6 - 8,  9 - 12,  Aktywizujące,  Edukacyjne,  Kreatywne,  Przyrodnicze

Wiosna to najlepszy czas na Ćwiczenia z przyrody

Na pewno zaważyliście, że tematy przyrodnicze goszczą u nas często. Po prostu są nam bliskie. Dlatego nieustannie szukam ciekawych książek opowiadających o cudach natury. I tak oto natknęłam się na prawdziwą perełkę, którą dziś chciałabym Wam pokazać.

Oto nasze Ćwiczenia z przyrody

Ćwiczenia z przyrody to w mojej ocenie nie zeszyt, a książka z dodatkiem ćwiczeń, pomimo że w miękkiej oprawie. Tematy w ćwiczeniach zostały bardzo różnorodnie zaplanowane. Od nauk rolniczych, poprzez rośliny, ssaki, gady, ryby, mięczaki, skorupiaki i pajęczaki, ptaki, owady, aż po grzyby. Całe mnóstwo wiedzy.

Jak zaplanowane są ćwiczenia?

Na lewej stronicy znajduje się opis zagadnienia oraz tablice edukacyjne wraz z pięknymi rycinami zwierząt i roślin. Tablice te są wyjątkowe ponieważ są reprodukcjami z XIX-wiecznych tablic przyrodniczych.

Po prawej stronie natomiast, znajdziecie ćwiczenia do wykonania przez młodego czytelnika. Zadania są ciekawe, pięknie rozplanowane i wymagają zaangażowania. Są labirynty, cienie, prace ręczne oraz kuchenne do wykonania z osobą dorosłą, a takie zadania, które wymagają czasu jak suszenie roślin do wykonania kartki okolicznościowej. 

Ćwiczenia z przyrody niewątpliwie mają dużą wartość edukacyjną. Pogłębiają wiedzę dziecka, ale też dorosłego z zoologii, botaniki, fizyki, anatomii. Prezentują zagadnienia z zupełnie innej perspektywy. To prawdziwe spotkanie z nauką.

Z ćwiczeń można się dowiedzieć, o tym że:

„Indie są największym na świecie producentem i importerem roślin bobowatych”.

„Szkielet kota składa się z 250 kości”.

„Najczęściej spożywanymi owocami na świecie są jabłka i pomarańcze”.

„Kakapo (w języku Maorysów -„nocna papuga”) to jedyny gatunek papugowanych niepotrafiący latać.

Na końcu książki znajdziecie odpowiedzi do wszystkich zadań i zestaw naklejek, do wykorzystania w trakcie prac z ćwiczeniami.

Ćwiczenia z przyrody są naprawdę wyjątkowe. Piękne. Obcowanie z nimi będą dużą odmianą dla dziecka. Zdjęcia, które oglądacie w tym wpisie prezentują drugą część tych niezwykłych ćwiczeń. Pierwszej niestety nie mamy, ale wszystko przed nami. 

Jeśli wasze dzieci pasjonują się przyrodą, chcecie w nich rozwijać wrażliwość i pogłębiać wiedzę na jej temat, to Ćwiczenia z przyrodą będą wam się podobać. Polecam 

Ćwiczenia z przyrody, Anne-Flore Durand, przetłumaczył Michał Goreń, wydawnictwo Wytwórnia, 47 stron, wiek według mnie 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 + dziesięć =