Sztorm w sercu
12+,  Ciało,  Dla dzieci,  Dzieci,  Emocje i Obyczaje

Sztorm w sercu i W sercu sztorm

Sztorm w sercu to pełna emocji powieść graficzna dla nastolatków o pierwszym zakochaniu. Z jednej strony książki czytelnicy przeczytają, o tym co czuje dziewczyna gdy pojawia się pierwsze uczucie. Z drugiej strony o swoich rozterkach opowie chłopak. Choć Viola i Storm czują podobnie, podobają się sobie, a podczas rozmowy w brzuchu fruwają motyle to gonitwa myśli warunkowana przez płeć jest zupełnie inna. Duży wpływ na to, co się wydarzy w ich ledwie pączkującej relacji mają rówieśnicy.

Aby oddać klimat dziewczęcego i chłopięcego dojrzewania każda z części jest zilustrowana odpowiednio przez kobietę i mężczyznę. Z dwóch światów powstała nastrojowa całość, która spotyka się po środku książki. Sztorm w sercu oraz W sercu sztorm wypełniają graficzne ilustracje wypełnione tekstem, fragmentami piosenek, cytatów i notatek związanych z pierwszą miłością, którą przeżywają bohaterzy.

Książka napisana z niezwykłą wyrozumiałością i szacunkiem dla młodego człowieka. A czy wasze dzieci są już gotowe na taką opowieść ?

Sztorm w sercu dziewczyny

Viola choć pełna wątpliwości zwierza się ze swojego uczucia do Storma przyjaciółce. To dobra decyzja, koleżanka wspiera ją i dodaje odwagi do zrobienia pierwszego kroku. Niestety okazuje się, że Violę czeka Twarde lądowanie. Czyżby źle odczytała sygnały. Je wątpliwości i samoocena spada na łeb na szyję. Czarny nastrój nie opuści jej przez dłuższy czas. Kilka cennych wskazówek przekaże Violi babcia, która nawet z siwizną na głowie lubi mieć zaszaleć.

Fabułę przewodnią o zakochaniu Violi przerywają wątki krążące wokół miłości, dojrzewania czy popędu seksualnego również w przyrodzie. Okazuje się, że kto komu się podoba to bardzo indywidualna sprawa.

Chłopaka W sercu sztorm

Storm jest pełen niepewności co do swojego wyglądu, swojej fizyczności. Bardzo podoba mu się Viola. Podczas rozmowy z Violą czuje się wyjątkowo. Chciałby umówić się z dziewczyną, ale komentarze kolegów sprawiają, że wycofuje się z zamiaru. Storm dochodzi do wniosku, że Najlepiej udawać, że nic się nie stało.

Słowa otuchy oraz kilka dobrych rad, Storm otrzyma od swojego taty, a potem przyjaciela. Spojrzenie z boku oraz inna perspektywa sprawią, że Storm inaczej popatrzy na sprawę. Poczuje się pewniej.

Koniec roku szkolnego przyniesie obojgu nastolatkom niespodziewane zakończenie.

W obu, dziewczęcej i chłopięcej historii autorka zaprasza nas na lekcję edukacji seksualnej ukazując perspektywę każdej z płci. Młodzieńcza romantyczna historia Violi i Storma przeplatana jest ciekawostkami na przykład o tym jak w dawnych czasach postrzegano relacje damsko-męskie. Dziewczyny będą miały okazję zagrać w Miłosne wybory.

Sztorm w sercu jest również o dojrzewaniu nie tylko fizycznym, ale również emocjonalnym. Potrzebie usamodzielnienia się, samostanowienia o sobie i szukania własnej drogi w życiu.

Sztorm w sercu/W sercu sztorm, autorka: Annette Herzog, ilustracje: Katrine Clante, Rasmus Bregnhøi, przekład: Edyta Stępkowska, wydawnictwo Druganoga, 128 stron, wiek 12+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *