedność. Czyta się szybko, a co mniej ciekawi można pominąć (za radą autorki). Wiele jest do przemyślenia. Niezwykle ciekawa lektura.

„To książka o nadziei, zmianie i przeobrażaniu świata”.

Polecam młodzieży szkolnej z żyłką aktywisty oraz dzieciom, które szukają swojej drogi i swoich mocy. To książka również świetna dla rodziców.

Świat Pełen Wyzwań, Poradnik Dla dzieci o empatii, dobroci i zmienianiu świata na lepsze, Qnjali Q. Rauf, wydawnictwo Wilga, 288 stron, wiek 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *