Wielka Księga Emocji
6 - 8,  Dla dzieci,  Emocje i Obyczaje

Wielka Księga Emocji

Wielka księga Emocji pozwala zgłębić bardzo istotny dla rodziców temat dziecięcych emocji. Barwna jak letni stragan z owocami, których chce się dotknąć. Spójrzcie sami. Książka opowiada dzieciom o uczuciach biorąc na warsztat klasyczne opowieści. Dwadzieścia historii zaplanowanych tak, aby Zbliżyć dziecko do innych. Dzieci mogą czytać samodzielnie, ale też fajnie się czyta razem. Niektóre treści wymagają bowiem objaśnienia. Jest trochę pojęć, jak np. inteligencja emocjonalna czy świadomość, które z pewnością tego wymagają. We wstępie autorka zwraca się jednak bezpośrednio do dzieci…

„Z pewnością jesteś chłopcem lub dziewczynką, młodą osobą, która pragnie żyć w harmonii z innymi, chce czuł się swobodnie wśród swoich kolegów, chce być przez nich akceptowana oraz pragnie, żeby inni chcieli z nią spędzać czas. Wiesz, że to wszystko nie jest łatwe”.

Teksty wykorzystane w książce to bajki, podania i legendy pochodzące z różnych zakątków świata. Są ciekawe i urozmaicone. Występują w niej ludzie, zwierzęta oraz bajkowe postacie. Każdy tekst jest zakończony krótkim podsumowaniem, przesłaniem. Po nim następuje opis konkretnej emocji, która pojawiła się w tle opisanej histori. W żółwiu i orle jest to Jak cieszyć się pięknem, a w tekście Słoń i bóg deszczu, Strach.

Znam siebie

W części Znam siebie umieszczono teksty, które umożliwią dziecku poznanie cech swojej osobowości. Zastanowić się chwilę nad tym co lubi, jakie są jego mocne strony. Podpowiedzą co robić, aby nie zniechęcać się gdy pojawia się trudność. Tu znajdzie się między innymi historia Tomcia Palucha, Pies doń Rodriga, Słoń i bóg deszczu.

Zbliżają mnie

To część, która motywuje do działania. Pokazuje jak nie dać się przeciwnościom losu i jak pokonywać przeszkody. Tutaj dzieci przeczytają tekst Trzy ryby ze zbioru Opowieści Pomarańcza pochodzących z Indii, a umiejętność o której tu mowa to Odpowiedzialne decyzje.

Do innych

Do innych to inspiracja co zrobić i jak postępować, aby relacji z innymi były lepsze, takie jak byśmy sobie tego życzyli. Dzięki tym dobrym, fajnym relacjom będziemy szczęśliwsi. Tekst Kiść winogron napisanej przez Lwa Tołstoja nawiązuje do nieśmiałości.

Poniżej kilka wybranych ilustracji. Nacieszcie oko. Jest bardzo bajkowo i nastrojowo.

Tomcio Paluch. Podanie ludowe

Żółw i Orzeł z części Moje emocje

Dwóch odważnych krawców „Opowieść ludowa” Jacinto Verdaguer z Hiszpanii

Na końcu wspaniałe, inspirujące cytaty. Wiele w nich mądrości i drogowskazów.

Wielka księga Emocji to godna polecenia książka kiedy czujecie, że w waszym domu huśtawka nastrojów to się podnosi to znów opada. I trudno ją uspokoić. To również dobry pomysł na wieczorne wspólne czytanie i rozmowę. Prosto nie będzie, ale nie o to przecież w życiu chodzi, aby zawsze było łatwo i z górski. Polecam

Inne ciekawe książki dla dzieci o emocjach, o których pisałam znajdziecie TUTAJ, a tam miedzy innymi Wielka Księga Wartości; Bajki, które uczą jak żyć wśród innych czy Huśtawka.

Wielka Księga Emocji, Esteve Pujol i Pons Rafael Bisquerra Alzina, wydawnictwo Jedność dla dzieci, 120 stron, wiek 6+

2 komentarze

  • Magda

    Dzień dobry, trochę nie rozumiem tej bajki o żółwiu i orle i nie dostrzegam tu tematu: „jak cieszyć się pięknem?”. Dostrzegam tu raczej dość brutalną historię o tym, że nie możemy się obronić przed obelgami, tylko pokornie je znosić, bo inaczej sami na tym stracimy. Okropność, moje dziecko miało to czytane w szkole i wróciło do domu zasmucone i skołowane.

    • Nicestory

      Dzień dobry, dziękuję za Pani spostrzeżenie. W tej książce było kilka takich „trudnych” emocji. Niektóre łatwiej i lepiej wytłumaczyć dziecku samemu, razem. Ja tak robię, a czasem niektóre fragmenty książek nawet pomijam. Czytanie takiego tekstu jak ten o Żółwiu i Orle to ogromne wyzwanie i rozumiem, że syn miał takie odczucia. Pozdrawiam Was ciepło w te zimne dni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *