Gutek i Potwory – pozytywna historia, która buduje dzieci
Gutek i Potwory to zwariowana seria składająca się z trzech tytułów dla dzieci w wieku szkolnym. Główny bohater, Gutek Zawada to uczeń, który jak każdy w tym wieku ma raczej problem ze sprzątaniem pokoju, samodyscypliną oraz pamięcią w pewnych kwestiach, na przykład prac domowych. Pewnego dnia podczas długiej przerwy lekcyjnej chowa się w bibliotece. Uciekając przed kolegami strąca książki na podłogę. Pani Buchilda, bibliotekarka w zamian za szkody prosi Gutka o pomoc w pracy w magazynie. I wtedy dzieje się coś niesamowitego, co odmienia codzienność chłopca.
Książka ma niesamowitą formułę, łączącą tekst z elementami komiksu. Na ilustracjach obecnych na każdej stronie, możemy przeczytać dialogi bohaterów umieszczone w chmurkach. Ten zabieg sprawia, że książka jest bardzo zróżnicowana, zaskakuje i dosłownie połyka się kolejne stronice. Same ilustracje też budzą emocje, są zabawne i pełne kolorów. O postaciach można powiedzieć, że każda ma swój charakter. Drugoplanowi bohaterzy pojawiają się we wszystkich trzech częściach. Na początku drugiego i trzeciego tomu, dzieci przeczytają krótkie streszczenie początków historii. Gutek i potwory wprawi dzieci w dobry nastrój.
Pan Flat nadchodzi
To pierwsza część, w której Gutek podczas pracy w bibliotece odkrywa „Niedużego pomarańczowego pluszaka. Cały był zakurzony ale wyglądał fajnie…” Zdaniem Pani Buchildy pluszak jest w bibliotece od zawsze i jeśli Gutek chce, może go zabrać. „Jasne, że go chę” – myśli Gutek. Niebawem w domu chłopiec odkrywa, że pluszak to nie zwykła zabawka, ale gadający książkowy potwór. Co więcej, aby żyć musi czytać! Pan Flat bo tak się przedstawia, opowiada chłopcu historię wygnania potworów – jego i grupy przyjaciół z Księgi potworów przez złośliwego Profesora Brzydkofa i Śniętego. Gutek postanawia pomóc Panu Flatowi. Dalej będzie super ciekawie, bowiem mama odda maskotkę na szkolny jarmark i chłopiec stanie na głowie, aby go odzyskać. Natomiast w pokoju pojawią się inne potwory, wspomniani przyjaciele Pana Flata. Będzie się działo.
Obronić Nautilusa!
W części drugiej Gutek dostaje w szkole zadanie domowe „ugotować wyszukaną potrawę”. W mieście pojawia się doktor Brzydkof i Śnięty. Potwory szybko odkryją co uknuł tym razem. Postanawiają wspólnie udaremnić niegodziwość profesora, którą ma być dyskredytacja restauracji Nautilius przed znanym kulinarnym krytykiem Jean-Paulem Sorbetem. Gutek zostanie kelnerem, a potwory opanują kuchnię. Pod dowództwem Kuchmistrza w kuchni będą dziać się niesamowite rzeczy. I choć będzie trochę zamieszania to na koniec szkolna potrawa Gutka zrobi furorę wśród dzieci, a rodzice będą zachwyceni odpowiedzialnością i pracowitością syna. Nautilius natomiast trochę zmieni profil działalności i wszyscy będą zachwyceni.
Ratujmy park!
W części trzeciej Gutek stoi przed kolejnym szkolnym wyzwaniem. Ma napisać wypracowanie związane ze swoim miastem. Profesor Brzydkof i Śnięty staną za likwidacją parku miejskiego na rzecz największego w mieście centrum handlowego. Potwory i Gutek ruszają do akcji.
Historia Gutka pokazuje jak może zmienić się nastawienie i chęć do działania młodego człowieka pod wpływem pozytywnego impulsu. W tym wypadku to była banda zaradnych i odważnych potworów, ale to może być też uśmiechnięty rodzić czy kolega. Gutek i przyjaciele to pozytywna historia, która wzmacnia dzieci, bawi i rozkochuje w książkach tak jak Pan Flat Gutka. Między wierszami autor umiejętnie przemyca informacje o klasykach literatury dziecięcej. Podsuńcie tę serię waszym dzieciom. Jest świetna.
Ręcznikowiec to również historia, w której bohaterami są dzieci i stworki. Stworki, które wspierają i inspirują.
Gutek i Potwory, Jaume Copons, wydawnictw RM, wiek 6+
Tom 1 – Pan Flat nadchodzi, 136 stron
Tom 2 – Obronić Nautilusa!, 144 strony
Tom 3 – Ratujmy park!, 152 strony