Wielkie Przygody w Świecie Przyrody
9 - 12,  Dla dzieci,  Przyrodnicze,  Wielcy Ludzie

Wielkie Przygody w Świecie Przyrody

Wielkie Przygody w Świecie Przyrody to wielka wędrówka tropami wspaniałych przyrodników, odkrywców, pionierów oraz pasjonatów natury. Niezwykłe i inspirujące opowieści o ludziach, które otwierają oczy i umysł na świat i to na to, co nas otacza. To książka, którą świetnie będzie się czytać w trakcie nadchodzących wakacji, w zielonym otoczeniu. Z przytoczonych historii przyrodników, wyłania się obraz ludzi niezłomnych, ciekawych i oddanych swojej pracy. Czasami ich odkryciom oraz pracy towarzyszył łut szczęścia, zbieg okoliczności, czasami pomagało dobre pochodzenie, ale jedno ich łączyło, prawdziwa pasja.

Odkrycia, które mają znaczenie

Czytając Wielkie Przygody w Świecie Przyrody dowiedzieliśmy się, między innymi o:

  • teorii jedności natury opisanej przez Alexander von Humboldt – według, którego wszystko w naturze ze sobą współpracuje i jest powiązane, wilgotność, temperatura, ciśnienie i występujące na określonych wysokościach gatunki roślin i zwierząt. Teoria ta powstała ponad 200 lat temu
  • wielkim dziele Karola Darwina – nazwisko choć ze słyszenia znane wszystkim. Autor szokującego ówcześnie dzieła „O powstaniu gatunków drogą doboru naturalnego” z 1859 roku. Książkę dedykowaną Darwinowi, jego podróży i odkryciom, znajdziecie TUTAJ – Darwin. Jedyna taka podróż.
  • życiu i działalności Wangari Maathai – pierwszej kobiety w Afryce Wschodniej, która uzyskała stopień naukowy doktora. Po ufundowanych przez rząd amerykański, studiach w Stanach Zjednoczonych wróciła już do wolnej Kenii, by rozpocząć prace badawcze. Założyła Ruch Zielonego Pasa, który w Kenii zajmował się sadzeniem rodzimych drzew. W swojej walce o drzewa, które dawały schronienie, zapewniały ziemi właściwą wilgotność i żywność mieszkańcom, wzbudzała niechęć rządzących mężczyzn i nie raz wpadła w tarapaty. Jednak w 2004 roku przyznano jej Pokojową Nagrodę Nobla, a jej organizacja posadziła tysiące sadzonek drzew.
  • pięknych rycinach Ernta Haeckle`a, – lekarza, malarza, ale przede wszystkim przyrodnika. Łącząc wiedzę, zdolności i pasję, odkrywał i pięknie, w szczegółach malował nowe organizmy morskie. Jego ilustracje przyczyniły się do popularyzacji nowych gatunków. Haeckle „…wymyślił pojęcie ekologii, czyli nauki o powiązaniach organizmów ze sobą i ze środowiskiem”;
  • kontrowersyjnych dziełach Henri Rousseau, francuskiego malarza, zwanego celnikiem. Był on słabo wykształconym samoukiem malującym obrazy o tematyce przyrodniczej, przez wiele lat wyśmiewanym i wykpiwanym. Jego prace w końcu jednak doceniono, za to że „zawsze jednak zachowują tajemniczy urok i magnetyczną dzikość prawdziwej przyrody”.

Przyznam wam szczerze, że wszystkie dwadzieścia z opisanych historii są niezwykłe ciekawe. Każda daje zupełnie inną perspektywę na codzienność oraz na siebie. Wspomniane powyżej postacie, wybrałam przypadkiem, ale zapewniam, że wszystkie są naprawdę intrygujące. Wśród wymienionych w książce postaci znaleźli się również miłośnicy przyrody z Polski:

  • Katarzyna Simonienko, która opracowała terapię lasem;
  • Agnieszka i Sławomir Łyczkowie zajmujący się dzikimi, rannymi zwierzętami. Zajrzyjcie na stronę stworzonego przez nich ośrodka dla zwierząt pod nazwą „MysiKrólik” czy
  • Urszula Zajączkowska autorka filmu „Metamorfozy roślin” o niedostrzegalnej okiem przemianie roślin i ich bliskości z ludźmi.

Zainspiruj się!

Książka zawiera również ciekawe notki inspiracyjne dla młodych przyrodników. Są to mini zadania, sugestie jak szukać znalezisk i podpowiedzi co zrobić, aby przeprowadzić obserwację, np. obserwuj morze, poszukaj skamieniałości, nagraj filmik, co zrobić gdy spotkasz dzikie ranne zwierzę i tak dalej. Zadań jest całkiem sporo ponieważ przy każdej postaci znajduje się okienko, w którym zapisano od jednej do trzech instrukcji.

Ciekawe wydanie

Wielkie Przygody wydano w grubej oprawie, na sztywnych stronicach. Wewnątrz wiele klimatycznych ilustracji nawiązujących do tekstu oraz rycin i malowideł wykonanych przez opisywane postacie. Ciekawe gatunki zwierząt, roślin, miejsca, miniaturki portretów, przeplatają się ze sobą, co sprawia, że czytelnik podchodzi bardzo blisko do tematu. Jest zaangażowany. Bardzo to wszystko ładnie wygląda, jest przemyślane i niesztampowe.

Polecam na wakacyjne czytanie

Książka świetna na wakacyjne czytanie, postać po postaci wprowadzi dzieci w świat ludzi, których historię warto znać. Historie inspirują młode umysły, pokazują, że warto trwać przy swoim i w coś wierzyć, mieć cel. Zgrabnie sformułowane zadania zachęcają do działania. Poruszane tematy uwrażliwiają na świat przyrody i pokazują jej piękno. Polecam waszej uwadze. Nie tylko dzieci będą zafascynowane, rodzice również będą się świetnie bawić.

Inne przyrodnicze, ciekawe książki, o których pisałam znajdziecie w kategorii Przyrodnicze TUTAJ.

Wielkie Przygody w Świecie Przyrody, Wojciech Mikołuszko, wydawnictwo Agora, 128 stron, wiek ok 9+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *