Liczba Pi
9 - 12,  9 +,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Matematyka,  Wielcy Ludzie

Świętujemy z Liczbą Pi

Dziś 14 marca dlatego Świętujemy z Liczbą Pi. To tytuł książki, z której czytelnicy dowiedzą się wszystkiego na temat liczby nieskończonej. Przeczytają o jej powstaniu i odkrywaniu bowiem liczba Pi ma początek, ale nie ma końca. Przy okazji przedstawienia sylwetki sycylijczyka Archimedesa bardzo spodobało mi się określenie nauka rozumowania. Potem pojawi się Euklides, Pitagoras, Eratostenes – który kierował biblioteką Aleksandryjską, Tales z Miletu. Wraz z tymi wielkimi mędrcami pojawia się mnóstwo wzorów, ale wyjaśnionych w praktycznych okolicznościach. 

Świętujemy z Liczbą Pi to podróż po fascynującym świecie matematyki, zaprojektowana specjalnie dla dzieci, ale równie atrakcyjna dla rodziców. Autorka stworzyła książkę, która nie tylko wprowadza czytelników w świat liczby Pi, ale ma ambicję wzbudzić zainteresowanie matematyką i nauczyć dzieci logicznego myślenia.

Książka ma przyjemną szatę graficzną, pełną ilustracji, liczb oraz … liczby Pi. Przyciągająca grafika sprawia, że nawet ci co są na bakier z matmą będą zainteresowani jej zawartością.

Świat matematyki

Autorka przedstawia skomplikowane pojęcia matematyczne w sposób zrozumiały dla dzieci. Zgrabnie tłumaczy definicję liczby Pi, zasad oraz twierdzeń matematycznych, korzystając z analogii, przykładów jak również ciekawostek historycznych. Dzięki temu dzieci nie tylko uczą się, ale rozumieją, dlaczego liczba Pi jest tak ważna i ciekawa.

Książka składa się z dwudziestu rozdziałów, a każdy z nich porusza jakiś aspekt liczby Pi. Autorka łączy edukację z zabawą, proponując różnorodne aktywności, które angażują dzieci w proces nauki. Od prostych zadań takich jak rysowanie średnicy za pomocą sznurka, przez ułożenie kwadratu z 14 elementów, przygotowanie matematycznego deseru aż do tropienia błędu w kwadratach, których liczby oznaczono kolorami.

Świętujemy z Liczbą Pi zachęca do kreatywnego eksperymentowania, tworzenia własnych projektów, rysowania i konstruowania. Takie podejście rozwija wyobraźnię i sprawia, że książka staje się nie tylko narzędziem edukacyjnym, ale także źródłem rozrywki oraz inspiracji.

Jeśli jesteście rodzicami lub opiekunami, którzy chcą w dzieciach obudzić pasję do matematyki i ciekawość świata to zachęcam do wspólnego czytania. Tym bardziej że, niektóre fragmenty mogą być dla dzieci trudne.

Czy wiecie, że nagroda Nobla w dziedzinie matematyki to Medal Fieldsa (od nazwiska kanadyjskiego matematyka)?

Świętujemy z Liczbą Pi, autorka Anna Cerasoli, wydawnictwo Adamada, 96 stron, wiek 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *