Światła Północy
6 - 8,  Fantasy,  Komiks

Światła Północy: Dolina Troli oraz Uczennica Wyroczni – komiks dla dzieci

Światła północy to skandynawska baśń o mitycznej krainie Jotundale spisana w formie komiksu. Droga do niej wiedzie przez magiczny portal zamknięty w szyszce. Tak dostaje się tam Sonja. W tym niezwykłym miejscu spotykają się losy Wikingów, Trolli oraz Ludzi Gór. Mieszkają tam również tajemnicze, legendarne stwory jak gobliny drzewne czy morskie węże. Czas pokaże, którzy z mieszkańców są przyjaźni oraz jakie mają nadzwyczajne umiejętności. Piękne nastrojowe ilustracje będą prowadzić młodych czytelników przez tę magiczną opowieść.

Światła Północy 1. W dolinie Trolli

Sonja, panienka której marzą się przygody, przechodzi właśnie Stjernę. Czyli uroczystość symbolizującą przejście z dziecka w dorosłość w kościele protestanckim. Na wydarzenie zjeżdża rodzina oraz uwielbiany przez Sonję wuj Henrik – podróżnik. Ofiarowuje on Sonji broszę, która stanie się dla niej przepustką do magicznego świata. Już tej samej nocy w poszukiwaniu klejnotu, w domu zjawia się młody przywódca Trolli Essen. Oczarowana przybyszem oraz ciekawa przygody dziewczyna prosi go o pokazanie magicznej krainy, z której pochodzi. Tak przenosi się do Jotundale (w tłumaczeniu Doliny Olbrzymów). Tam od razu natyka się na mówiącego ludzkim głosem niedźwiedzia imieniem Bjornar, a potem bandę zadziornych Trolli. Jak poradzi sobie Sonja w tej dziwnej krainie? Jakie przygody ją czekają? Zapraszam do czytania 🙂

Światła Północy 2. Uczennica Wyroczni

W kolejnej części do wioski Wikingów przybywa Wyrocznia Varis wraz z białowłosną dziewczynką Lottą, swoją uczennicą. Chce zawrzeć sojusz z Wikingami, oferując w zamian pomoc w unicestwieniu węża morskiego. Wódz Jarl pragnie zgładzić stwora, ale przepowiednia mówi, że to jemu przeznaczone zginąć w tej walce. Zawiera więc sojusz z Wyrocznią i wraz z białowłosą rusza do lasu by zabić silniejszego od siebie. Jest nim Essen, młody Troll, który opiekuje się Sondą, dziewczyną przybyłą z naszego ludzkiego świata. Poznaliście ją w pierwszym tomie.

Między przybyłymi do lasu barbarzyńskimi Wikingami, a Trollami dochodzi do starcia. Będą skamieniali i ranni, a Lotta przejdzie na stronę dobra i ucieknie wraz z Sonją ratując się przed olbrzymim kamiennym Trymem, Wyrocznią i Wikingami. Obie muszą rozwikłać zagadkę dlatego Wyroczni zależy na Sonji. Mówiący ludzkiem głosem niedźwiedź Bjornar przekaże Sonji wieści o pojmanym stryju dziewczyny, który przybył na ratunek Sonji z ludzkiego świata. To właśnie on, wuj Henryk ofiarował dziewczynie broszkę w pierwszej części tej historii. Teraz podąża jej śladem by ją uratować i sprawdzić do domu.

I choć historia kończy się w dramatycznym momencie, to ….”Ciąg dalszy nastąpi”. Zatem czekamy.

Obie części są niezwykle pięknie namalowane, pełno w nich emocji. Wśród postaci są bohaterzy pozytywni, bardzo źli i potwornie straszni, ale również dobrzy oraz tacy którzy ulegają przemianie. To gratka dla fanów komiksów i opowieści fantasy. Z ochotą przeczytamy kolejne części przygody, aby poznać dalsze losy jej bohaterów. Przyjemność oglądania jest przeogromna.

Światła Północy: 1 W dolinie roli, 168 stron oraz 2 – Uczennica Wyroczni, 148 stron; Malin Falch, Świat Komiksu, Egmont

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *