Wilki
9 - 12,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Wilki – historie prawdziwe

Sięgnęliśmy po tytuł Wilki, choć przyznam, że nie wiedziałam czego się spodziewać. Chyba po prostu chcieliśmy lepiej poznać wilka, dzikie zwierze okryte złą sławą nie tylko w książkach. Nie spodziewałam się historii tak ciekawej, pełnej przyrodniczych informacji oraz pasji do tych stworzeń. Kiedy zaczęliśmy czytać świat jakby na chwilę przestał istnieć. Znaleźliśmy się wśród naukowców i badaczy, w lesie, w terenie, na polnej drodze, w laboratorium. W różnych częściach Polski. Poznaliśmy losy prawdziwych wilków: Szeliny, watahy Grapa, Halnej, Luny czy Kampinosa i przekonaliśmy się jak dużego zaanagażowania ludzi wymaga ochrona ginących gatunków.

Wszystko o Wilkach

Książka to komiksowa opowieść o pracy przyrodników oraz badaczy zajmujących się ochroną wilków w Polsce. Autorzy zdradzą mnóstwo wilczych informacji oraz tajników swojej pracy.

Czytelnicy dowiedzą się między innymi:

  • O zwyczajach wilków, ich terytorium, porozumiewaniu się, odżywianiu czy zasadach w grupie.
  • Jak działa obroża, którą zakłada się zwierzętom, aby śledzić ich losy i zwyczaje. Czy wiecie, że motylom też zakłada się takie obroże, aby śledzić ich migracje?
  • Co to jest foto pułapka i jak działa oraz kto jako pierwszy na świecie użył tego urządzenia.
  • Na jakich zasadach i jak odbywają się odłowy wilków.
  • Jak trudno jest wilkom żyć na coraz bardziej ograniczanych zielonych obszarach, w otoczeniu miast, dróg i barier jak płoty.

Bardzo ciekawe są wilcze mity, bo naprawdę obalają zasłyszane nieprawdy. Przy okazji wilczej opowieści, pojawia się również wiele innych dzikich zwierząt zamieszkujących rodzime lasy.

Na końcu książki w „Dodatkach” znalazły się „Wilki w skrócie” czyli dane o wilkach, Zasięg występowania wilków w Polsce i Europie, Pytania i odpowiedzi oraz sylwetki opisanych w książce naukowców i ludzi lasu. Świetne są również prawdziwe wilcze zdjęcia. Powiem szczerze, że polubiłam wiki, a przyznam że dotychczas na wspomnienie o wilku cierpła mi skóra. Zabrzmi to niewiarygodnie, ale spotkałam kiedyś wilki w lesie, podczas nocnego rajdu w Górach Świętokrzyskich. Było to niesamowite, krótkie spotkanie, a jakby wieczność. Pamiętam te dwa dzikie zwierzaki jak dziś. Tym bardziej cieszę się, że wraz z synem miałam okazję przeczytać o Wilkach.

Polecam Wilki wszystkim miłośnikom dzikiej przyrody, ale szczególnie dzieciom aby odczarować i zrozumieć te wspaniałe zwierze.

Zajrzyjcie również do Przyjaciel Północy, to wspaniała książka o dzikiej przyrodzie. I choć nie wilki są jej głównym bohaterem, to warto ją przeczytać.

Wilki – historie prawdziwe, Michał Figura, komiks rysowany przez Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, wydawnictwo Dwie Siostry, 268 stron, wiek 10+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *